Grčka još nema vladu, a EU prijeti: Odbacivanje eura znači odlazak iz EU
Foto: AFP
U ATENI ništa novo. Današnji pregovori o sastavljanju nove vlade su propali nakon sat vremena, ali političari najavljuju da će se nastaviti sutra.
Ukoliko ne uspije niti ovaj krug pregovora o vladi, Grci sljedećeg mjeseca moraju ponovno na birališta. Radikalno ljevičarski blok Syriza, koji je druga najjača snaga u parlamentu, večeras nije niti došla na pregovore uz poruku da neće ući u koaliciju koja namjerava još više štedjeti. Oni odbacuju uvjete za dobivanje kredita EU i MMF-a koji podrazumijevaju daljnje stezanje remena.
"Nisam optimist"
"Situacija je vrlo teška. Nisam optimist", kazao je vođa socijalističke stranke Pasok Evangelos Venizelos nakon razgovora, piše Reuters. Na današnjim pregovorima u predsjedničkim dvorima bili su predstavnici desnog centra iz Nove demokracije, socijalisti iz Pasoka te Demokratska ljevica. Nakon sat vremena je predsjednik Karolos Papouilas pozvao sve stranke, osim ekstremne desnice, na nove razgovore sutra. Njegov je prijedlog da se oformi tehnokratska vlada.
Vođa Syrize Alexis Tsipras nije želio doći na današnje razgovore zbog toga što ne želi "sudjelovati u zločinu". Ukoliko dođe do novih izbora, a to je sve izvjesnije, ankete pokazuju da će se moći složiti većina od stranaka koje se protive dogovoru sa EU i MMF-om. Formiranje takve vlade moglo bi voditi do bankrota Grčke i izlaska iz eurozone, piše BBC.
Odbacivanje eura znači i odlazak iz EU
Sa današnjeg sastanka u Bruxellesu ministri financija eurozone su upozorili Atenu da se mora pridržavati dogovorenih uvjeta ukoliko želi i dalje dobivati novac i izbjeći bankrot te odbacivanje eura. Nizozemski ministar je kazao da Grčka nema izbora osim reformi, dok je austrijski stav da Grčka mora napustiti EU, ako izađe iz eurozone.
"Grčka će ponovno morati podnijeti zahtjev za ulazak pa ćemo u pregovorima vrlo pomno istražiti može li uopće postati članicom", kazala je austrijska ministrica financija Maria Fekter. Većina Grka je na posljednjim izborima podržala stranke koje se protive mjerama štednje. Uz Syrizu, tu je i Demokratska ljevica, komunisti i ekstremni desničari iz Zlatne zore.
Pasok i Nova demokracija, koje su desetljećima bile stožerne grčke stranke i podržale su dogovor s EU i MMF-om, su zajedno na prošlim izborima doživjele pad potpore sa 77 na 33 posto glasova. Najnovije ankete pokazuju da bi na novim izborima Syriza bila najjača stranka sa 20,5 posto glasova, dok bi Nova demokracija dobila 19,4, a Pasok 11,8 posto.