Australija ukinula doplatak onima koji ne cijepe djecu, hoće li to uvesti i Hrvatska?
Foto: Luka Šangulin/Index
VIŠE od 140.000 australskih obitelji ostalo je bez dječjeg doplatka jer su odbili cijepiti svoju djecu. Nakon što je u Australiji uvedeno ovo pravilo, od siječnja prošle godine cijepilo se čak 200.000 djece koja prethodno nisu bila cijepljena.
Ponukani ovakvim rezultatima, pitali smo naše Ministarstvo zdravstva planiraju li uvesti ovakvu mjeru u Hrvatskoj.
Umjesto odgovora na konkretno pitanje, samo su nam poslali odgovor o mjerama koje su propisane Zakonom o o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
>> ISTRAŽILI SMO Što će vam se dogoditi ako odbijete cijepiti svoje dijete?
>>Prije godinu dana Australija je prestala plaćati dječju skrb roditeljima koji ne cijepe djecu
>>ISTRAŽILI SMO koliko su česte nuspojave nakon cijepljenja
"Ovaj Zakon određuje da kada se obveza pridržavanja mjera zaštite pučanstva od zaraznih bolesti odnosi na maloljetnu osobu, novčanom kaznom u iznosu od 2000 kuna kaznit će se za prekršaj roditelj, odnosno skrbnik, ako ne izvrši obvezu imunizacije protiv bolesti utvrđenih programom obveznog cijepljenja djece školske i predškolske dobi. Također, upis u dječji vrtić je uvjetovan urednim cijepljenjem te dijete koje nije cijepljeno, bez obzira na mentalno i tjelesno zdravlje djeteta, ne ispunjava sve uvjete za upis u vrtić", stoji u odgovoru Ministarstva zdravstva.
Pedijatri ne prijavljuju sve
Međutim, kako doznajemo od izvora u Ministarstvu zdravstva, ovih mjera se ne pridržavaju svi. Tako vrtići uredno upisuju i onu djecu koja nisu cijepljena, dok pedijatri ne prijavljuju uvijek slučajeve djece koju roditelji odbijaju cijepiti.
Što se tiče mjere ukidanja doplatka za one koji ne cijepe djecu, a koja se provodi u Australiji, izvor iz Ministarstva zdravstva kazao je za Index da je upitno bi li to polučilo rezultate u Hrvatskoj zato što među hrvatskim roditeljima koji odbijaju cijepiti djecu ima dosta onih koji su dobrostojeći pa ne primaju dječji doplatak, što znači da ih ta mjera ne bi uopće pogodila.
Kontaktirali smo i Službu za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Doktorica Goranka Petrović rekla nam je da ova mjera koja se provodi u Australiji nije loša te da bi trebalo dobro istražiti kakvi su njeni rezultati.
"U određenoj mjeri to bi polučilo rezultate kod onih koji nemaju tvrdi stav o cijepljenju. Trebalo bi prvo istražiti koliko ljudi u Hrvatskoj prima dječji doplatak, a odbijaju cijepiti djecu", rekla nam je Goranka Petrović.
S druge strane, prema podacima HZJZ-a, dosta stanovništva romske populacije ne cijepi djecu.
"Protivnici cijepljenja radije će platiti kaznu nego da cijepe dijete"
Goranka Petrović na to je rekla kako je problem s Romima drugačiji. Oni, kazala je ona, nemaju oštar stav prema cijepljenju, ali do njih se teže dolazi.
"Međimurska županija, u kojoj živi dosta pripadnika romske populacije, baš za njih organizirala je cijepljenje, pa ih tako ipak uspijevaju procijepiti", rekla nam je ta liječnica.
U Hrvatskoj, tvrdi ona, postoje razni mehanizmi kojima se pokušava osvijestiti ljude o tome zašto je potrebno cijepljenje, ali je naglasila da su protivnici cijepljenja spremni i platiti kaznu samo da ne cijepe dijete.
Istaknula je kako bi pedijatri trebali prijaviti sanitarnom inspektoru ili Centru za socijalnu skrb one roditelje koji odbijaju cijepiti djecu. No to ne rade svi.
Tako kaže da se kod nas ni u vrtić ni u školu ne bi trebala upisivati djeca koja nisu cijepljena, ali se upisuju.
"Problem je u tome što imamo sve veći broj djece koja se radi svog medicinskog stanja ne mogu cijepiti. Zbog tumora ili autoimunih bolesti ne mogu se cijepiti pa je odgovornost na svima da se ta djeca zaštite tim kolektivnim imunitetom. Imamo i ljude koji su nakon transplantacije organa ugroženi, zato je važno da se ti visoki cijepni obuhvati održe. A to znači procijepljenost iznad 90 posto, to je granica. Sve ispod toga može dovesti do epidemije zaraznih bolesti", rekla je Goranka Petrović.
U Španjolskoj dijete umrlo od difterije, u Sloveniji životno ugroženo radi tetanusa
Međutim, podaci HZJZ-a pokazali su kako je u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji granica procijepljenosti pala ispod 90 posto. Konkretno, procijepljenost je na 88 posto u toj županiji. A u Splitu je nedavno i došlo do epidemije ospica.
Goranka Petrović rekla nam je da je u Sloveniji dijete nedavno završilo na respiratoru radi tetanusa jer ga roditelji nisu cijepiili protiv te bolesti. Uz to je, kazala je ona, lani u Španjolskoj dijete umrlo radi difterije.
Za sve te bolesti postoje cjepiva koja nas štite od njih, ali protivnici cijepljenja i dalje ne vjeruju u to i tako dovode ostale u opasnost.