Usain Bolt narugao se konkurenciji i obranio zlato u Londonu: "Želim postati legenda!"
Foto: AFP
USAIN BOLT ponovno je pokazao zašto je jedan od najboljih i najbržih atletičara na svijetu. Jamajčanin je pokorio konkurenciju ostvarivši vrijeme u finalu 9.63, što je samo pet stotinki manje od svjetskog rekorda kojeg je upravo on postavio 2009. godine u Berlinu.
Četvrtfinalnu utrku odradio je bez većih problema, kao i polufinalnu gdje se u posljednjih deset metara prošetao do cilja. I onda je uslijedilo dugoočekivano finale. Utrka za koju se najavljivao da će biti povijesna, a mnogi su znali nadodati kako će upravo na toj utrci svijet dobiti novog najbržeg čovjeka na svijetu te da će Bolt konačno pasti na koljena. Bili su u krivu.
Ovo je uspjelo samo Carlu Lewisu!
Bolt je poput munje na 50 metara od cilja projurio kraj konkurencije te u konačnici slavio s vremenom 9.63 sekunde. Drugo mjesto uzeo je njegov sunarodnjak Yohan Blake koji je istrčao vrijeme 9.75, a broncu je uzeo Amerikanac Justin Gatlin. Tyson Gay plasirao se na četvrto mjesto (9.80).
Peto mjesto pripalo je Ryanu Baileyu, šesto Churandyu Martinu, sedmo Rchardu Thompsonu, a jedan od favorita Asafa Powell odustao je na pola puta te se došetao do cilja. Jamajčanin je ostvario vrijeme od 11.99 sekundi.
Bolt je u Londonu obranio zlato iz Pekinga 2008. godine, a to je pošlo za rukom jedino Amerikancu Carlu Lewisu koji je isti pothvat napravio 1988. godine u Seulu. No, to nije sve što je Bolt napravio u Londonu. On je postavio i novi rekord olimpijskih igara.
"Došao sam ovdje pobijediti!"
"Jako sam zadovoljan! Došao sam ovdje pobijediti i uspio sam!", rekao je Bolt nakon pobjede pred 80 tisuća gledatelja na Olimpijskom stadionu.
"Na stazi sam napravio što sam trebao. Mnogi su sumnjali u mene, ali većina ih je samo brbljala bezveze. Želim postati legenda! Ovo je prvi korak prema ulasku u povijest. Radujem se utrci na 200 metara", dodao je Bolt.
"Znao sam da mogu uspjeti u svom cilju. Kad je najteže, kad je pritisak najveći, ja sam pravi. Moj start u utrku definitivno nije bio najbolja reakcija na svijetu. Zaspao sam u startnim blokovima, ali kada sam istrčao na stazu, napravio sam što sam trebao".
Posebno se Bolt na kraju svega zahvalio jednom čovjeku.
"Dio ove zlatne medalje ide u Njemačku, dr. Hans-Wilhelmu Müller-Wohlfahrtu. Taj je čovjek definitivno najbolji liječnik na svijetu", rekao je Jamajčanin o specijalistu sportske medicine koji skrbi o nogometašima minhenskog Bayerna i njemačke reprezentacije, i koji redovito radi na otklanjanju Boltovih problema s leđima.
Bolt u ovom trenutku drži tri najbolja rezultata u disciplini u povijesti. Nema sumnje da će mu to biti sasvim dovoljno u ispunjenju njegova sna: ovom je utrkom definitivno, ako to već nije bio, postao legenda.
U konačnici, najbrži čovjek današnjice osvojio je svoje četvrto olimpijsko zlato u četvrtome olimpijskom nastupu. U Londonu ga još čeka branjenje pekinških naslova na 200 i 4x100 metara.
OI, atletika, 100m atletičari:
1. Bolt (Jam) 9.63 sekunde
2. Blake (Jam) 9.75
3. Gatlin (SAD) 9.79
4. Gay (SAD) 9.80
5. Bailey (SAD) 9.88
6. Martina (Niz) 9.94
7. Thompson (TiT) 9.98
8. Powell (Jam) 11.99
Sanya Richards Ross osvojila zlato na 400 m
Sanya Richards Ross osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u utrci na 400 m! Fantastična utrka donijela je mnogo uzbuđenja, ali i iznenađenja. Christine Ohuruogu donijela je radost Velikoj Britaniji nakon što je osvojila drugo mjesto, dok je Amerikanka DeeDee Trotter osvojila broncu.
Odlično je Richards-Ross finiširala i u cilj ušla s vremenom 49.55. To joj je treća zlatna olimpijska medalja u karijeri, a ukupno četvrta. U Ateni i Pekingu bila je članica zlatne američke štafete 4x400. Prije četiri godine u Kini je, pak, u utrci na 400 metara bila brončana.
Richards-Ross je postala prva Amerikanka s olimpijskim zlatom u ovoj disciplini od Valerie Brisco-Hooks u Los Angelesu 1984. godine. Domaće navijače razgalila je braniteljica naslova iz Pekinga, 28-godišnja Britanka Christine Ohuruogu, jer je u finišu utrke sjajnim trčanjem stigla do srebrne medalje u vremenu 49.70. Postavila je osobno najbolje vrijeme sezone, baš kao i brončana Amerikanka DeeDee Trotter (49.72). Ruskinja Antonina Krivošapka, koja je veliki dio utrke izgledala kao kandidat za medalju, a u jednom trenutku i za zlato, u finišu je potpuno potonula i na kraju je završila tek šesta (50.17).
Kemboi potvrdio dominaciju na 3.000 m sa zaprekama
Ezekiel Kemboi pobjednik je utrke na 3.000 metara sa zaprekama na Olimpijskim igrama u Londonu.
Do druge zlatne olimpijske medalje u karijeri u ovoj disciplini Kemboi je stigao s vremenom 8:18.56. Radi se o jednom od samo trojice trkača u povijesti koji je u ovoj disciplini spojio olimpijski i svjetski naslov.
Bio je zlatni na Igrama u Ateni 2004. godine, dok je u Pekingu u svojoj najslabijoj utrci karijere na najvećim pozornicama osvojio tek sedmo mjesto.
No, nakon toga je u Berlinu i Daeguu na dvama svjetskim prvenstvima, 2009. i 2001. godine, uzeo dva zlata, a sada i drugo olimpijsko u Londonu. Kemboi je Keniji donio prvo atletsko zlato u Londonu.
Drugo mjesto osvojio je europski prvak, Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:19.08), koji je bio srebrni i u Pekingu, dok je broncu osvojio još jedan Kenijac, Abel Kiprop Mutai, koji je trčao 8:19.73.
Pistorius bez finala na 400 m
Oscar Pistorius nije se uspio kvalificirati u finale utrke na 400 m. Južnoafrikanac je bio posljednji u drugoj kvalifikacijskoj skupini s vremenom 45.54. U finale su se plasirali Lalonde Gordon, Demetrius Pinder, Kirani James, Chris Brown, Santos Luguelin te Borlee Kevin.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati