Amerikanci: Točno je, Pakistan je srušio indijski Rafale. I to kineskim avionom

BORBENI avion J-10 kineske proizvodnje, u sastavu pakistanskog ratnog zrakoplovstva, srušio je najmanje dva indijska vojna zrakoplova, potvrdila su za Reuters dvojica američkih dužnosnika. Riječ je o važnoj prekretnici za kinesku vojnu tehnologiju.
Glasnogovornik indijskog ratnog zrakoplovstva odbio je komentirati ove navode kada je upitan za Reutersov izvještaj.
Prema jednom američkom dužnosniku, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, Pakistan je upotrijebio kineski J-10 za lansiranje zrak-zrak projektila protiv indijskih borbenih zrakoplova, pri čemu su oborena najmanje dva. Drugi dužnosnik dodao je da je jedan od pogođenih aviona bio francuski Rafale, borbeni zrakoplov koji je Indija nedavno uvela u svoju flotu.
Obojica su potvrdila da pakistanski F-16, američke proizvodnje, nisu korišteni u napadu.
Tri Rafalea pogođena, tvrdi Pakistan
U izjavi za Reuters dan nakon napada, pakistanski ministar obrane Khawaja Muhammad Asif izjavio je da je Pakistan upotrijebio J-10 kako bi srušio tri francuska Rafalea. Naglasio je da je riječ o zrakoplovima koje je Indija nedavno nabavila. Prema pakistanskoj verziji događaja, ukupno je srušeno pet indijskih borbenih aviona u zračnoj borbi.
Iako je Reuters prethodno izvijestio, pozivajući se na lokalne dužnosnike u Indiji, da su u incidentu srušena tri indijska zrakoplova, ovo je prva zapadna potvrda da su u napadu korišteni pakistanski avioni kineske proizvodnje.
Indija odbacuje gubitke
Indijska vlada nije priznala gubitak nijednog aviona. Umjesto toga, objavila je da su njezine zračne snage izvele uspješne udare na ono što su nazvali "terorističkom infrastrukturom" unutar Pakistana.
Incident dolazi u trenutku ozbiljnih napetosti između Indije i Pakistana, dviju nuklearno naoružanih država koje su već vodile tri rata i brojne manje sukobe. SAD, Rusija, Kina i druge svjetske sile pozvale su obje strane na suzdržanost.
Važan test za kinesku vojnu tehnologiju
U Washingtonu se s posebnom pažnjom prati učinkovitost kineskih borbenih sustava, budući da bi oni mogli igrati ključnu ulogu u potencijalnim sukobima u regiji Tajvana ili širem Indo-Pacifiku.
I J-10 i Rafale ubrajaju se u tzv. lovce 4.5 generacije, među najnaprednije borbene zrakoplove današnjice. Analitičari navode da će se svaki detalj upotrebe tih sustava pomno analizirati, od taktike do korištenih raketa, iako ističu da je zasad prerano za konačne zaključke.
"Zrakoplovne zajednice u Kini, SAD-u i više europskih zemalja bit će vrlo zainteresirane prikupiti što više konkretnih informacija, o taktikama, tehnici, korištenom oružju, o onome što je funkcioniralo i što nije", rekao je Douglas Barrie, viši znanstveni suradnik za vojnu avijaciju pri Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS).
PL-15 protiv Meteora: Nadmetanje projektila
Na društvenim mrežama istaknuto je moguće sučeljavanje između kineske rakete PL-15 i europske Meteor, naprednog projektila zrak-zrak koji razvija konzorcij MBDA (u kojem sudjeluju Dassault Aviation, BAE Systems i Leonardo).
Međutim, vojni analitičari napominju da zasad nema potvrde je li Meteor bio korišten ni na koji način.
"Trenutačno nije moguće donijeti konkretne zaključke. Znamo premalo", rekao je jedan izvor iz zapadne obrambene industrije.
Sukobi se nastavljaju
Kasno u četvrtak, u indijskom gradu Jammu u dijelu Kašmira, odjeknule su eksplozije. Indijski vojni izvori navode da se sumnja na pakistanski napad dronom, drugi dan zaredom od početka oružanih sukoba.
Pakistan je ranije istoga dana izjavio da je tijekom noći srušio 25 indijskih dronova, dok je Indija objavila da su njezini sustavi protuzračne obrane presreli pakistanske dronove i projektile koji su ciljali vojne položaje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati