Priča iz prve ruke: Ovako su Englezi riješili problem huligana na stadionima
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Getty Images
"I VI u Engleskoj ste imali probleme s huliganima, ali to je riješila Margaret Thatcher sa zakonima", rekao je bivši izbornik hrvatske reprezentacije Slaven Bilić dok je gostovao u posebnoj emisiji ITV televizije koja je jučer pratila dvoboj Italije i Hrvatske na San Siru.
I nije Slaven Bilić jedini kome je ime ''Čelične lady'' prvo palo na pamet u trenutku kad su s tribina na kojima su bili hrvatski navijači počele letjeti baklje na teren. Čitajući danas brojne medije, komentare ili forume, na više mjesta pronaći ćemo ime bivše britanske premijerke koja se posebnim zakonima nakon tragedije na Heyselu 1985. napravila reda u tamošnjem nogometu. Huliganizam je sa stadiona preselila na opskurnija mjesta. Princip je strog, ali dokazano učinkovit.
Sve je počelo od Margaret Thatcher
Ovih dana u Beogradu se odvija konferencija o poboljšanju sigurnosti, a jedan od vodećih gostiju časnik je za sigurnost Premierligaša Crystal Palacea, Adrian Roberts. Njegovo mišljenje o suzbijanju nereda na nogometnim stadiona bilo je posebno zanimljivo, a ni on nije mogao ne spomenuti ulogu koju je u svemu tome imala Margaret Thatcher.
''Sve polazi od Vlade. Ona je ta koja daje određene ovlasti i nadležnosti policiji i sudstvu. Danas kod nas, ako netko utrči u teren bit će uhapšen, priveden prekršajnom sucu i taj više nikada neće moći doći na niti jedan stadion u Engleskoj. Međutim, ako nemate podršku pravosuđa, onda imate velik problem'', rekao je Roberts te je opisao kako je to Thatcherica promijenila stvari u Engleskoj, koja je sredinom osamdesetih bila talac huliganizma:
''Mi smo bili u takvoj situaciji 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća. Međutim, nakon tragedija na Heyselu i Hillsboroughu, počeli smo ozbiljnije pristupati tom problemu. Stvorili smo sjajan obavještajan sustav i sad imamo sve podatke koji nam trebaju unaprijed. Kazne su drakonske, nema milosti prema huliganima. Možda ključnu ulogu imaju nogometni obavještajci, koji poznaju
navijače, znaju tko je tko i znaju protiv koga se trebaju provesti određene aktivnosti.
Kazne su drakonske i nemamo milosti
Engleska i Škotska će u Glasgowu ubrzo odigrati prijateljsku utakmicu, koja dolazi u možda najnezgodnijem trenutku – nakon neuspjelog izglasavanja referenduma o nezavisnosti Škotske.
Roberts, inače bivši policajac dao je primjere svih sigurnosnih mjera, koje će biti poduzete uoči te utakmice.
''Ne trebamo posebno spominjati o kakvom se rivalstvu radi. Već imamo informacije da se problemi mogu očekivati. Na osnovu tih dojava, policija će pokucati na vrata problematičnih navijača i izolirat će ih. Neće im biti dopušteno doći na stadion. Ima policija načine da nekoga izolira i an 24 sata i to se često koristi. U Škotskoj policija može privesti nekog navijača već i ako sumnja da će taj nešto napraviti'', rekao je Roberts.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Navijači u Srbiji rade što hoće i netko ih podržava
Milivoj Mirkov, komesar za sigurnost Nogometnog saveza Srbije (FSS) izjavio je da su navijači glavni problem kada je u pitanju sigurnost na utakmicama te je kritizirao brzopleto donođenje Zakona o sportu.
"Zakonom je sve prebačeno na organizatora, a on nije pripremljen i obučen da prihvati tu ulogu i nema adekvatnu redarsku službu. Kod nas nitko neće da se suprotstavi navijačima, čak ni klubovi. To je najveći problem, svi znamo šta je potrebno, ali želimo da to riješi neko drugi. Moramo očistiti svoje dvorište"
"Navijači vladaju tribinama, stadionima i klubovima. Nijednu odluku klub ne može donijeti bez navijača. Oni su sila, nekada su bili 12. igrač, a sada prvi. Netko ih podržava, sami odlučuju što će i kako će i uvijek će biti po njihovom", objasnio je Mirkov stanje u Srbiji koja je u konstantnim problemima zbog navijačkog nasilja.

Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati