Švicarci pokušavaju oslabiti franak, ali to im baš ne uspijeva
Foto: Shutterstock
ŠVICARSKA narodna banka (SNB) poduzela je nove mjere kojima pokušava oslabiti franak. U srijedu su na popis institucija kojima se za čuvanje novca u francima obračunavaju negativne kamate dodani i mirovinski fondovi.
Prva reakcija na takav potez bila je upravo ona kojoj se SNB nadao: franak je prema dolaru oslabio za 1,7 posto, a prema euru za 1,6 posto. No, olakšanje je bilo kratkog vijeka: već u četvrtak je franak ponovo ojačao prema američkoj i prema europskoj valuti.
Zbog grčke krize franak će rasti
A danas je iz SNB-a stiglo upozorenje da bi mogao jačati i dalje.
"Kao što recentna zbivanja pokazuju, švicarski franak mogao bi privremeno ojačati kao odgovor na trenutačnu fazu povećane nesigurnosti zbog grčke dužničke krize", kaže Thomas Jordan, guverner SNB-a.
Jordan najavljuje da će SNB pomno pratiti utjecaj krize na tečaj franka. Spremni su, kaže Jordan, i za dodatne intervencije na inozemnim tržištima kako bi po potrebi smanjili vrijednost švicarske nacionalne valute.
Već ove godine izjednačava se s eurom?
No, tržišni analitičari smatraju da Švicarci polako ostaju bez municije. "Ako tržište želi jači franak, SNB tu ne može ništa napraviti", izjavio je za BusinessDay Ulrich Leuchtmann, glavni strateg Commerzbanka u Frankfurtu.
Leuchtmann kaže kako očekuje da će se franak kasnije ove godine izjednačiti s eurom, usprkos svim mjerama SNB-a da oslabe nacionalnu valutu. Glavni razlog tome je upravo nesigurnost zbog straha da će Grčka na koncu morati izaći iz eurozone, što će izazvati ozbiljne potrese na financijskim tržištima.
"Franak je trenutno jedna od rijetkih sigurnih luka za ulaganje", objašnjava Sebastian Galy, strateg banke Societe Generale.
Tečaj švicarskog franka hrvatske građane, barem za sada, ne mora zabrinjavati. Tečaj švicarskog franka u Hrvatskoj je odlukom Vlade RH fiksiran na 6,39 kuna. Prema današnjoj tečajnoj listi HNB-a, realni srednji tečaj franka je 7,32 kune.