Hrvati ruše braću Bryan. U čemu je tajna Pavića i Mektića, najjačeg para na svijetu?
HRVATSKA će zaslugom tenisača slaviti najmanje još jednu olimpijsku medalju u Tokiju. Oba hrvatska muška para su se plasirala u polufinale pa će i u najgorim kombinacijama uzeti barem jednu broncu. Najbolji svjetski par Nikola Mektić i Mate Pavić su u četvrtfinalu nadigrali japanski tandem Bena McLachlana i Keija Nishikorija 6:3, 6:3, dok su Marin Čilić i Ivan Dodig nakon preokreta pobijedili Britance Andyja Murraya i Joea Salisburyja 4:6, 7:6(2), 10:7.
Sutra od 8 ujutro kreću polufinalni mečevi, a idealan rasplet bi bilo hrvatsko finale. No čak i ako oba naša para izgube, igrat će međusobno za treće mjesto i brončano odličje.
To je uspjeh koji hrvatski tenis čeka 17 godina, od legendarnog trilera Marina Ančića i Ivana Ljubičića na Olimpijskim igrama u Ateni 2004. godine. Hrvatski par je tada sa 7:6 (5), 4:6 i 16:14 svladao Indijce Leandera Paesa i Mahesha Bhupathija, u meču koji je trajao dulje od četiri sata i završio iza ponoći. Na tribinama su tada ostali samo najzagriženiji navijači i ljubitelji tenisa, ali Ančiću i Ljubičiću to je bilo manje važno.
Tko misli uzeti zlato, mora pobijediti Hrvate
Ljubo je nakon meča izjavio da će ga olimpijska medalja neraskidivo povezati s Ančićem i da je to nagrada za golem trud koji su uložili u cijeloj karijeri.
Danas se tako osjeća i hrvatska četvorka u Tokiju.
"Najvažnije je da smo osigurali olimpijsku medalju, a onaj tko misli uzeti zlato mora pobijediti Hrvate. E to će biti jako, jako teško. Mi smo pokazali da znamo kako se igra u završnici meča i to nas izdvaja od drugih", kazao je nakon pobjede u četvrtfinalu Splićanin Mate Pavić.
Prije samo dva tjedna Pavić i Mektić osvojili su Wimbledon i dokazali da su najbolji teniski par na svijetu. Bio je to jako emotivan dan, 20 godina nakon što je pehar u Wimbledonu podignuo Goran Ivanišević, koji je jako utjecao na Mektića i Pavića.
Odrasli su uz Gorana
"Wimbledon je poseban za svakog tenisača, ali nama je malo posebniji zbog načina na koji smo odrasli. A svi smo odrasli uz Gorana, on je bio prva asocijacija na tenis i prvi meč koji sam gledao u životu bio je Goran na Wimbledon", prisjetio se Mektić.
Nema potrebe naširoko objašnjavati kakve su tek emocije Splićanina Mate Pavića prema Goranovom životnom uspjehu.
"To je bila pobjeda svih nas koji smo rasli s Goranom", rekao je Pavić, koji nakon Wimbledona može ponoviti još jedan Goranov uspjeh i uzeti olimpijsku medalju u paru s Mektićem.
Zagrepčanin i Splićanin spojili su se ove godine i na prva četiri turnira uzeli tri naslova. Slavna braća Bryan prvi zajednički naslov osvojila su tek četiri godine nakon što su počeli nastupati zajedno, a Woodbridge i Woodforde uspjeli su iz šestog pokušaja. To su podaci koji dovoljno govore o dominaciji 28-godišnjeg Pavića i 32-godišnjeg Mektića. Nakon deset dosad odigranih finala osvojili su osam titula, uz omjer pobjeda i poraza 48:5.
Zagrepčanin i Splićanin ruše braću Bryan
Najbolji par u povijesti tenisa, braća Bryan, u najboljoj godini koju su odigrali uzeli su 11 titula uz 89 posto dobivenih mečeva, dok su Australci Woodbridge i Woodforde 1996. osvojili 12 turnira, uz 68 pobjeda i 10 poraza.
U čemu je tajna hrvatskog para koji nakon nešto više od pola godine prijeti rušenju Bryana s trona?
O tome smo razgovarali s čovjekom koji je u paru s Goranom Ivaniševićem uzeo povijesnu prvu olimpijsku medalju za Hrvatsku, 1992. godine u Barceloni.
"Mektić i Pavić bili su odlični juniori u singlu, a sad su vrlo uspješan par prije svega jer su kvalitetni tenisači. Mektić ima mekanu ruku i bolji osjećaj na servisu, danas je puno eksplozivniji, a to mu je u pojedinačnoj konkurenciji nedostajalo. Kod igre u paru, kada se teren smanjuje te postoji odgovornost prema partneru, kvalitetni igrači mogu dodatno napredovati i još povećati svoje kvalitete. U pojedinačnom tenisu puno se više trči i fizika je bitnija od prve reakcije, brzine i igre na mreži, kao što je to slučaj u paru. Ne znam koliko je korona utjecala na odnos Mektića i Pavića koji su tražili partnere, a koliko je za to zaslužna reprezentacija, no odlučili su probati i danas su najbolji par na svijetu i vidljivo je da se odlično slažu", za Index govori Goran Prpić i objašnjava zašto vjeruje da će Mektić i Pavić srušiti braću Bryan:
"Mislim da je to vrlo izgledno. Promjena pravila tie-breaka u trećem setu sigurno je pomogla jer danas se igra champions tie-break, dok smo ranije imali pravilo s tri dobivena poena više. Mektić i Pavić izgledaju jako lepršavo na terenu jer su igrači mekane ruke i uživaju u igri, ali ponovit ću da je presudna njihova kvaliteta koju imaju od ranih dana."
Prpić vjeruje i da ćemo u Tokiju gledati hrvatsko finale.
"Itekako je moguće i sve jače vjerujem da će tako i biti. Čilić i Dodig napravili su dobar preokret protiv Murraya i Salisburyja, a to će im to dati veliku snagu i vjeru prije polufinala. Dodig igra fantastično i odlično se nadopunjuje s Čilićem, poznaju se jako dobro", kaže Prpić.
Prisjetio se osjećaja kada je 1992. godine s Ivaniševićem uzeo olimpijsku medalju.
"Za nas je to bilo ipak više od Igara i sporta. Bila su takva vremena. Imali smo sreću da smo se bavili sportom koji je teniska organizacija priznala, dok mnogi drugi sportaši tek nastale države nisu imali tu privilegiju. Nije bila opcija dati manje od sto posto. Olimpijska medalja u tenisu danas ima veću vrijednost jer su na Igre počeli dolaziti velikani poput Federera, a ranije to nije bio slučaj, nisu svi igrali baš sve. U svijetu danas olimpijska medalja odzvanja više od polufinala Grand Slama", kaže Prpić.
A Hrvati u Tokiju ciljaju na onu najsjajniju.
Marin Čilić i Ivan Dodig sutra od 8 sati na terenu broj 2 igraju protiv Novozelanđana Marcusa Daniella i Michaela Venusa, a Nikola Mektić i Mate Pavić se u drugom meču programa na terenu broj 3 sastaju s Amerikancima Austinom Krajicekom i Tennysom Sandgrenom.