Cijene nafte blizu 80 dolara, trgovci čekaju američku središnju banku
CIJENE nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima nadomak 80 dolara budući da trgovci očekuju signale iz američke središnje banke o povećanju kamatnih stopa kako bi procijenili njihov utjecaj na gospodarstvo i potražnju.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 79.92 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 74.98 dolara.
Fedovi dužnosnici: Očekujemo da će Fed morati podignuti kamatne stope
Trgovci su se danas fokusirali na američku središnju banku čiji bi predsjednik Jerome Powell tijekom dana trebao govoriti na konferenciji i skicirati sljedeće korake u obuzdavanju inflacije podizanjem kamatnih stopa.
Dva Fedova dužnosnika izjavila su jučer da očekuju da će Fed morati podići kamatne stope sa sadašnjih 4.25 do 4.5 posto na 5.0 do 5.25 posto kako bi uspostavio kontrolu nad rastom cijena.
Dužnosnici američke središnje banke rekli su da će im podaci o inflaciji u prosincu, koji će biti objavljeni u četvrtak, pomoći da procijene mogu li na sljedećoj sjednici ublažiti tempo povećanja kamatnih stopa, na samo četvrtinu postotnog boda, nakon značajnijeg povećanja u 2022.
"Podaci o inflaciji u prosincu mogli bi pokazati kojim će smjerom krenuti naftna tržišta"
"Podaci o inflaciji u prosincu mogli bi jasnije pokazati kojim će smjerom financijska i naftna tržišta krenuti u tjednima koji dolaze", rekao je Tamas Varga iz PVM-a.
Dolar će oslabjeti ako inflacija bude niža no što se očekuje odnosno bude li blaža nego u prosincu, objasnio je Varga, a slabiji dolar može potaknuti potražnju za naftom budući da jača kupovnu moć kupaca s drugim valutama.
Na početku tjedna tržišta je poduprla odluka Kine, najvećeg svjetskog uvoznika nafte i drugog po veličini potrošača, da otvori granice koje su zbog covida bile zatvorene tri godine.
"Oživljavanje kineske potražnje moglo bi tek u ograničenoj mjeri poduprijeti cijene"
Peking je istodobno objavio drugu seriju kvota za uvoz sirove nafte u ovoj godini, podigavši za petinu ukupni obujam ovogodišnjeg uvoza.
No analitičari upozoravaju da bi oživljavanje kineske potražnje moglo tek u ograničenoj mjeri poduprijeti cijene, zakočene posustajanjem aktivnosti u globalnom gospodarstvu.
"S obzirom na to da se oporavak potrošnje trenutno tek očekuje, cijena nafte najvjerojatnije će ostati niska i kretat će se u ograničenom rasponu", smatraju analitičari Haitong Futuresa.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak pojeftinio 1.42 dolara, na 77.57 dolara.