Apel poslodavaca nakon što je Hrvatska pala iza Srbije: Trebamo hitne promjene
NAKON što je objavljeno izvješće o globalnoj konkurentnosti po kojem je Hrvatska pala čak iz Srbije, poslodavci su naglasili potrebu za što hitnijim promjenama kako bi se gospodarstvo konačno pokrenulo. U suprotnom, Hrvatsku čeka nastavak agonije, sve veća neatraktivnost za ulaganja, odsutnost s globalnih tržišta, nastavak odlaska radnika u najboljim godinama, kao i daljnji gubitak političke relevantnosti.
Podsjetimo, Hrvatska je prema ljestvici Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) pomaknuta za 6 mjesta, sa 74. na 68. mjesto, ali isključivo zbog nove metodologije, kao i uvrštenja novih triju zemalja na popis. Ocijenjena je s istom ocjenom kao i prošle godine - 60,1.
I dok je Hrvatskoj konkurentnost ostala nepromijenjena, Srbija ju je po njoj prešišala, podignuvši se sa 78. mjesta prošle godine, na 65. u ovoj. Hrvatska gleda u leđa i većini nekadašnjih zemalja iza Željezne zavjese - Rusiji, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Litvi, Latviji i Estoniji.
Poslovna klima loša zbog prevelike regulacije svega i svačeg
Za poslodavca i predstavnika Udruge poreznih obveznika Lipa Davora Huića pad na ljestvici konkurentnosti definitivno se tiče poslovne klime u Hrvatskoj.
"Zaostajemo jer nismo privlačno mjesto za ulaganje", naveo je za Index.
Država se previše miješa u tržišnu utakmicu
Najveći problem zbog čega je Hrvatska nekonkurentna je prevelika regulacija, odnosno odnos države prema tvrtkama.
"Prevelika regulacija tvrtki dovodi do toga da potencijalnim stranim investitorima nije uopće jasno što treba napraviti za pokretanje posla. A onda se time otvara prostor da politika bude arbitar u tom procesu, što otvara prostor za korupciju", argumentirao je Huić, potvrđujući da zapadni investitori na takav način ne žele poslovati.
Država se previše miješa u tržišnu utakmicu i time pridonosi korupciji jer neki poduzetnici u suradnji s njezinim dužnosnicima uspijevaju obilaziti regulaciju, dok mnoge tvrtke zbog nje stradavaju pa čak i zbog jedne kune viška u kasi.
"Pozitivno je bilo nedavno odustajanje od namjere licenciranja računovođa. Odustalo se, ali je postojala namjera i za tom regulacijom. Općenito je previše regulacije koja pridonosi smanjenju konkurentnosti", dodaje.
Problem pravosuđa i radnog zakonodavstva
Osim potrebe za hitnom depolitizacijom gospodarstva, Huić je istaknuo i potrebu hitne dekontaminacije pravosuđa od politike.
"Ono mora biti brzo, pravedno i nezavisno, a ne u sferi politike", istaknuo je, a to smatra također važnim za investitore jer osim prekomplicirane regulacije poslovanja, loše pravosuđe utječe na vrlo nepredvidljiv ishod mogućih sudskih sporova u poslovanju.
Huić je spomenuo i nefleksibilnost radnog zakonodavstva, koje je prekruto za trenutne potrebe tržišta.
"Jednostavno nismo prijateljska zemlja za investitore", zaključio je.
Godinama bez pozitivnijih pomaka
Ovogodišnje izvješće o konkurentnosti među 140 zemalja svijeta pokazalo je da je Hrvatska, kao i prošlih godina, najlošija u efikasnosti pravnog sustava u rješavanju sporova (139.), lakoći zapošljavanja strane radne snage (139.), opterećenju vladinim propisima (138.), zapošljavanju i otpuštanju radnika (135.) te efikasnosti pravnog sustava u osporavanju propisa (135.).
"Najnoviji rezultati Izvješća o globalnoj konkurentnosti za Hrvatsku su indikativno upozoravajući jer i na ovaj način ukazuju koliko se sporo ili uopće ne mijenjamo, za razliku od drugih zemalja u okruženju. I Srbija nas je pretekla iz jednostavnog razloga što kao država radi na ozbiljnijim i bržim promjenama od nas", naveo je za Index Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca.
"Posebno nas zabrinjava činjenica da se nova metodologija daleko više zasniva na činjenicama i podacima, a manje na subjektivnim ocjenama i analizama, što ju samo čini preciznijom i utoliko više zabrinjavajućom za nas.
Naša sporost se očituje kroz mnoge indikatore, uključujući relativno spori rast gospodarstva i veliki izazov s nedostatkom radne snage. S obzirom na najnovije rezultate i analize iz Izvješća o konkurentnosti pozivamo naše političke elite, a naročito one na vlasti da ozbiljno pokrenu promjene tj. da pokrenu Hrvatsku“, uputio je apel Majetić ispred udruge poslodavaca koja je nedavno uputila oštre kritike i zahtjeve političarima, kao i upozorenje da su nužne oštre promjene u sustavu, prije nego što bude prekasno.
> Šefica poslodavaca za Index: Treba smanjiti poreze da možemo povećati plaće