Kavran: Žao mi je što smo uopće dobili domaćinstvo
NAKON puno buke i brojnih skandala, kad se već činilo da bi čitav projekt mogao pasti u vodu, grad Zagreb i Hrvatska vlada postigli su s izvođačima radova sporazum oko izgradnje Arene Zagreb, koja će ugostiti Svjetsko rukometno prvenstvo koje Hrvatska organizira 2009. Ali jedna afera jedva je iza nas, a već se na obzoru naslućuje druga.
"Prvo želim izraziti zadovoljstvo što je dogovor napokon postignut, posebice zbog hrvatskih reprezentativaca koji su izuzetno zainteresirani da napokon igraju pred svojom publikom i naravno zbog Saveza čiji bi ugled bio znatno narušen da dogovor o izgradnji Arene nije postignut. Ali smatram da je ovo samo prvi korak u organizaciji prvenstva. Sad se svi apsolutno moraju držati planova i zadanih rokova, jer kad dođe inspekcija IHF-a ne možemo pričati nekakve priče i tražiti prolongaciju cijelog projekta. Kad oni stignu gradilište mora biti u punom pogonu", rekao je u razgovoru za Index predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Željko Kavran, kojem je između ostalog, izuzetno stalo da Savez, svojedobno službeno proglašen najuspješnijim na svijetu, isti ugled i zadrži.
Kavran je zadovoljan postignutim sporazumom oko izgradne Arene, ali žao mu je što je uslijed glasne polemike u drugi plan potpuno pala izgradnja Rukometnog doma, zdanja kojeg hrvatski rukomet nedvojbeno zaslužuje.
"Nije upitno da hrvatski rukomet zbog svojih izuzetnih uspjeha zaslužuje takvo zdanje. Svi govore o nekakvim rukometnim dvoranama koje se moraju izgraditi za prvenstvo, a zaboravljaju da to nisu rukometne dvorane, već višenamjenske dvorane. Jedina bi prava rukometna dvorana trebao biti Rukometni dom, na kojeg se odjednom potpuno zaboravlja", rekao nam je Kavran.
Cirkus oko Arene napokon je okončan, no pred Savezom je još veliki posao. Prvenstvo se neće organizirati samo od sebe, a izgradnja dvorana ipak je samo prvi korak.
"Uslijed ovog skandala oko izgradnje Arene, svi su zaboravili da još treba i organizirati prvenstvo. No, to je dio posla kojeg se ni najmanje ne bojim. Savez tu ima više nego dovoljno iskustva, već smo organizirali i prvenstvo za žene pa vjerujem da ćemo mi sve svoje obveze ispuniti na vrijeme. Ali ponavljam, vrlo je važno da gradnja krene i napreduje po planu, jer kad inspekcija stigne u Hrvatsku oko 20. svibnja gradilište mora biti u punom pogonu", govori Kavran.
Kavrana smo upitali i kako je zadovoljan dogovorom koji je postignut između investitora i izvođača radova, odnosno ima li Savez kakve zamjerke na sporazum, koji će ovih dana biti potpisan.
"Dogovor koji je postignut o izgradnji Arene stvar je investitora, grada i Vlade i izvođača radova, tvrtke Ingra i Trigrant. Na nama nije da se u to petljamo. Nama je u interesu samo da Arena bude što prije gotova, ali moram izraziti zadovoljstvo što su se investitori i izvođači radova napokon uspjeli složiti i približiti svoje stavove", zaključuje Kavran u svom razgovoru za Index.
No, da ipak sve nije baš divno i krasno saznali smo ubrzo, kad nam se na telefon javio dopredsjednik Saveza Zoran Gobac. Stvar oko Arene možda jest riješena, ali i dalje postoji pitanje Rukometnog doma Zagreb na Sveticama, koji se nije baš previše spominjao, a također je naveden u aplikaciji koju je HRS uputio IHF-u i kao takav mora biti spreman na vrijeme za Prvenstvo.
"Danas sam dobio lošu vijest da je Dom rukometa pao pod upitnik. Ne bih htio previše ovo komentirati za slučaj da je došlo do krivog tumačenja informacije, ali morat ću uskoro sjesti i porazgovarati s predsjednikom Saveza kako bi ustanovili koji su nam slijedeći potezi. Ja ne znam što oni misle, pa ne može se organizirati prvenstvo bez dvorana. Arena je mogla biti bilo gdje, ali uz dvorane u Zadru i Splitu potrebne su nam još dvije dvorane s kapacitetom od 5500 mjesta. U Zagrebu se ipak igraju dvije grupe. Svi su pričali samo o Areni, Dom rukometa uopće nije bio upitan. Sve do danas", rekao je Gobac u razgovoru za Index.
Predsjednik Kavran razjasnio nam je kako bi se Prvenstvo možda i moglo organizirati bez Rukometnog doma, ali to bi značilo puno objašnjavanja i, kako Kavran kaže, sramoćenja pred IHF-om.
"Objašnjavati IHF-u zašto nema Rukometnog doma bilo bi nepotrebno sramoćenje. Bandić je obećao kako će on biti sagrađen na vrijeme, hrvatski rukomet to zaslužuje i bilo bi moralno da ga dobije. Iako dom Rukometa nije ključan uvjet za održavanje prvenstva, svejedno ćemo morati objašnjavati IHF-u zašto ga nema jer je naveden u našoj aplikaciji. Kad ovako razmišljam, žao mi je što smo uopće dobili domaćinstvo zbog svega što smo prošli i zbog sveg sramoćenja kojeg ćemo još morati proći. Da smo znali što nas čeka ne bi ga ni tražili", rekao nam je Kavran.
Grad Zagreb, odnosno njegov dični i sveprisutnni gradonačelnik Milan Bandić, obećao je izgradnju Rukometnog doma, u koji bi trebalo biti uloženo oko 175 milijuna kuna, ali sad se polako pojavljuju upitnici nad vrijednošću tog obećanja. Iako je projekt arhitekata Vinka Penezića i Krešimira Rogine već odabran i odobren, pitanje je kada će, i hoće li uopće, Rukometni dom ugledati svjetlo zagrebačkog dana.
Da niti ne spominjemo posljedice koje bi hrvatski rukomet mogle snaći ukoliko IHF ipak nekim slučajem prosudi da je ovo zdanje prijeko potrebno za organizaciju prvenstva. Osim onog najočitijeg, javne blamaže i gubitka ugleda Hrvatskog rukometnog saveza, ali i cijele države u očima sportskog svijeta, tu je i sitno pitanje mogućnosti neigranja na Svjetskom prvenstvu, ukoliko Hrvatska ostane bez njegove organizacije. Kako kao domaćini nismo predviđeni za kvalifikacijske skupine, ukoliko izgubimo domaćinstvo na Svjetskom bi prvenstvu mogli nastupiti jedino ako Hrvatska postane europski prvak iduće godine u Norveškoj. Da ni ne spominjemo srozavanje rejtinga koje bi nakon toga pogodilo hrvatski rukomet, a nije zanemariva ni svota od 1 500 000 eura predviđena kao jamstvo za održavanje Prvenstva koje bi HRS morao isplatiti IHF-u ukoliko Hrvatska ne ispuni uvijete za održavanje Prvenstva.
D.R./P.V.
Foto: M.P.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati