Američki kupci paralizirani Trumpovim carinama: "Ne mogu više pratiti"

AMERIKANCI su potpuno zbunjeni efektom carina kojima je američki predsjednik Donald Trump uzburkao svijet.
Kad mu je nedavno prestala raditi kamera na iPhoneu, Njujorčanin Richard Medina nije gubio vrijeme. Znao je da bi uskoro cijene mobitela mogle znatno porasti zbog novih carina koje uvodi aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump. Odmah je nazvao svog operatera i zatražio zamjenu.
"Rekao sam: 'Moramo to odmah zamijeniti. Idemo to srediti'", kaže 43-godišnji Medina, izvještava BBC.
Njegova brzina reakcije odraz je šire nervoze u Americi, gdje se kućanstva sve više pripremaju na drastične skokove cijena i moguće nestašice kao posljedicu novih carina koje je Trump najavio ovaj mjesec.
Dok neki građani užurbano stvaraju zalihe, drugi su zbunjeni i nesigurni oko toga što trebaju učiniti i nadaju se da će predsjednik ipak promijeniti mišljenje – što nije isključeno s obzirom na njegove česte promjene kursa.
Trump stalno mijenja poteze
Trump je već više puta mijenjao planove pod pritiskom tržišta. Prvo je odgodio dio carina za zemlje poput Europske unije uvodeći takozvanu 90-dnevnu pauzu. Potom je, usred novih potresa na burzama, iz carina izuzeo pametne telefone i druge elektroničke uređaje, svega nekoliko dana nakon što je Medina požurio kupiti novi mobitel.
"Ne mogu pratiti predsjednika. Svaki dan je nešto novo", rekla je Anna Woods, 42-godišnjakinja iz Brooklyna koja je nedavno dobila obavijest iz ljetnog kampa svog sina da bi nove carine mogle povećati cijene običnih stvari poput majica.
Woods, koja radi u pravnoj službi, kaže da je zabrinuta i da ne zna što da radi.
"Imam osjećaj da živimo u jako nesigurnim vremenima. Moram obaviti kupnju, a sve poskupljuje", rekla je.
Ogromne carine, posebno na kineske proizvode
Nove carine uključuju porez od 10% na većinu uvoza, a na kinesku robu uvedena je zapanjujuća carina od čak 145%. Kina je treći najveći izvoznik u SAD, nakon EU i Meksika, i glavni izvor brojnih osnovnih potrepština, od pametnih telefona do cipela i kišobrana.
Te mjere nadovezuju se na ranije uvedene carine od 25% na automobile, čelik, aluminij i robu iz Kanade i Meksika. Sve skupa, Trumpove carine dovele su prosječnu efektivnu carinsku stopu na uvoz u SAD-u na najvišu razinu u više od sto godina.
U trgovinama se zasad ne osjeća veliki udar jer su mnoge tvrtke unaprijed naručile robu kako bi se zaštitile od rasta cijena. No analitičari očekuju da će u idućim mjesecima cijene rasti, posebno za odjeću, kožnu galanteriju, elektroniku i igračke – sve ono što se uglavnom proizvodi u Kini.
Prema procjenama Yaleova Budget Laba, cijene odjeće mogle bi skočiti više od 60%, osnovni lijekovi 12%, a hrana 2.6%. Sveukupno, prosječna američka obitelj mogla bi se suočiti s povećanjem troškova od oko 4700 dolara ako zadrži iste potrošačke navike.
Kupci već mijenjaju ponašanje
Jamie Casey, 38-godišnja majka iz Brooklyna, u jednoj je Target trgovini kupovala hranu za dojenčad i odjeću za svoju jednogodišnju kćer.
"Jako sam zabrinuta", rekla je BBC-ju. "Ne bih rekla da panično kupujem, ali itekako me zanima kako će se sve razvijati", dodala je.
Veliki lanci poput Walmarta i Targeta zabilježili su veći broj posjeta u tjednima prije Trumpove objave, a prodaja im je nakon toga dodatno porasla, pokazuju podaci analitičkih tvrtki Placer.ai i ConsumerEdge.
Sličan porast bilježi i Amazon, gdje dominiraju kineski prodavači. Direktor Amazona Andy Jassy rekao je za CNBC da je kupovina preko njihove platforme vidljivo porasla.
"Ne bih rekao da se radi o masovnom paničnom kupovanju, ali definitivno postoji širok trend gomilanja zaliha", rekao je Michael Gunther iz ConsumerEdgea.
Stariji kupuju na rate, mladi ne znaju kako se postaviti
Cristina Montoya, 74-godišnja umirovljenica, već mjesecima pomalo gomila zalihe konzervirane hrane i zamrznutog voća. "Prije nisi išao u trgovinu nervozan. Sada imam osjećaj da moram kupiti više stvari jer ne znaš što će biti", rekao je
Uvođenje carina izazvalo je dodatne poremećaje na tržištu. Neki su trgovci već uveli dodatne pristojbe, a drugi su otkazali narudžbe iz Kine jer ne žele riskirati gubitke.
Analitičari iz Macquarija upozoravaju da bi moglo doći do nestašica proizvoda koje gotovo isključivo uvoze iz Kine – poput dječjih kolica, bojanki i kišobrana.
No smatra se da će pojačana potrošnja kratko trajati. Mnogi će Amerikanci, ako cijene ozbiljno porastu, potražiti jeftinije zamjene, odgoditi kupnju ili potpuno odustati, što bi moglo ozbiljno pogoditi američko gospodarstvo, koje se u velikoj mjeri oslanja na potrošnju.
Recesija na vidiku?
Kathy Bostjancic, glavna ekonomistica u Nationwideu, procjenjuje da će američko gospodarstvo ove godine porasti samo 0.5%, a nezaposlenost dosegnuti 5% – najvišu razinu od pandemije 2021.
JP Morgan, pak, predviđa čak i recesiju. "U ožujku i travnju potrošnja bi mogla ostati jaka, ali to će biti posljedica preuranjenih kupnji zbog straha od poskupljenja", rekla je Bostjancic. "Nakon toga očekuje se pad potrošnje", dodala je.
Iako je zaposlenost i dalje solidna, a inflacija pala na 2.4% u ožujku (s 2.8% u veljači), strahovi zbog ekonomije i rasta cijena sve su prisutniji.
Neki građani kažu da se boje da bi se cijeli njihov način života mogao urušiti.
Louis Lopez, mehaničar dizala iz New Yorka, toliko je zabrinut da je počeo skrivati gotovinu "ispod madraca". Ipak, iz trgovine je izašao s vrećicama u kojima su bile nove radne hlače i Nike tenisice za ljeto. "Bolje da sad kupiš dok još možeš", rekao je 56-godišnjak i dodao: "Ovo će sve promijeniti."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati