Britanski psihijatri zahtijevaju ukidanje izraza "shizofrenija"
U PONEDJELJAK su vodeći britanski psihijatri na za to posebno sazvanoj press-konferenciji iznijeli zahtjev da se iz medicinske terminologije službeno izbaci izraz "shizofrenija", za kojeg drže da je "znanstveno besmislen" i "uvredljiv za pacijente".
Marius Romme, profesor društvene psihijatrije na birmingemskom sveučilištu tvrdi kako je shizofrenija "štetan koncept", odnosno da halucinacije i slušanje unutrašnjih glasova - simptomi koji se obično vezuju uz shizofreniju - najčešće nisu posljedica nekakve bolesti nego reakcija na traumatične i problematične događaje u životu.
Richard Bentall, profesor kliničke psihologije na Sveučilištu Manchester, pak, tvrdi da je besmisleno različite psihijatrijske probleme trpati pod jedan te isti nazivnik te ih smatrati nekakvom organskom bolešću.
Paul Hammersely sa Sveučilišta Manchester je tako nedavno osnovao udrugu zvanu Kampanja za ukidanje shizofrenija (CASL), tvrdeći kako osobe dijagnosticirane kao shizofrenici nepotrebno pate jer su od strane društva "žigosani" kao "nepredvidljive, opasne i nesposobne za život".
Dio britanskih psihijatara se, pak, protivi ukidanju izraza "shizofrenija". Jedan od njih je dr. Robin Murray s Psihijatrijskog instituta u Londonu koji drži da bi se time osobe koje boluju od drugih duševnih bolesti, kao bipolarni ili opsesivni poremećaj, mogli biti utrpani u isti koš s osobama koje boluju od shizofrenije, te primiti "neadekvatnu terapiju".
Murray umjesto toga predlaže da se "shizofrenija" jednostavno zamijeni izrazom "poremećaj regulacije dopamina", koji s biokemijskog stajališta preciznije opisuje što se događa u mozgu shizofrenika.
Prema službenim statistikama oko 1 % stanovnika Velike Britanije i SAD ima dijagnozu shizofrenije. Terapija se uglavnom svodi antipsihotične lijekove koji sprečavaju simptome, ali ne odstranjuju uzrok bolesti. Mnogi od tih lijekova imaju štetne sporedne efekte kao što su pretilost, povećan rizik od dijabetesa i spolna nemoć.
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati