Ako čestice putuju brže od svjetlosti, znači da je moguće putovati kroz vrijeme!
Foto: Arhiva
"DVA SU temelja na kojima počiva moderna fizika. Jedan je kvantna teorija, a drugi je teorija relativnosti. Ako jedan od tih stupova padne, u velikim smo problemima", izjavio je Michio Kaku, fizičar sa Sveučilišta u New Yorku, nakon što je postalo izvjesno da je ovaj potonji stup, Einsteinova relativnost, urušen.
Znanstvenici okupljeni u institutu CERN su, podsjećamo, ranije ovog tjedna u javnost izašli s nevjerojatnim otkrićem koje je šokiralo znanstvenu zajednicu - moguće je ići brže od brzine svjetlosti! Einstein je smatrao da nije moguće nadmašiti brzinu svjetlosti, na čemu njegova teorija relativnosti i počiva. No, CERN je uspio "natjerati" neutrino čestice da se kreću brzinom koja je 60 sekundi veća od brzine svjetlosti, što se do sada smatralo nemogućim.
Brzinom svjetlosti do budućnosti
I dok se očekuje da svjetska znanstvena zajednica potvrdi CERN-ove rezultate, nakon čega će se svijet fizike morati iz temelja mijenjati, mnogi znanstvenici su se već počeli baviti raznim implikacijama ovog otkrića. Jedna od najzanimljivijih, o kojoj piše portal Live Science, svakako je putovanje kroz vrijeme!
Fizičari nikad nisu u potpunosti odbacivali mogućnost putovanja kroz vrijeme. Međutim, CERN-ovo otkriće čini ga, barem u teoriji, još izglednijim. Einstein je isticao da je vrijeme relativno: kako se približavate brzini svjetlosti, vaše iskustvo vremena se mijenja. Za nekoga tko ide sporije mogu proći godine, dok vama prolazi tek sekunda.
Za sada ništa od SF-a
"Postoje mnoge barijere koje nam onemogućuju da se približimo brzini svjetlosti, a kamoli da je nadmašimo. No, kada bi to mogli učiniti, teoretski bi mogli iskusiti obrnuti protok vremena", tvrdi Kaku. Naime, kada bi putovali brzinom svjetlosti, vrijeme bi vam prolazilo mnogo sporije nego svima oko vas. Toliko sporije da bi se zapravo činilo da se uopće ne miče. Dakle, kada bi mogli probiti brzinu svjetlosti, protok vremena u vanjskom svijetu bio bi tako spor, da bi se činilo da je protok vremena obrnut.
"Za sada, ovo djeluje prilično nevjerojatnim. Između ostalog i zato što, da bi putovali brzinom većom od svjetlosti, morali bi svoju težinu i širinu smanjiti na gotovo ništa", objašnjava Kaku. Dakle, do daljnjeg ne moramo očekivati scenarije iz filmskih uspješnica poput "Zvjezdanih staza" ili "Planeta majmuna".
Komunikacija s prošlošću
No, Seth Lloyd, fizičar na MIT-u, nudi nešto realniju, iako manje uzbudljivu, varijantu putovanja kroz vrijeme. "Ukoliko se neutrino čestice doista mogu kretati brže od svjetlosti, onda ih možemo koristiti za komunikaciju s prošlošću", tvrdi Lloyd, koji ovaj način komuniciranja metaforički opisuje principom ogledala.
"Ako pošaljete neku poruku ogledalu, vraća vam se njen odraz. Ali vraća se takvom brzinom da ćete je primiti prije nego što ste je uopće poslali", tumači Lloyd.