Obama: Spremni smo napasti Siriju, ali tražit ću odobrenje Kongresa!
Foto: Guliver Image/Getty Images, Wikipedia
"NAŠA vojska je pozicionirana u regiji. Možemo napasti Siriju kad god želimo. To može biti sutra, idući tjedan ili za mjesec dana", rekao je Barack Obama na press konferenciji u Bijeloj kući.
"Spreman sam napasti i bez odobrenja Vijeća sigurnosti UN-a, koje je do sada bilo sasvim paralizirano i nije željelo Asada pozvati na odgovornost", rekao je Obama.
Obama kaže da je spreman izdati naređenje za napad na Siriju, te da vjeruje da bi to trebao učiniti. No, tvrdi da neće započeti novi rat na svoju ruku. Tražio je odobrenje američkog Kongresa.
"Tražit ću od Kongresa odobrenje za korištenje vojne sile. Čim se zastupnici vrate na zasjedanje, bit će provedena rasprava pa zatim i glasanje. Imam ovlasti da izdam naredbu za napad i bez glasanja u Kongresu, ali vjerujem da ćemo biti jači i efektivniji ako se provede javna rasprava. To je najbolja stvar za našu državu i našu demokraciju", kaže Obama.
Plan napada na Siriju već postoji, kazao je američki predsjednik. "Bit će to napad ograničenog trajanja i opsega. Nećemo poslati vojnike u Siriju, već ćemo granatirati vojne mete u Siriji", rekao je Obama.
Predsjednik SAD-a tvrdi da je režim Bašara al Asada kemijskim oružjem napao vlastite građane, te da zbog toga moraju biti kažnjeni. Istaknuo je da uporaba kemijskog oružja narušava nacionalnu sigurnost SAD-a i njenih saveznika u okolici Sirije, s posebnim naglaskom na Izrael.
Inspektori UN-a napustili Siriju
UN-ovi inspektori koji su u Siriji istraživali kemijski napad izveden u blizini Damaska 21. kolovoza napustili su Siriju. Stigli su u Nizozemsku, gdje će u laboratoriju u Den Haagu analizirati uzorke koje su prikupili na terenu. Martin Nesirky, glasnogovornik UN-a, obratio se javnosti po povratku istražitelja u Nizozemsku.
"Groteskne su teorije da se UN povlači iz Sirije kako bi SAD mogli intervenirati. Vojno rješenje nije opcija. Ne postoji alternativa političkom rješenju", rekao je glasnogovornik UN-a, dodavši da će UN nastaviti s humanitarnim radom u Siriji.
"Ne možemo prihvatiti svijet u kojem se kemijskim oružjem ubijaju žene, djeca i nevini civili", kazao je ranije Obama. Amerikanci tvrde da je režim Bašara al Asada u napadu kemijskim oružjem na predgrađe Damaska ubio 1429 ljudi.
Vael al Halki, premijer Sirije, za državnu televiziju dao je pisanu izjavu u kojoj je poručio da se "sirijska vojska spremna suočiti sa svim izazovima i svim scenarijima". "Sirija očekuje napad zapadnih sila na svoj teritorij svakoga trena, ali je također spremna na njega odgovoriti", rekao je visoki dužnosnik sirijske službe sigurnosti AFP-u. "Branit ćemo naš narod i domovinu svim sredstvima", dodao je.
Putin poručio Obami da prije napada razmisli o budućim žrtvama
U polemiku državnika o Siriji uključio se i ruski predsjednik Vladimir Putin. Odbacio je američke tvrdnje da je sirijski režim koristio kemijsko oružje kao "potpunu besmislicu".
Putin je pred novinarima u Vladivostoku pozvao Washington da pokaže dokaze o kemijskom napadu, a američkog predsjednika Baracka Obamu da, kao dobitnik Nobelove nagrade za mir, razmisli o budućim žrtvama u Siriji prije nego što upotrijebi silu. Podsjećamo, Rusija je ovoga tjedna upozorila da će "svaka jednostrana vojna akcija koja zaobilazi UN-ovo Vijeće sigurnosti biti izravno kršenje međunarodnih zakona".
Putin je izjavio da bi bilo "zaista žalosno" ako bi SAD pokrenule vojnu akciju protiv Sirije. “Američki predsjednik Barack Obama, koji je dobitnik Nobelove nagrade za mir, morao bi razmišljati o mogućim žrtvama udara na Siriju”, smatra Putin.
Naglasio je da bi SAD trebale Vijeću sigurnosti UN-a predočiti dokaze o upotrebi kemijskog oružja u Siriji. Putin je dodao da bi predstojeći summit G-20 u Petrogradu mogao biti platforma za raspravu o sirijskoj krizi.
Merkel kritizirala Rusiju i Kinu: "Njemačka neće sudjelovati u vojnoj intervenciji bez međunarodnog mandata"
Njemačka kancelarka Angela Merkel kritizirala je Rusiju i Kinu zbog stavova o Siriji te im predbacila da slabe moć Ujedinjenih naroda.
U danas objavljenom intevjuu za regionalni list Aigsburger Allgemeine Merkel je rekla: "Žalosno je što Rusija i Kina odbijaju zajedničko stajalište zapadnih partnera prema krizi u Siriji. To značajno slabi ulogu UN-a", kazala je Merkel.
U intervjuu je još jednom kategorički isključila mogućnost sudjelovanja Njemačke u vojnoj intervenciji bez međunarodnog odobrenja. "Njemačka ne može sudjelovati u vojnoj intervenciji bez mandata UN-a, NATO-a ili EU-a", rekla je Merkel.
Šesti američki ratni brod stigao u istočni Mediteran
Šesti američki ratni brod stigao je u istočni Mediteran, u blizini pet američkih razarača naoružanih krstarećim raketama koje bi uskoro mogle biti usmjerene prema Siriji, javlja Reuters.
Dužnosnici američkog ministarstva obrane istaknuli su da je amfibijski brod "USS San Antonio" s nekoliko stotina američkih marinaca poslan u regiju iz drugih razloga te dodali da ne postoji plan da se pošalju na kopno u okviru eventualne vojne akcije protiv Sirije.
Jedan od dužnosnika rekao je da je dolazak broda u Mediteran odavno planiran, ali dužnosnici smatraju da je mudro da on bude zadržan u istočnom Mediteranu blizu razarača s obzirom na aktualnu situaciju u Siriji. "On se tamo nalazi iz predostrožnosti", rekao je Reutersov izvor.
Američka mornarica obično drži tri razarača u Mediteranu, ali sada ima dva dodatna zbog situacije u Siriji. Svaki od pet razarača ima 36 ili više raketa Tomahawk, odnosno ukupno oko 200 raketa, kažu vojni dužnosnici.
UN-ovi inspektori napustili Siriju: "Uklonjene političke i praktične prepreke za napad"
UN-ovi inspektori su Siriji bili četiri dana, a do objave završnog izvješća mogla bi proći i dva tjedna, rekao je generalni tajnik UN-a Ban Ki-moon. Odlazak inspektora, kako piše BBC, uklanja i praktične i političke prepreke za napad jer bi ih bilo kakav napad doveo u opasnost. Također napad na Siriju dok traje njihova istraga smatrao bi se preuranjenim.
"Ograničena" intervencija
Nekoliko sati ranije američki predsjednik Barack Obama rekao je da SAD razmišlja o "ograničenoj vojnoj akciji" u Siriji. Državni tajnik John Kerry citirao je procjenu američkih obavještajnih službi te optužio sirijski režim da je kemijskim oružjem ubio 1.429 ljudi, uključujući 426 djece. Sirija je odbacila taj navod nazvavši ga "punim laži" te za napad još jednom okrivila pobunjenike.
Obama je jučer nakon Kerryjeve objave rekao da je napad na predgrađe Damaska bio "izazov čitavom svijetu" te "zaprijetio američkoj nacionalnoj sigurnosti". "Ne možemo prihvatiti svijet u kojemu se žene, djeca i nedužni civili truju plinom u takvim razmjerima", rekao je te dodao da svijet ima dužnost osigurati "da imamo određene norme protiv upotrebe kemijskog oružja".
Rekao je i da SAD "razmatra mogućnost ograničene, slabije intervencije", kao i da "neće biti pravoga napada, ni dugoročne kampanje".
Rusija: Prijetnje SAD-a su neprihvatljive, treba pričekati rezultat UN-ove istrage
Glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova Aleksander Lukaševič objavio je u priopćenju reakciju na prijetnje SAD te ih nazvao neprihvatljivima. Pozvao je SAD da u miru pričeka rezultate UN-ove istrage.
"S obzirom na premalo dokaza, svaka jednostrana vojna akcija koja zaobilazi Vijeće sigurnosti, bez obzira na to kako ograničena bila, bila bi izravno kršenje međunarodnoga zakona, potkopala bi šanse za političko i diplomatsko rješenje sirijskog sukoba te dovela do novog vala sukoba i žrtava", zaključio je.
Lukaševič je istaknuo da "čak i američki saveznici" žele pričekati završetak UN-ove istrage "kako bi dobili nepristranu sliku onoga što se zaista dogodilo te odlučiti o daljnjim koracima".
Podsjećamo, britanski je parlament preksinoć odlučio da ta zemlja neće sudjelovati vojnom napadu, a francuski predsjednik François Hollande rekao je da to neće pokolebati Francusku koja namjerava i u praksi podržati američki napad. Dodao je da bi napad mogao biti pokrenut do srijede 4. rujna.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati