Amerikanci Janafu produljili licencu za transport nafte u Srbiju

JANAFU je na 60 dana produljena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS), izvijestili su iz Vlade i Janafa.
Iz Vlade je priopćeno da je američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) jučer izdao produljenje licence društvu Janaf d.d. što omogućava provedbu ugovora Janafa i NIS-a i transport nafte putem Janafovog naftovoda u Republiku Srbiju.
"Vlada RH je u koordinaciji s Janafom cijelo vrijeme aktivno surađivala s nadležnim američkim tijelima u procesu dobivanja licence i pružala podršku ovoj strateškoj državnoj kompaniji. Uzimajući u obzir da 95 posto transporta nafte prema Srbiji dolazi putem Janafovog naftovoda, dobivena licenca na 60 dana omogućava stabilno poslovanje Janafa. Važno je naglasiti da se radi o nafti isključivo ne-ruskog porijekla", stoji u priopćenju Vlade.
U Janafu kažu da su licencu za još 60 dana ishodili u koordinaciji s Vladom i uz podršku svojih američkih odvjetnika. "Vjerujemo da će se u tom razdoblju stvoriti uvjeti i osigurati sve potrebne suglasnosti za nesmetano ispunjavanje ugovornih obveza prema NIS-u", priopćili su iz Janafa.
Biden uveo sankcije par dana prije isteka mandata
Administracija bivšega američkog predsjednika Joea Bidena je 10. siječnja, nekoliko dana prije isteka mandata, uvela sankcije za dva najveća ruska proizvođača nafte. Tim sankcijama je obuhvaćen i NIS, u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom Nefta i Gazproma s kojim Janaf ima sklopljen ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. siječnja 2024. godine do 31. prosinca 2026. godine.
Ugovorom su rezervirani transportni kapaciteti Janafa po načelu "puno za prazno" u ukupnoj količini od 10 milijuna tona nafte. Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Njeftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Nakon uvođenja sankcija vlasnička struktura je djelomice promijenjena tako što je ruski Gazprom Njeft prenio svoj udio od oko pet posto na Gazprom, s obzirom da ta tvrtka koja se bavi plinom nije pod sankcijama. Tom je transakcijom Gazprom Njeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio nastojeći izbjeći sankcije po NIS u Srbiji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati