Sastala se nogometna Jugoslavija, odgođena rasprava o regionalnoj ligi

Foto: HNS
U OPATIJI je održan drugi regionalni sastanak nogometnih saveza Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, Srbije i Hrvatske. Najzanimljivija tema sastanka ponovo je bila ideja regionalne nogometne lige.
Iz HNS-a su izvijestili kako se nastavno na memorandum o suradnji koji su ovi savezi potpisali na svom prvom sastanku održanom u Ljubljani u siječnju ove godine, razgovaralo o više tema koje su zajedničke svim savezima.
To su, prije svega, zaštita i sigurnost na nogometnim natjecanjima – što je gorući problem većine saveza sudionika današnjeg sastanka; socijalni dijalog između saveza, klubova i igrača; nova uloga posrednika u pregovorima klubova i igrača u transferima i zapošljavanju; regionalno natjecanje te aktualna situacija na razini FIFA-e i UEFA-e.
Navijači i sigurnost najveći problem regije
Predstavnici saveza su izrazili veliku zabrinutost u pogledu sigurnosne situacije na svojim stadionima, a o čemu je upoznat predstavnik UEFA-e Marc Timmer, voditelj Odjela za sigurnost i stadione. Jedinstveni je stav da bez učinkovitog i integriranog djelovanja državnih institucija ovaj problem nogometne organizacije ne mogu riješiti same. Bez toga se neće moći omogućiti nogometašima i njihovim organizacijama te najvećem dijelu navijača da se natječu, odnosno uživaju u nogometu bez incidenata, pirotehnike i verbalnog nasilja, stoji u priopćenju HNS-a
Predlaže se da UEFA nastavi kontinuirano poticati državne vlasti u integriranom pristupu ovom ozbiljnom problemu. Odgoda rješavanja ovih problema imat će dalekosežne štetne posljedice za klubove i reprezentacije.
O regionalnoj ligi u rujnu
Regionalno natjecanje bit će jedna od tema na predstojećem sastanku predsjednika i glavnih tajnika Uefinih saveza članova koji će se održati u rujnu ove godine te stoga o ovoj temi nisu zauzeti novi stavovi.
O regionalnoj ligi govori se već godinama, ali dalje od povremenog spominjanja nije se otišlo. U posljednje vrijeme UEFA je sve sklonija takvoj ideji, a prije nekoliko mjeseci savezi iz regije prvi put su otišli korak dalje i počeli ozbiljno raspravljati o takvoj ideji.
> Index je istražio što o tome misle novinari, bivše nogometne zvijezde i treneri iz zemalja bivše Jugoslavije, ali i šire: Regionalna liga - DA ili NE?
Sudionici sastanka su razmijenili informacije o statusu profesionalnih nogometaša te su zaključili da se nacionalnim zakonodavstvima trebaju uvažiti specifičnosti i razlike u njihovom radno-pravnom statusu, uključujući financijska davanja. U odnosu na posrednike, zaključeno je da se njihov status i djelovanje trebaju regulirati na jedinstven način, a u okvirima regulative FIFA-e.
Nogometna Jugoslavija imat će zajednički stav unutar FIFA-e
Tema je bila i aktualna situacija u FIFA-i, a posljedično i UEFA-i te je dogovoreno da će savezi sudionici imati zajedničke stavove o najvažnijim pitanjima djelovanja svojih krovnih organizacija. Davor Šuker nedavno je postao jedan od najbližih suradnika Michela Platinija, a u tim krugovima ugled i utjecaj imaju i bivši nogometaši Srbije i Crne Gore.
Iako su poručili kako će zajednički nastupati unutar FIFA-e i UEFA-e, pitanje je koliko će ta ljubav trajati, pošto HNS i FSS već imaju suprotne stavove po pitanju Kosova, kojemu su Šuker i Mamić već obećavali prijateljske utakmice, dok se Srbija bori protiv nogometnog priznanja svoje južne pokrajine.
Nastavak međusobne suradnje u natjecanjima, razmjeni iskustava, kadrova i dalje će se nastaviti i poboljšavati. Već je dogovoren i sljedeći sastanak koji će se održati uz domaćinstvo Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine u studenom u Sarajevu, poručili su iz Opatije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati