Ipak prekretnica: Fifa bi već do Brazila 2014. mogla uvesti tehnologiju?
Tekst: I.G. / D.R.
Foto: gizmowatch.com
POGREŠKE sudaca na Svjetskom prvenstvu, naočigled svih videozidova, kamera i milijunskog gledateljstva, ipak su prisjele Fifi, koja je do sada oštro odbijala odmak od nogometnih korijena.
BBC prenosi riječi glavnog tajnika Fife Jeromea Valckea, koji spominje uvođenje izmjene pravilnika već na SP-u u Brazilu 2014. godine.
"Izmjena pravilnika znači i doticaj s tehnologijom."
Lampardov pogodak prekretnica?
Prekretnica bi mogao biti regularan pogodak Franka Lamparda Njemačkoj u osmini finala, koji je sudac poništio iako je lopta za pola metra prešla gol-crtu. Druga kontroverzna situacija je pogodak Teveza iz očitog zaleđa u pobjedi Argentine nad Meksikom.
"Lampardov pogodak bio je loš dan za organizatore", rekao je Valcke i dodao: "Taj pogodak niti jedan sudac nije vidio i zato treba razgovarati o uvođenju tehnologije".
Glavni tajnik Fife predložio je i upotrebu dodatne dvojice sudaca, koji bi stajali pored gola, kao što je ove sezone bio slučaj u utakmicama Europa lige, a u novoj sezoni to bi se trebalo početi primjenjivati u Ligi prvaka.
"Prvo ćemo vidjeti hoće li takav sustav pomoći i hoće li dodatna četiri oka smanjiti pritisak na suce kako bi lakše obavljali svoju dužnost. Rekao bih da je ovo bilo posljednje Svjetsko prvenstvo s ovakvim sustavom suđenja", dodao je Valcke.
"Igra se promijenila, moramo pomoći sucima"
Riječi glavnog tajnika čelne svjetske nogometne organizacije pravi su zaokret u Fifinoj politici prema tehnologiji u nogometu, ali zbog brojnih spornih situacija na utakmicama SP-a, kao i u europskim natjecanjima posljednjih godina, možda je napokon došlo vrijeme da najpopularniji sport na planetu krene ukorak s vremenom.
"Momčadi i igrači postali su tako jaki i brzi. Igra se promijenila, a suci su stariji od svih igrača. I lopta se brže kreće, zato moramo napraviti nešto da pomognemo sucima", objasnio je Fifin čovjek.
Predsjednik krovne svjetske nogometne organizacije Sepp Blatter više je puta naglasio da se protivi uvođenju bilo kakve tehnologije koja bi utjecala na odluke sudaca, jer, kako je više puta rekao, "faktor ljudske pogreške uvijek je bio dio nogometa". Nakon Tevezovog i Lampardovog pogotka i Blatter je popustio, pa je rekao da bi bila glupost kada ne bi ponovno otvorili pitanje uvođenja tehničkih pomagala.
Ifab, tijelo zaduženo za donošenje nogometnih pravila, sastoji se od predstavnika engleskog, škotskog, velškog i sjevernoirskog saveza te četvorice Fifinih predstavnika. Oni bi se trebali sastati 21. srpnja kada će raspravljati o tom problemu.
Unatoč tome, Valcke je rekao kako ne očekuje ozbiljniju raspravu oko tog pitanja, barem ne do novog sastanka u listopadu.
Ifab uporno odbija dva različita projekta
U ožujku ove godine Ifab je saslušao prezentacije dviju kompanija koje rade na novoj tehnologiji čija bi upotreba nedvojbeno riješila pitanje "je li lopta prešla crtu". Jedan projekt je "Carlos Goal-line technology" koji koristi mikročip u lopti i magnetska polja oko gola. Drugi je popularni "Hawk eye" ili "Oko sokolovo", koji koristi šest televizijskih kamera raspoređenih oko gola. Oba prijedloga su odbijena iako je prvospomenuti uspješno testiran na Svjetskom klupskom prvenstvu u Japanu 2007. godine.
Obje kompanije tvrde da financijska strana posla nije važna jer bi sami podnijeli troškove instalacije u zamjenu za dio sponzorskih prava.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati