Đakovo i Zagreb su žarišta koronavirusa, Capak kaže da su pripremili stroge mjere

U HRVATSKOJ je danas drugi najgori dan po broju novozaraženih od početka pandemije prema podacima koje je objavio Nacionalni stožer u 14 sati. Tada su poručili da imamo 95 novooboljelih od koronavirusa.
No tijekom dana taj broj se povećao za 18 novih slučajeva. Kako nam je kazao Zvonimir Šostar, šef Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, u međuvremenu se na području Grada Zagreba pokazalo da imamo 18 novih slučajeva, što ukupnu brojku na državnoj razini povećava na 113 slučajeva.
Dakle, s najnovijim podacima koje nam je potvrdio Šostar, ovo je najgori dan od početka pandemije. No tih 18 novih zapravo će ući tek u sutrašnju statistiku, tako da će današnji dan ostati upisan kao drugi najgori s 95 novih slučajeva. Podsjetimo, 1. travnja smo imali 96 novooboljelih.
Dvije trećine zaraženih u Gradu Zagrebu dolazi iz Psihijatrijske bolnice Sveti Ivan. Svi su u stabilnom stanju i nitko nije na respiratoru, poručili su iz bolnice.
Šostar ističe da je nagli skok novozaraženih iznenađenje, dosta slučajeva povezano s narodnjačkim klubovima
"Imamo tri grupe uvoza virusa. Dvoje je došlo iz BiH, dvoje iz Srbije i dva su slučaja povezana s Đakovom. Sve ostalo su mlađi ljudi. Naši epidemiolozi su u razgovorima s njima otkrili da su bili u narodnjačkim klubovima gdje se u onoj gužvi ne može otkriti od kud je zaraza došla", rekao je Šostar.
Šostar kaže kako su nove brojke sve iznenadile.
"Iznenađeni smo, to je broj koji smo imali usred epidemije. To samo pokazuje koliko brige vodimo i koliko smo brzo zaboravili da je epidemija tu među nama", rekao je.
Šostar nam je kratko dodao da se u zagrebačkom stožeru razmatra opcija uvođenja posebnih mjera u šoping centrima i tržnicama po uzoru na Istru koja je takve odluke donijela u srijedu; obavezno je nošenje maski osoblja i ograničavanje broja kupaca u prostoru trgovina.
Novo žarište je Đakovo, epicentar širenja zaraze je samostan
Osim toga, pojavilo se i novo žarište koronavirusa u Hrvatskoj. To je Đakovo, odnosno đakovački samostan pod ingerencijom đakovačko-osječke Nadbiskupije. Zaraženo je 36 časnih sestara, a među novooboljelima je i đakovačko-osječki nadbiskup u miru Marin Srakić, koji je hospitaliziran u osječkom KBC-u. Uz njega hospitalizirano je još pet osoba.
U samoizolaciji su đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić i pomoćni biskup Ivan Ćurić, a među zaraženima su i ravnateljica te odgajateljica Dječjeg vrtića Sunčev sjaj Nazaret, koji djeluje u sklopu Samostana Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu. Upravo to je najveće žarište koronavirusa u toj županiji.
133 djece završilo u samoizolaciji
U četvrtak je u samoizolaciju poslano 133 djece iz tog vrtića, a zajedno s njima i roditelji. Epidemiolog Karlo Kožul izjavio je novinarima u Đakovu kako su obradili sve one koji bi bili u opasnosti od infekcije, pri čemu su u Nadbiskupiji đakovačko-osječkoj u prvoj smjeni uzeli više od 190 uzoraka, svećenicima i časnim sestrama, a očekuje se da će u popodnevnoj smjeni u bogosloviji uzeti još 80-ak uzoraka. Sutra će se znati više informacija o samom žarištu.
"Završili smo uzimanje uzoraka djece u dječjem vrtiću, uzet ćemo uzorke još neke djece kojoj su neke časne sestre držale vjeronauk, ali mislim da tu neće biti većih problema jer virus kod djece na pravi problem", rekao je Kožul.
Glavni epidemiolog u nije htio reći ima li propusta kod pojave đakovačkog žarišta
Na pitanje novinara, s obzirom na to da su se pokazale točnim jučerašnje informacije o dvjema zaraženim osobama u dječjem vrtiću, među kojima je i ravnateljica ustanove, ali o tome službenih informacija nije bilo, smatra li to propustom, Kožul je odgovorio kako su to prenosili mediji, ali on o tome nije ništa čuo.
Na pitanje je li cijeli vrtić u samoizolaciji odgovorio je kako su djeca u samoizolaciji i da roditelj ne mora biti jer je sekundarni kontakt, ali netko mora čuvati dijete.
Na pitanje što s prvim pričestima i krizmama, koje su se bile prošli vikend, a na kojima su sudjelovali i nadbiskupi, Kožul je odgovorio da će se posebno uzeti u epidemiološku obradu oni krizmanici i kumovi koji su bili u izravnom kontaktu s nadbiskupom u miru Marinom Srakićem. On je pozitivan na koronavirus i na liječenju je u osječkome KBC-u.
Kako je sve počelo sa žarištem u Đakovu?
Sve je počelo u nedjelju navečer kada su tri sestre dobile temperaturu. Potvrđeno je 10 slučajeva zaraze. Pet ih je prevezeno u osječku Kliničku bolnicu s obzirom na to da se radi o starijim ženama.
"Da, istina je, u nedjelju poslijepodne tri sestre dobile su temperaturu. Javili smo se odmah našoj doktorici koja je izvijestila epidemiologa, jučer smo išle na testiranje i od 12 sestara nas je 10 pozitivnih", izjavila je tada za Radio Đakovo provincijalna poglavarica sestra Valerija Široki.
Pretpostavlja se da je zaraza došla s Kosova.
"Pretpostavljamo da je izvor zaraze časnih sestara s Kosova. Sestre su se vratile s Kosova prije dva-tri dana", rekao je epidemiolog Karlo Kožul dodavši da se još ne zna tko je nulti pacijent.
Capak: Iznenađeni smo žestinom prijenosa u toplijim mjesecima, ali povećan broj novozaraženih nije razlog za zabrinutost
Aktualnu situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i povećan broj novooboljelih kojem svjedočimo proteklih dana komentirao je iz samoizolacije i šef HZJZ-a, Krunoslav Capak.
Capak također ističe da je ponašanje koronavirusa iznenađujuće u toplijim mjesecima, tj. navodi da nitko nije očekivao ovakvu žestinu u prijenosu virusa. Što se povećanog broja novozaraženih tiče, Capak kaže da to nije razlog za zabrinutost, već razlog za oprez i preispitivanje postupaka.
"Ne bih rekao da je razlog za zabrinutost, nego za oprez i preispitivanje postupaka svih onih koji se nisu držali mjera koje smo propisali", rekao je Capak u uvodu Dnevnika Nove TV pa nastavio o žestini prijenosa koronavirusa:
"Sredinom šestog mjeseca smo imali svega 12 slučajeva i malo nas je iznenadila žestina prijenosa koronavirusa u ovo toplije vrijeme kad ne boravimo toliko u zatvorenom prostoru, nego smo vani na otvorenom. Nismo toliko u bliskom kontaktu. Sve respiratorne infekcije se slabije prenose ili se ne prenose. Očekivali smo da će se korona slabije prenositi dolaskom toplijeg vremena, međutim ova žestina prijenosa pokazuje da je korona potpuno nepredvidiva infekcija i da trebamo biti jako oprezni što se nje tiče", kazao je Capak pa dodao:
"Siguran sam da ćemo kroz desetak dana riješiti ovo stanje. Nemoguće je to prije obaviti. Ovo što se sada događa, ovaj broj, posljedica je onoga što se događalo prije sedam do deset dana. Sada treba proći desetak dana da nam se krivulja izravna i da počne padati. Siguran sam da ćemo to obuzdati", naglasio je.
Capak se dotaknuo i goruće teme u svjetskim, ali i domaćim medijima - je li virus mutirao, oslabio ili se nije promijenio tijekom vremena proteklog od početka pandemije do danas.
"Pročitao sam i pratim tu situaciju, špekulira se s time da je virus oslabio. Jedan poznati talijanski javnozdravstveni stručnjak je rekao da virus koji sada kola Italijom nije isti koji je bio u veljači i ožujku. Međutim, čitam i izjave drugih znanstvenika koji kažu da je puno prekratko vrijeme da bi se govorilo o tome da se virus promijenio. Trebamo još neko vrijeme pratiti i čekati za više informacija, odnosno pratiti težine kliničkih slika, simptome i sl. Nema znanstvene potvrde da je virus oslabio", kazao je Capak.
Capak o mogućim novim mjerama te zašto je on u samoizolaciji, a Plenković nije
Capak ne smatra da će ponovno doći do lockdowna kao u ožujku te ističe da epidemiolozi na raspolaganju imaju dosta mjera prije posezanja za tom mjerom zatvaranja.
"Ove restriktivne mjere na granicama sa susjednim državama i obavezno nošenje maski je posljedica naše diskusije u kojoj smo tražili najbrže i najučinkovitije rješenje, odnosno pomak. Dakako, sve druge mjere su nam na raspolaganju. Mi mislimo da nećemo uvoditi karantenu kao što je smo sve zatvorili u ožujku. Nismo još razgovarali o tome da trebamo zatvarati pojedine županije ili pojedina područja. Mislimo da je to jedna od zadnjih mjera koje bi u ovom trenutku razmatrali. Imamo na raspolaganju još dosta mjera koje možemo pojačati, a da to ne bude potpuno zatvaranje", dodao je pa objasnio zašto je on u samoizolaciji, a premijer Plenković nije:
"Postoji velika između onoga što se dogodilo meni i onoga u kakvoj situaciji je bio premijer Plenković. Njegov kontakt s Đokovićem je kontakt u trajanju manje od tri minute u zatvorenom prostoru te kao takav ne zadovoljava kriterij da je sa zaraženom osobom bio dulje od 15 minuta u zatvorenom prostoru. Niti zadovoljava kriterij da je došlo do bliskog fizičkog kontakta. Tzv. fist bump (eng. dodir šakama) nije bliski fizički kontakt. Nije bliski fizički kontakt ni ono što je premijer srpskog tenisača potapšao po ramenu. Dakle, premijer ne mora u samoizolaciju", zaključio je.
Beroš: Studije pokazuju da virus mutira, možda je oslabio, ali treba biti oprezan
Zanimljivo, ministar zdravstva Vili Beroš bio je oprečnog mišljenja od docenta Capaka po pitanju slabljenja virusa. Beroš je u razgovoru za Index objasnio zašto smatra da je virus u Hrvatskoj oslabio.
Beroš ističe da su u novije vrijeme ipak otkrivene određene mutacije virusa koje bi mogle biti znak njegova slabljenja. No nije siguran što bi to moglo značiti za tijek pandemije jer nije dovoljno da se blaži soj samo pojavi, on mora i prevladati.
„Teško je reći hoće li to značiti nešto šire u svijetu ili neće, no u Arizoni je napravljeno ispitivanje na 383 uzorka virusa kod kojih je pronađena značajna mutacija. SARS-CoV-2 ima oko 30.000 baza u RNA, a u Arizoni je pronađena mutacija u kojoj nedostaje 81 baza. To se događa tako što virus tijekom infekcije ubacuje svoj genski materijal u stanice i potiče svaku od njih da replicira veliki broj istovjetnih virusa.
U tom procesu stvaranja novih virusa može doći do određenih pogrešaka i tako nastaju mutacije. U najvećem broju slučajeva mutacije slabe agresivnost virusa, no uvijek je moguće da se dogodi neka koja je može pojačati. Mutacija otkrivena u Arizoni mogla bi značiti da je izgubio nešto od svoje agresivnosti, iako je za sada prerano o tome govoriti. Znamo da virus gripe svake godine doživi preko 50 mutacija.
Preliminarna istraživanja pokazuju da koronavirus mutira nešto manje, da se može očekivati oko 25 mutacija tijekom godine. Uvijek je najbolje govoriti na temelju znanstvenih istraživanja. No u nedostatku njih, a kako svjedočimo novom peaku u posljednjih nekoliko dana, za očekivati je da ne možemo napraviti znanstvenu analizu. Ipak, moramo imati neke parametre za usporedbu.
U tom smislu zanimljivo nam je ono što nam javljaju kliničari, ali i stručnjaci iz okolnih zemalja. Dobro je to što te kliničke slike u novom peaku nisu izraženije. Naravno, treba biti oprezan jer se već za nekoliko dana može pokazati da će simptomi oboljelih biti izraženiji“, upozorava Beroš, aludirajući na činjenicu da neki od novooboljelih možda još nisu razvili teže simptome jer za to jednostavno nije bilo dovoljno vremena.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati