Grčke banke ostaju zatvorene, šefica MMF-a rekla da će pomoći, ali prvo moraju platiti dug
Foto: Hina
MEĐUNARODNI monetarni fond (MMF) spreman je pomoći Grčkoj "ako ona to zatraži", izjavila je u ponedjeljak direktorica te novčarske ustanove Christine Lagarde dan nakon što su Grci referendumom odbacili uvjete međunarodnih kreditora.
"Pomno pratimo stanje i spremni smo pomoći Grčkoj ako to ona zatraži", izjavila je Lagarde.
Grčki su birači s više od 60 posto glasova u nedjelju odbacili reforme i proračunske rezove koje u zamjenu za isplatu nove rate zajma od njih zahtijevaju vjerovnici (MMF, Europska unija, Europska središnja banka).
U kratkom priopćenju Lagarde ne objašnjava tko bi službeno trebao zatražiti pomoć.
Uobičajeno MMF dodjeljuje pomoć na zahtjev države koja je u velikim financijskim poteškoćama.
No stanje je specifično u Grčkoj koja nije MMF-u isplatila dospjelu ratu kredita od 1,6 milijarde eura.
MMF nije odmah reagirao na rezultate nedjeljnog referenduma koji je podijelio eurozonu i očekuje se da njezini čelnici u utorak ne budu složni na sastanku na vrhu.
MMF, koji bi trebao sudjelovati na tom summitu, poziva Grke da provedu nove mjere, ali istodobno poziva Europljane da ublaže svoj zahtjeve prema Grčkoj i tako joj pomognu premostiti golemi financijski jaz.
Lagarde kasnije razgovarala s Ciprasom
Nešto kasnije, MMF je poručio Grčkoj da ne može dati novac zemljama koje nisu platile dug međunarodnim vjerovnicima, rekao je predstavnik MMF-a.
Direktorica MMF-a Christine Lagarde razgovarala je s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom o rezultatima referenduma na kojem su Grci u nedjelju odbacili uvjete međunarodnih vjerovnika za nastavak financiranja.
"Direktorica je objasnila da fond u skladu sa svojom politikom prema neplaćenim dugovima ne može isplaćivati novac", rekao je on.
U prošli utorak istekao je program međunarodne financijske pomoći, a Grčka je tehnički bankrotirala jer nije mogla platiti dospjeli kredit MMF-u od 1,6 milijardi eura.
Tako je postala prva razvijena zemlja koja nije platila dospjelu ratu MMF-u, našavši se u društvu zemalja kao što su Zimbabve i Kuba.
MMF procjenjuje da Grčkoj treba najmanje 50 milijarda eura u iduće tri godine, od čega 36 milijarda svježeg novca iz Europe.
Iako je Grčka propustila podmiriti dospjelu ratu od 1,6 milijarda eura, ona s MMF-om ima ugovor do proljeća 2016. Na papiru ima prvo od MMF-a primiti još 16 milijarda eura pomoći.
Grčke banke ostaju zatvorene u utorak i srijedu
Grčke banke ostat će zatvorene u utorak i srijedu, a dnevni limit na bankomatima ostat će 60 eura, objavio je čelnik grčke udruge banaka u ponedjeljak.
Banke u Grčkoj bile su zatvorene cijeli prošli tjedan nakon kraha pregovora o programu pomoći i trebale su se ponovno otvoriti u utorak, prije nego što su birači uvjerljivo odbacili uvjete kreditora na referendumu u nedjelju.
"Odlučili smo da banke ostanu zatvorene još dva dana, u utorak i srijedu", rekao je Louka Katseli nakon sastanka s predstavnicima ministarstva financija i banaka.
Grčka je prošlog tjedna usvojila kontrolu prometa kapitala i naredila bankama da zatvore šaltere nakon što je Europska središnja banka (ECB) zadržala visinu ključnog programa za likvidnost ELA na važećoj razini od 89 milijardi eura pa se zemlja suočila s manjkom likvidnosti.
Ta vladina uredba istječe u ponoć i bit će zamijenjena novom.
ECB-ov odbor trebao bi se također sastati do kraja dana kako bi raspravljao o hitnom programu za likvidnost, nakon što je grčka središnja banka zatražila da se povisi njegov plafon.
ELA je trenutno jedini izvor financiranja za grčke banke a time i za grčko gospodarstvo.
U međuvremenu je istekao program međunarodnih kredita za Grčku a novi nije usvojen, pa nisu ispunjeni uvjeti ni za provedbu ELA-e.