Četiri godine u Zagrebu držale ženu kao robinju, izgladnjivale je
POLICIJSKI službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 54-godišnjakinjom i 57-godišnjakinjom zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela trgovanja ljudima i otmice na štetu 45-godišnjakinje.
Naime, sumnja se da su od kolovoza 2015. godine pa sve do prosinca 2019. godine obmanom i zlouporabom teškog položaja 45-godišnjakinje, zajedno i po prethodnom međusobnom dogovoru, oštećenu zaposlile u vlastitom trgovačkom društvu u okolici Zaprešića s ciljem njezina financijskog iskorištavanja i izrabljivanja kao radne snage.
Nakon što bi 45-godišnjakinji isplatile plaću 54-godišnjakinja bi zajedno s njom odlazila u poslovnice banke na području Zagreba i Zaprešića te zahtijevala od nje da s računa podigne cjelokupni iznos novca te joj ga preda, a oštećenoj je ostavljala minimalan novčani iznosi koji nije bio dostatan za osnovne životne potrebe.
Nadalje, od 45-godišnjakinje su zahtijevale da i nakon radnog dana obavlja kućanske poslove u njihovoj kući na području Črnomerca, što nije bilo navedeno u opisu poslova koji su dogovoreni prilikom zasnivanja radnog odnosa te su ujedno od nje tražili da osim radnog tjedna, radi i vikende, kao i praznike od jutra do kasnih večernjih sati bez korištenja godišnjih odmora i slobodnih dana.
Prisilno na poslu svaki dan do 23 sata
Nakon što je 2017. godine poznanik oštećene od 57-godišnjakinje posudio novac, ona je od 45-godišnjakinje zahtijevala da taj dug otplati svojim radom iako je znala da nije odgovorna za postojeći dug te ju je prisiljavala da na poslu ostaje svaki dan do 23 sata, a ponekad i dulje, dok joj je tijekom dana davala minimalne količine hrane i vode.
Također, u prosincu 2018. godine 45-godišnjakinji su protupravno oduzele slobodu te je zatvorile u ured trgovačkog društva kojom su je prilikom prisiljavale da nazove poznanika te od njega i članova njegove obitelji traži da vrate posuđeni novac.
Kako bi ostvarila potpuni nadzor nad njom, 57-godišnjakinja joj je oduzela mobitel te joj zabranila kontakte s obitelji, a uz sve to blokirale su, a da ona to nije znala, mogućnost uspostave poziva s članovima obitelji. Tijekom adaptacije njezine obiteljske kuće, koja je započela bez njezine suglasnosti, iz kuće je 57-godišnjakinja iznijela liječničku dokumentaciju 45-godišnjakinje. Tijekom srpnja 2019. godine 45-godišnjakinja se na poslu ozlijedila te joj je 57-godišnjakinja zabranila da u bolnici kaže da se nesreća dogodila na njenom radnom mjestu. Nakon izlaska iz bolnice unatoč preporuci liječnika da strogo miruje, već nakon tri dana je radila te obavljala sve potrebne poslove.
Fizički je napala
U četvrtak, 12. prosinca 2019. godine, 57-godišnjakinja se verbalno sukobila s 45-godišnjakinjom koju je tom prilikom vrijeđala i omalovažavala, čemu se 45-godišnjakinja usprotivila, da bi je tada 57-godišnjakinja fizički napala.
Nakon svega proživljenog oštećena je tada odlučila zatražiti pomoć policije koja je prikupila saznanja, opravdala sumnju i provela te dovršila kriminalističko istraživanje, a u konačnici zaustavila višegodišnje iskorištavanje žrtve. Također, policija je inicirala pružanje pomoći i zaštite žrtvi ovih kaznenih djela, odnosno upoznala je i uputila na organizacije civilnog društva koje su se po pozivu aktivno uključile.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene su predane pritvorskom nadzorniku, dok je kaznena prijava dostavljena Općinskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici.
Jedan od najvećih međunarodnih problema
Trgovanje ljudima predstavlja vrbovanje, kupnju, prodaju, predaju, prijevoz, poticanje ili posredovanje u kupnji, prodaji ili predaji, pružanje utočišta i prihvat osoba, uporabu sile, prijetnju uporabom sile ili drugim oblicima prinude, otmice, prijevare, zlouporabe položaja ili ovlasti da bi se došlo do pristanka osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, u svrhu iskorištavanja koje minimalno uključuje korištenje osoba u prostituciji ili druge oblike seksualnog iskorištavanja, prisilan rad ili usluge, ropstvo, postupke slične ropstvu, trgovanje organima i drugo. Trgovanje ljudima jedan je od najvećih međunarodnih problema i rastućih fenomena danas.
Do žrtava se dolazi na različite načine. Iza primamljivih oglasa o (pre)dobro plaćenim poslovima koje nude razne "agencije" može se skrivati organizirani kriminal. Žrtve se prijevarom odvode iz mjesta prebivališta, oduzimaju im se osobni dokumenti te ih se prisiljava na razne poslove. Od trenutka oduzimanja dokumenata, žrtve, iako možda još toga nisu svjesne, najčešće postaju žrtve trgovanja ljudima.
Zagrebačka policije savjetuje - prijavite trgovanje ljudima
Uz to ih se zlostavlja, prisiljava na prostituciju i konzumaciju opojnih droga, izgladnjuje, onemogućava im se kontakt s rodbinom i prijateljima te im nije omogućena zdravstvena zaštita.
Ukoliko ste žrtva ili znate osobu koju je žrtva, prestanite šutjeti, nazovite policiju na 192, a prijavu možete podnijeti i tako da tražite da se poštuje vaša anonimnost.
Također, za pomoć žrtvama trgovanja ljudima možete se slobodno obratiti na SOS telefon 0800 7799.