Josipović stao uz Milanovića: Zadaća premijera je da putuje i stvara kontakte
Foto: FAH
HRVATSKI predsjednik Ivo Josipović izjavio je u subotu kako je zadaća predsjednika vlade da putuje i ostvaruje kontakte s inozemnim tvrtkama, pa tako i premijera Zorana Milanovića koji će se idućega tjedna u SAD-u sastati s čelnicima vodećih američkih informatičkih kompanija.
Josipović je u sklopu redovite "Kave s građanima" novinarima rekao kako od Milanovićeva puta očekuje uspostavu kontakata tih tvrtki i Hrvatske koja IT sektor vidi kao jedan od pokretača gospodarskog rasta.
Josipović: Ostvarivanje takvih suradnji je zadaća premijera
"To je i zadaća premijera, vidjet ćemo rezultate. Mislim da je dobro da se nastoji uspostaviti dobre kontakte, riječ je o velikim IT tvrtkama, prema tome vidjet ćemo što će biti rezultat. Dobro je da se surađuje", izjavio je Josipović.
Milanović će u SAD-u boraviti od 28. rujna do 4. listopada i razgovarati s čelnim ljudima pet vodećih američkih IT kompanija - Microsoft, Cisco, Oracle, HP i IBM.
Hrvatski premijer odlazi onamo razgovarati o potencijalnoj suradnji s tim tvrtkama, a posjet je dogovoren u suradnji s Američkom gospodarskom komorom.
Pionirski pokušaj uspostavljanja kontakata
"Idemo na vrlo ozbiljne poslovne razgovore na koje nitko nikad iz Hrvatske na ovoj razini nije išao, što se priprema već mjesecima", izjavio je nedavno premijer, najavljujući odlazak u SAD.
Istaknuo je da se radi o najvećim svjetskim informatičkim kompanijama kojima će se Hrvatska predstaviti, a ima pripremljene i neke konkretne ponude.
S Milanovićem idu ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar i ministar zdravstva Siniša Varga, a u izaslanstvu su, među ostalima i Ivan Marić, zamjenik ravnatelja SRC-a, Zvonimir Stanić, ravnatelj CARNet-a, Damir Novinić, ravnatelj Agencije za investicije i konkurentnost te Marija Vukelić, izvršna koordinatorica službe za privlačenje investicija.
Josipović: Ustavne promjene koje predlažem su i moj program za idući mandat
Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je danas da je inicijativa za ustavnim promjenama koju je pokrenuo izraz onoga što vidi kao potrebu Hrvatske u sadašnjem trenutku te njegov program za idući mandat.
"Inicijativa za promjenu Ustava rezultat je mog iskustva kroz prvi mandat i rezultat onih potreba koje su danas potpuno evidentne. S jedne strane, to je dio mojih redovitih predsjedničkih aktivnosti, a s druge, to je i moj program za idući mandat", izjavio je novinarima u sklopu "Kave s građanima". Dodao je da će glavne dijelove tih promjena "ponuditi kao teze za raspravu".
"Cijeli tekst u potpuno dorađenoj fazi nakon izbora ću poslati, kako to sadašnji Ustav propisuje, Saboru na raspravu. To je ovlast predsjednika, a ako ne bude nikakve mogućnosti da se postigne suglasnost oko toga spreman sam zatražiti i podršku građana na referendumu", ponovio je.
Na primjedbu novinara da mu je za pokretanje referenduma potreban i supotpis premijera, Josipović je odgovorio "kako je to jedna varijanta, a druga je da, uz one koji me podržavaju, prikupim potpise".
Najvažnije promjene vezane uz teritorijalni ustroj Hrvatske
Kao veliku i važnu novost koju predlaže istaknuo je da bi građani s 10 tisuća potpisa mogli inicirati obavezno raspravljanje određene problematike u Saboru. "Bez obzira kako će Sabor odlučiti, ali će morati raspravljati", kazao je.
Ponovio je da su najvažnije promjene vezane uz teritorijalni ustroj Hrvatske, kazavši kako to nije samo pitanje ustroja "nego i pitanje koncepta države, s ozbiljnim političkim i gospodarskim konzekvencama".
Josipović predlaže ustroj s pet do osam regija koje bi imale puno veće ovlasti i sredstva, umjesto sadašnjeg velikog broja jedinica lokalne samouprave u kojima, kaže, imamo samo prividno decentraliziranu zemlju, a zapravo je, kad gledamo financije i ovlasti, visoko centralizirana i preskupa.
"To će i na političkoj razini izazvati određene promjenu - demokratizaciju i decentralizaciju, pojeftinit će državu i učiniti je efikasnijom", predviđa predsjednik.
Na primjedbu novinara da je, prema pisanju medija, Vlada zbog pritiska IDS-a odustala od smanjenja broja središta državne uprave, Josipović odgovara kako su njegov prijedlog i pitanje broja središta državne uprave "dvije različite stvari".
"Kako će sadašnji sustav biti 'uglazbljen', hoće li biti 20 ili manje ureda to je kozmetička promjena, a ja zagovaram suštinsku promjenu - regije koje preuzimaju poslove i za njih imaju dovoljno financija. To je drugo od vođenja državnih poslova kroz urede", objasnio je dodavši da je on za drastičnije promjene od pitanja broja ureda.
Josipović: DORH bi trebao biti posvećen progonu kaznenih djela
Spomenuo je i grupu promjena koje se odnose na, kako je rekao, daljnju demokratizaciju društva, kako s obzirom na novi izborni sustav, tako i na unutarstranačku demokraciju.
"Potrebne su promjene i kad je riječ o izborima i kad je riječ o demokraciji unutar stranaka koje su se u nekim slučajevima, u sadašnjem ustroju pokazale kao usko grlo", objasnio je i dodao "set promjena kojima se jača nova generacija prava, a pritom mislim na 'ekološku, zelenu Hrvatsku', odnosno jačanje ustavnih temelja za novi način promišljanja ekološke budućnosti Hrvatske.
"O potrebi da to učinimo mislim da je nakon ovih poplava potpuno suvišno raspravljati", rekao je te izdvojio i set "poboljšanja vezanih uz funkcioniranje države", i u tom je kontekstu niječno odgovorio na pitanje novinara predviđaju li njegove promjene mogućnost da predsjednik Republike blokira donošenje nekih zakona. Izmjenama pak vezanim uz funkcioniranje države, dodao je, jača se pozicija Ustavnog suda, posebice u zaštiti prava građana te se predlaže promjena položaja DORH-a.
DORH bi trebao biti posvećen progonu kaznenih djela, dok bi građanski odjel DORH-a trebao biti, a nije, servis Vladi u rješavanju pravnih problema, objašnjava Josipović.
Upitan za komentar prijedloga novog zakona o referendumu koji je jučer upućen u saborsku proceduru i usklađen je s ustavnom odredbom po kojoj se na referendumu odlučuje većinom birača koji su mu pristupili, bez obzira na odaziv, Josipović je odgovorio da je neke stvari nemoguće riješiti bez promjene Ustava.
Ustavne promjene koje predlaže, rekao je, "široko otvaraju vrata neposrednom izjašnjavanju građana, uz ograničenja koja se odnose na temeljna ustavna načela i vrednote".
Josipović je potvrdio da će sutra doći i pozdraviti okupljene na osnivačkom saboru Narodne stranke - reformisti, ali neće sudjelovati na samom skupu rekavši kako će "izreći dvije ili tri riječi zahvale još jednoj stranci koja me podržava".