O novom porezu na imovinu: "Normalno je da država naplati veći porez na prazan stan, takva nekretnina je samo teret"
Ilustracija: Index
ŠTO nam donosi porez na imovinu koji Vlada planira uvesti prvog travnja iduće godine i kako će njegovo uvođenje utjecati na tržište nekretnina?
"Zločin je ako imate stan i imate zatvoreni stan, ako je imovina u funkciji neće biti dodatnog opterećenja, ako nije, onda su to bogataši koji mogu nešto više dati za javne potrebe Republike Hrvatske", odgovorio je jučer ministar financija Slavko Linić protivnicima novog poreza koji će dodatno opteretiti vlasnike nekretnina.
Neslužbeno, to opterećenje trebalo bi iznositi godišnje dva posto od ukupne vrijednosti stana, kuće ili druge nekretnine koja se ne koristi, dok bi vlasnici nekretnina koje su u funkciji plaćali deset puta manji porez, odnosno nešto više od sadašnje komunalne naknade.
Za potpredsjednika Hrvatske komore poreznih savjetnika Dubravka Kušetu dvojbe nema, taj se porez mora uvesti. Porezno opterećenje ravnomjernije bi se raspodijelilo, oni koji imaju više dali bi više u državnu blagajnu i ono što je najvažnije - nekretnine bi se stavile u funkciju.
"Neaktivirana nekretnina je nepotrebna, suvišna i predstavlja samo teret"
"Neaktivirana nekretnina je nepotrebna, suvišna i predstavlja samo teret, a ako se može staviti u funkciju, bilo iznajmljivanjem, bilo na nekakav poduzetnički način, onda ona i otvara radna mjesta i donosi neke porezne prihode i pridonosi općem blagostanju", ističe Kušeta.
Osim toga, smatra Kušeta, novi će porez prisiliti one koji stanove iznajmljuju na crno da od toga prijave prihode kako bi platili manji porez na imovinu.
"Tako da je dobro da se Vlada trudi donijeti takve mjere koje će zapravo donijeti jednu opću legalizaciju i jedno ubiranje poreznih prihoda na one prihode koji se zapravo i događaju, ali nisu prijavljeni", kaže Kušeta.
Osim državne blagajne profitirat će i potencijalni kupci nekretnina, smatra stručnjak za stambenu politiku Gojko Bežovan.
"Posvuda kad su vama nekretnine opterećene porezom, vi te nekretnine ne koristite i onda vas se tjera da trebate na odgovarajući način gospodariti tim nekretninama jer se povećava ponuda. Povećana ponuda očito zakonito rezultira padom cijene nekretnina", naglašava Bežovan.
"U drugim razvijenim zemljama normalno je da će vam na prazan stan država naplatiti veći porez"
U drugim razvijenim zemljama normalno je da će vam na prazan stan država naplatiti veći porez i tu cijela priča prestaje, ističe Bežovan, no i poručuje: "Nužna je široka javna rasprava".
"Što to sve zapravo znači? Mi imamo jedan jako velik broj naših sugrađana koji danas žive u inozemstvu i koji imaju nekretnine kod nas. Oni ništa ne doprinose u ovoj zemlji. Mi koji živimo i radimo u ovoj zemlji, mi držimo njihove nekretnine u funkciji. Iz naše potrošnje i naših prireza se te njihove nekretnine održavaju, znate, a oni na to ne plaćaju nikakav porez", pojašnjava Bežovan.
Brojni su stručnjaci međutim rezervirani prema uvođenju poreza na imovinu, nužna je, smatraju, temeljitija priprema uz analizu svih pluseva i minusa, odnosa troškova i koristi kako ne bi došlo do daljnjeg poreznog opterećenja građana.