Dino Rađa: Nepošteno su me otjerali iz NBA lige
DINO RAĐA, predsjednik Košarkaškog kluba Split, ovih je dana posjetio SAD po službenoj dužnosti. Grad pod Marjanom uskoro će dobiti novu arenu, spektakularni Spaladium, koji će Gripe poslati u povijest. Menadžment arene preuzeli su Amerikanci, kompanija Global Spectrum, pa je Rađa morao dogovoriti neke tehničke detalje, a usput je našao vremena i za razgovor s američkim novinarima koje je zanimalo čime se hrvatska košarkaška legenda danas bavi i kakvi su, s vremenskim odmakom, njegovi dojmovi i sjećanja na NBA ligu.
"U Hrvatskoj je sustav puno drugačiji", priča Dino o svojoj "vladavini" na Gripama. "Nakon onoga što sam prošao u NBA ligi, mislim da ćemo dobro surađivati. Sviđaju mi se mogućnosti o kojima smo razgovarali", izvijestio je Rađa o sastanku s predstavnicima Global Spectruma. "Kad sam došao u klub, rekao sam da ću šest godina raditi dobrotvorno. Ne uzimam nikakav novac, dapače, trošim svoj. Nečiji otac je meni jednom davno pomogao da se probijem kad je to bilo potrebno. Osjećam se dužnim da pružim novim klincima istu takvu priliku. To je ideja s kojom sam došao u klub", ispričao je Rađa američkim novinarima.
Dinastija koja se pamti
Došavši iz Europe te davne 1993. godine, Rađa je bio jedan od prvih stranaca koji su ostavili znatniji trag u NBA ligi. On, Toni, Dražen... Zlatna generacija hrvatske košarke koja se okitila opjevanim srebrom u Barceloni. U Americi im nije bilo lako, bili su daleko od zvjezdanog statusa koji ih je pratio u Europi, ali uspjeli su se probiti i utabati put nekim novim generacijama. Danas sve više europskih košarkaša za kruh zarađuje preko "velike bare", a to je i Rađina zasluga.
"Mi smo probili led za sve ostale. U Celticsima sam proživio nekoliko divnih godina. Ljudi me i dalje pitaju kako je bilo igrati s Larryjem Birdom i svim ostalim velikanima. A imao sam priliku igrati i protiv nekih veličanstvenih igrača, poput Olajuwona, Ewinga i O'Neala", kaže Rađa, te dodaje kako je igrati za Celticse poseban osjećaj. Najslavnija dinastija NBA lige, koju su obilježili velikani poput McHalea, Parisha, Auerbacha, Birda i u Hrvatskoj znači više od prosječnog NBA kluba. "Mnogim je ljudima bilo posebno drago što su prošlo prvenstvo osvojili Celticsi", kaže Rađa.
Neslavan oproštaj od SAD-a
Nakon što je gledao pobjedu svojih Celticsa protiv Toronta, Rađa je produžio prema Philadelphiji gdje je gledao još jednu bivšu momčad. U 76ersima Rađa je proveo tek četiri dana, "trade" je propao zbog uništenih koljena koja, prema mišljenjima američkih liječnika, nisu više mogla izdržati ritam NBA lige. Razočarani Dino tada se vratio u Europu, gdje je odigrao još nekoliko veličanstvenih godina da bi karijeru zaključio tamo gdje je sve započelo - u Jugoplastici, koja je u međuvremenu postala KK Split.
"Bio sam ovdje samo jedan dan", prisjetio se Dino dok je gledao Sixerse protiv Utah Jazza. "Vjerojatno bih se sjetio samo bolnice, da je vidim. Odveli su me na pregled, a kako je moje koljeno bilo slabo, liječnik je rekao generalnom menadžeru Billyju Kingu da neću moći igrati u kontinuitetu ili trenirati svaki dan, da mi je potreban odmor". I to je bio kraj Rađine NBA karijere. Sixersi nisu željeli igrača koji ne može pružiti maksimum na svakoj utakmici.
"Vratio sam se u Europu, odigrao četiri sjajne godine pa zatim još dvije. Trebalo mi je vremena da se oporavim. Nisam bio sretan načinom na koji sam napustio NBA. Prije toga sam igrao za Ricka Pitina, koji mi je uvijek govorio kako voli igrače koji mogu zabiti 20 koševa, uhvatiti 10 skokova. Nekoliko dana kasnije dobio sam telefonski poziv i rečeno mi je da će me prodati u Philadelphiju. Mislim da to nije bilo pošteno", rezignirano će Rađa.
P.V.
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati