Obilježavanje manifestacije koja je pokrenula urušavanje Berlinskog zida: "Mi smo narod"
Foto: FAH
DESECI tisuća ljudi u četvrtak navečer su u Leipzigu sa svijećama u rukama obilježili 25. obljetnicu manifestacije, održane u tadašnjoj Demokratskoj Republici Njemačkoj, koja je označila početak urušavanja Berlinskog zida, koje se dogodilo točno mjesec dana poslije objavom da istočni Nijemci mogu putovati kamo god žele.
Vrhunac manifestacije dogodio se navečer kad su tisuće sudionuika prošle istim putem kao njihovi prethodnici, kojih se 9. listopada 1989. okupilo 70 tisuća.
Na opće iznenađenje, ni policija i vojska tada nisu intervenirale.
"Sloboda je prethodila ujedinjenju"
Mirne manifestacije potom su se umnogostručile u cijeloj zemlji sve do objave 9. studenoga iste godine da istočni Nijemci smiju slobodno putovati u inozemstvo.
"Bez 9. listopada ne bi bilo ni 9. studenoga. Sloboda je prethodila ujedinjenju", rekao je u četvrtak na službenoj svečanosti u leipziškoj koncertnoj dvorani njemački predsjednik Joachim Gauck, koji se prije četvrt stoljeća kao protestantski pastor u Rostocku strastveno borio za ljudska prava.
Gauk se u povodu obilježavanja četvrt stoljeća od pada Berlinskog zida odlučio obilježiti obljetnicu manifestacije u Leipzigu, dok službena Njemačka za 9. studenoga ne predviđa neke veće proslave. Pozvao je kolege s europskog istoka, predsjednike Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske. U Leipzigu su i nekadašnji američki državni tajnici James Baker i Henry Kissinger, koji je i rođen u Njemačkoj.
"Mi smo narod"
Te večeri prije četvrt stoljeća, masa je hodala ulicama Leipziga mirno, ali s vidljivom odlučnošću u očima, uzvikujući slogane "Bez nasilja" i "Mi smo narod", što je natjeralo čak i moćni Stasi, zloglasnu istočnonjemačku tajnu policiju, da ostane po strani.
Ozračje je bilo mješavina "napetosti, straha, ali i nade", prisjetio se danas 54-godišnji pastor u Berlinu Edgar Dusal. "Strah se s vremenom razišao, ustupivši mjesto euforiji".