Zašto je Adris prodao TDR i kako će se to odraziti na hrvatsko gospodarstvo?
Foto: Adris
ADRIS grupa ovog je vikenda prodala Tvornicu duhana Rovinj, Hrvatske duhane, Istragrafiku te lanac kioska iNovine za ukupan iznos od 505 milijuna eura, i time izašla iz sve manje atraktivnog duhanskog biznisa, kojim u svijetu vlada nekoliko multinacionalnih kompanija.
Duhanski dio poslovanja Adrisa već je godinama suočen s brojnim negativnim trendovima.
Tržište cigareta već dulje vrijeme u padu
Jedan od većih problema bilo je konstantno povećanje trošarina, pa je tako u razdoblju od 2008. do 2014. godine, trošarinsko opterećenje na Ronhillu poraslo je u Hrvatskoj 89 posto, u Srbiji 133 posto, a u BiH čak 203 posto.
Zbog rasta trošarina proizvođači su prisiljeni povećavati maloprodajne cijene. Stalan rast maloprodajnih cijena, u uvjetima dugogodišnjeg gospodarskog pada odnosno stagnacije hrvatskog i ključnih regionalnih tržišta, uzrokovao je pad cigaretnog tržišta te pomak potražnje prema jeftinijim proizvodima i eksploziju potrošnje rezanog duhana.
U razdoblju od 2008. do 2014. godine hrvatsko tržište cigareta smanjilo se za 38 posto. Tržište BiH palo je za 43 posto, a u Srbiji je zabilježen pad od 41 posto. Unutar tako smanjenog tržišta cigareta udio najnižeg ili niskog cjenovnog segmenta povećao se u Hrvatskoj u razdoblju od 2008. do 2014. godine dva puta, a u susjednoj BiH gotovo četiri puta.
Prošle godine u usporedbi s 2013. pala je sa devet posto.
Dobar potez za Adris i hrvatsko gospodarstvo
Fond manager Ilirika Investmentsa Ante Romić smatra da je ovo dobar potez Adrisa, te da će se kompanija sada dodatno okrenuti ulaganju u ostale sektore poput turizma, osiguranja i proizvodnje hrane.
"Ova transakcija za Adris grupu mogla bi značiti izlazak iz sve manje atraktivnog biznisa (iz perspektive rasta) s obzirom na globalne trendove pada volumena prodaje i iznimno koncentriranog tržišta kontroliranog gotovo u potpunosti od strane 6 multinacionalnih korporacija. Za očekivati je daljnje akvizicije i nove projekte u gospodarskim granama Turizma, Osiguranja i Proizvodnje hrane", smatra Romić.
Osim toga, Romić smatra da će ova transakcija imati pozitivan utjecaj na cjelokupno hrvatsko gospodarstvo, jer je dogovoren ostanak proizvodnje, a istovremeno je oslobođena velika količina gotovine, koju će Adris uložiti u nove projekte.
"Za hrvatsko gospodarstvo, transakcija bi mogla imati pozitivan utjecaj, s obzirom na stavku zadržavanja proizvodnje u Kanfanaru minimalno narednih 5 godina i likvidnost Adrisa koja bi mogla biti iskorištena za investicije od značaja za ukupno gospodarstvo", smatra Romić.
Adris Grupa krajem prvog kvartala imala je na računima 2,5 milijarde kuna gotovine, a kada se tome pridoda iznos od 505 milijuna eura, dolazimo do iznosa od 6,3 milijarde kuna spremnih za nova ulaganja.
Investitori dobro reagirali na vijest: Snažan porast dionica Adrisa
Osim posljednje akvizicije - kupnje udjela u Croatia osiguranju, Adris u svom vlasništvu ima jednu od vodećih turističkih kompanija "Maistra", te tvrtku za proizvodnju ribe Cromaris, koja je ušla među deset najvećih proizvođača brancina i orade.
Maistra do 2017. godine ulaganjima želi postići kategoriju od četiri ili pet zvjezdica u 95 posto svojih kapaciteta, za što su planirana dodatna ulaganja od 1,7 milijardi kuna.
Cromaris također ostvaruje odlične rezultate, te je proizvodnja samo prošle godine porasla za 50 posto, a cilj im je do 2018. dostići proizvodnju od 10 tisuća tona bijele ribe.
Na vijest o prodaji TDR-a snažno su reagirali i investitori na Zagrebačkoj burzi te je povlaštena dionica Adrisa porasla je za 8,50%, i trgovanje završila na 396,00 kuna, s tim da se trgovala i po 410 kn, . Redovna dionica Adrisa porasla je 5,89%, zadnja cijena iznosila je 503 kune, a tokom trgovanja dosegnula je i 510 kuna.