Dekanić: Gorivo vjerojatno može koštati i 50 kuna po litri ako rat u Ukrajini potraje
VLADA će odlučiti kako će intervenirati u cijene goriva. U Banskim dvorima premijer Andrej Plenković danas popodne je okupio ministre financija i gospodarstva. Ujutro će se održati telefonska sjednica vlade, a nakon toga će i javnost biti upoznata s tim što će učiniti ovim povodom.
Profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Igor Dekanić za Novu TV kaže da bi "teško učinio nešto drugačije nego što će učiniti vlada".
"To je da će vjerojatno intervenirati u onim maksimalnim granicama koje joj omogućuju proračunska sredstva. Vjerojatno će nešto smanjiti trošarine, hoće li dirati PDV ili ne - ja čak više vjerujem da neće", dodao je.
Trošarine su ograničene pravilima EU.
"To je ograničeno, no to je jedina realna opcija. Sve druge opcije bi vodile još većem zadiranju u tržišne uvjete i tržišne odnose koje, kad učinite danas, mogu vam donijeti korist za mjesec ili dva, ali veću štetu za pet ili šest mjeseci ili godinu dana", objasnio je Dekanić.
"Energetska kriza kakvu nismo imali 48 godina"
Neki pak smatraju da vlada ne treba uopće intervenirati, nego pustiti tržište da odradi svoje.
"To opet kažu poduzetnici. Svako povećanje cijena nafte i povećanje cijena goriva dovodi do povećanja marži. Trgovcima su u interesu što veće marže, ali vlada je odlučila intervenirati jer su sve europske vlade odlučile ipak intervenirati, nalazimo se u energetskoj krizi kakvu nismo imali 48 godina", rekao je Dekanić.
Na pitanje bi li vaučeri za energente, poput onih za struju i plin, bili opcija, Dekanić odgovara da - bi.
"U nekoj fazi socijalnih mjera bi. Ali ovakve socijalne mjere kao vaučeri prije svega su kratkog daha. Drugo, mogu dovesti do velike korupcije, i treće - imaju vrlo ograničen tržišni doseg", rekao je.
Može li gorivo koštati 50 kuna po litri?
Cijene i uz intervencije stalno rastu. Do kuda to može ići, može li gorivo doći do cijene od 50 kuna po litri?
"Ako potraje rat u Ukrajini, ako se pretvori u veliki rat, vjerojatno može i to. Cijene će rasti dok traje intenzitet borbi u Ukrajini ovakav kakav je sad. Čim počinju pregovori, cijene će krenuti dolje", rekao je Dekanić.
Navodi da su moguće i nestašice goriva, no on vjeruje da će EU, pa tako i Hrvatska, osigurati i druge dobavne pravce.
"Hrvatska ima svoje naftovode, ima svoje luke, Hrvatska može osigurati naftu s Bliskog i Srednjeg istoka, naravno, drugo je pitanje po kojoj cijeni", zaključio je Dekanić.