Doris Pack: Čelnici u BiH brane svoje interese, a ne budućnost zemlje
Screenshot: Youtube
"ČELNICI Bosne i Hercegovine brane vlastite interese, a ne budućnost zemlje i nisu zainteresirani za Europsku uniju jer se ne žele odreći mnogih privilegija dobivenih visokom korupcijom", rekla je eurozastupnica Doris Pack hrvatskome kolegi Toninu Piculu u razgovoru posvećenom stanju u BiH i regiji objavljenom u subotu.
"Izgubilo se vrijeme zadnjih šest do osam godina u BiH, čak nazadovalo", rekla je Pack, predsjednica Odbora EP za jugoistočnu Europu te izvjestiteljica za napredak u Bosni i Hercegovini u razgovoru koji je u subotu postavljen na mrežnim stranicama.
"Vođe nisu baš zainteresirani za Europsku uniju zato što bi se trebali odreći mnogih stvari dobivenih trenutačno visokom korupcijom. Nema političke volje učiniti išta da se krene naprijed, prema Europskoj uniji", rekla je Pack.
"Vođe manipuliraju ljudima u BiH za vlastite interese, a ne rade za budućnost BiH", istaknula je.
Nije željela imenovati nijednog političara, već je naglasila da sve dok političari nemaju volje međusobno se prihvatiti i poštovati, napretka neće biti.
Krivnja za nefunkcionalnost leži i na "problematičnom Daytonskom ustavu", jer Daytonski sporazum bio je dobar za doba u kojem je donesen na kraju rata, no danas treba poboljšanje, smatra Pack.
Razlog današnje nefunkcionalnosti BiH je i ustroj s deset kantona što multiplicira razine vladanja i otvara daleko veće mogućnosti za korupciju nego li u nekom drugom sustavu.
Posebno je otežan položaj konstitutivnog naroda Hrvata koji nisu tretirani kako treba i bili bi bolje zastupljeni kada bi se ovlasti s današnjih deset kantona preselile na općine.
"A te općine trebaju imati moć koju sada imaju kantoni. U mnogim općinama Hrvati čine većinski narod i ne bi bili zanemarivani kao do sada", smatra njemačka zastupnica.
Pack je priznala da su je neki vođe Hrvata u BiH "izigrali", no ona ustraje na "toj možda naivnoj ideji". "To pitanje treba riješiti u interesu Hrvata (u BiH), ali i u interesu cijele zemlje", naglasila je.
"Hrvatska treba i hoće igrati važnu ulogu u regiji"
Njemačka zastupnica koja je snažno godinama branila Hrvatsku ocijenila je da zemlje regije trebaju imati važnu ulogu u podupiranju i napredovanju zapadnog Balkana.
"Hrvatska treba i hoće igrati važnu ulogu u regiji", dok zapadna Europa treba biti oprezna u dijeljenju savjeta. "Možemo pružiti ruku pomoći ako trebaju, ali pomoć mora doći iz regije" jer Hrvatska i Srbija sudjelovale su u potpisivanju Daytonskog sporazuma.
Na pitanje o Makedoniji, koja slabo napreduje prema EU-u, Pack se prisjetila situacije u kojoj je Slovenija blokirala Hrvatskoj put u EU.
Makedonija, kojoj Grčka zamjera korištenje povijesnog imena, u situaciji je u kakvoj je bila Hrvatska kada joj je Slovenija blokirala put u Europsku uniju, samo što to u Makedoniji traje mnogo dulje. Zbog toga "se sramim", rekla je Pack. Istaknula je da Makedonija ima "vrlo osjetljivu strukturu s 25 posto albanskog stanovništva" i zato je izuzetno važno potaknuti napredak te zemlje prema EU-u.
Zahtjevi Grčke potpirili su nacionalistička ponašanja u Makedoniji, primjerice nazivanje ulica i postavljanje spomenika Filipu i Aleksandru Makedonskom.
"Grčka bi u svome interesu trebala pomoći Makedoniji da ide naprijed kako bi izbjegla nestabilnu situaciju koja bi mogla nastati u Makedoniji", ističe Pack.
Makedoniji Grčka odavna zamjera korištenje povijesnog imena, a u novije vrijeme pridružila joj se i novija članica EU, Bugarska. U svojoj četvrt stoljeća dugoj karijeri zastupnice EP-a, Doris Pack koja sada odlazi u mirovinu, bila je zadužena za regiju jugoistočne Europe kojoj je bila osobito posvećena.