Prošle godine 400 osoba dobilo na dar "novi život": Hrvatska je vodeća zemlja u svijetu po broju donora organa
Ilustracija: AFP
NACIONALNI je dan darivanja i presađivanja organa i tkiva, a ove se godine obilježava se u svjetlu smanjenja liste čekanja.
Šestu godinu članstva u Eurotransplantu Hrvatska je i dalje najuspješnija prema stopi donora i transplantaciji organa i članica s najkraćim čekanjem na zahvat. Nacionalna lista čekanja smanjena je za 38,5 posto. Trenutno je najviše pacijenata koji čekaju bubreg, potom jetru i srce, a sa 34 realizirana darivatelja na milijun stanovnika Hrvatska u svijetu i dalje drži visoko postavljenu letvicu, rekao je zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik i zahvalio obiteljima donora.
"Jer su pomogli i imali razumijevanja, osjećaj humanosti, da su organe njihovih najmilijih dali na dar drugima, osobama koje čekaju na transplantaciju", rekao je Cesarik.
Zahvaljujući plemenitoj odluci obitelji 157 umrlih osoba lani je 400 ljudi dobilo na dar novi život. Najboljim timovima donorskih bolnica dodijeljena su priznanja, a među nagrađenima su KBC Osijek, Opće bolnice Slavonski Brod i Vinkovci te rodilišta u Rijeci i Puli za uspješno prikupljanje krvi iz pupkovine za središnju banku krvi. Ravnatelj HZZO-a Siniša Varga iskoristio je priliku za novi poziv građanima za darivanjem organa.
"Jer to je dar koji stvara novi život i daje drugima šansu za produživanje njihovih života. Osobno sam i prije imao, dok smo ispunjavali iskaznice za darivatelje, svoju u vozačkoj dozvoli", rekao je Varga.
Donorske kartice ove će se subote dijeliti u gradovima diljem Hrvatske u sklopu nastavka kampanje za promoviranje doniranja organa u organizaciji Udruge dijaliziranih i transplantiranih i Hrvatske donorske mreže. A zahvaljujući zajedničkoj inicijativi ministarstva i Zaklade Ana Rukavina od ovog mjeseca uzorci krvi potencijalnih darivatelja matičnih stanica prikupljaju se i u devet transfuzijskih centara - Dubrovniku, Splitu, Zadru, Rijeci, Pula, Zagreb, Varaždinu, Osijeku i Slavonskom Brodu. Upraviteljica zaklade Marija Rukavina više je no zadovoljna.
"Pokrili smo cijelu Lijepu našu, svi se mogu upisati i ne moraju samo čekati zakladu. Mi ćemo i dalje odlaziti i organizirati akcije, ali će nam biti lakše da se institucije sistema uključuju u ono što je njihov posao", zaključila je majka Ane Rukavine.
Zahvaljujući radu zaklade u šest godina spašeno je 29 života, troškovi tipizacije smanjeni su sa 1583 na ispod 600 kuna, a broj potencijalnih donora u registru uskoro će zaokružiti na 40 tisuća.