Smrt ugarskog kralja Samuela Abe

SAMUEL Aba, poznat i kao Aba Sámuel, bio je ugarski kralj koji je vladao od 1041. do 1044. godine. Pripadao je moćnoj mađarskoj velikaškoj obitelji Aba, a njegova vladavina bila je obilježena političkim previranjima i sukobima. Kao jedan od rijetkih ugarskih kraljeva koji nije bio iz dinastije Arpadovića, Samuel Aba ostavio je značajan trag u povijesti Ugarske.
Podrijetlo i veza s Arpadovićima
Samuel Aba rođen je oko 990. ili početkom 11. stoljeća, a potjecao je iz obitelji Aba, koja je imala posjede u regiji Mátra. Prema nekim izvorima, obitelj Aba mogla je imati istočnjačko podrijetlo, povezano s kabarima, plemenom hazarskog podrijetla koje se pridružilo Mađarima u 9. stoljeću. Samuel ili njegov otac oženio je sestru prvog ugarskog kralja Stjepana I., čime je obitelj Aba bila rodbinski povezana s dinastijom Arpadovića. Ova veza učvrstila je njihov položaj u ugarskom društvu.
Uspon na vlast
Samuel je za vrijeme vladavine Stjepana I. obavljao važnu dužnost kraljevskog palatina, što je bila jedna od najviših funkcija u kraljevstvu. Nakon smrti Stjepana I. 1038. godine, prijestolje je preuzeo Petar Orseolo, nećak Stjepana I., koji je favorizirao strane dvorjane, što je izazvalo nezadovoljstvo mađarskog plemstva. Godine 1041. mađarski velikaši svrgnuli su Petra i postavili Samuela Abu za kralja, vidjevši u njemu vođu koji će podržavati domaće interese.
Vladavina
Samuelova vladavina bila je kratka, ali burna. Prema izvorima, više se oslanjao na podršku pučana nego na plemstvo, što je izazvalo otpor među velikašima. Godine 1042. Samuel je poveo vojsku u napad na susjednu Austriju, što je izazvalo odmazdu njemačkog cara Henrika III. Unatoč početnim uspjesima, Samuelova vojska poražena je 1044. godine u bitci kod Ménfőa, blizu Győra. Ova bitka označila je kraj njegove vladavine.
Pad i smrt
Nakon poraza kod Ménfőa, Samuel je pobjegao s bojišta, ali njegova sudbina ostaje nejasna. Prema nekim izvorima, zarobili su ga i pogubili pristaše Petra Orseola, dok drugi navode da je pobjegao uz rijeku Tiszu, gdje su ga uhvatili i ubili mještani. Samuel je nakon smrti 5. srpnja 1044. godine bio pokopan u obiteljskom samostanu u Abasáru. Njegov poraz omogućio je Petru Orseolu povratak na prijestolje uz podršku Henrika III.
Samuel Aba bio je specifičan po tome što nije pripadao dinastiji Arpadovića, što ga čini jednim od rijetkih izuzetaka među ugarskim kraljevima. Njegova vladavina pokazala je duboke podjele između plemstva i pučana te izazove u održavanju ravnoteže između domaćih i stranih utjecaja u Ugarskoj. Obitelj Aba nastavila je imati značajan utjecaj u Ugarskoj, a Samuelovo ime ostalo je povezano s ovim ključnim razdobljem u mađarskoj povijesti.
