Ovo je najbolje što europski nogomet nudi
Foto: Ante Čizmić / Cropix
LIGA PRVAKA odavno nije najbolje što europski nogomet nudi. Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo puno su tome bliže. Po drugi put ove sezone, i u ovom ciklusu, europski izbornici okupili su najbolje igrače 53 UEFA-ine članice u borbi za 13 mjesta koja vode u Brazil 2014. godine. Index vam donosi pregled kvalifikacija nakon četiri odigrana kola.
Belgija i Hrvatska predvode "najtežu skupinu"
Pogledom na tablice Hrvatsku ne moramo dugo tražiti. U skupini A Igor Štimac sa svojim igračima zadovoljno gleda na obavljeni posao na početku svog mandata. S istim brojem bodova kao i prvoplasirana Belgija s olakšanjem gleda konkurenciju koja se već oprostila od sna o Svjetskom prvenstvu. Skupina koja je unaprijed proglašena "najtežom u povijesti" odjednom se ne čini tako ozbiljnom. Srbija se urušila pod teretom unutarnjih problema tamošnjeg Saveza, a Siniša Mihajlović nije uspio "galvanizirati" igrače kao Štimac. Makedonci su osvježenje, pobjeda protiv Srbije došla im je kao nagrada za dvije velike partije u Zagrebu i Škotskoj, a dvije britanske momčadi postale su potpuno nebitne u cijeloj priči. Belgija, koju su mnogi gurnuli ispred Hrvatske, opravdala je takva očekivanja, ali još će dugo žaliti za propuštenim šansama da Hrvate ostave tri boda iza sebe.
Rusi i Nizozemci jedini stopostotni
Rusija i Nizozemska jedine su stopostotne reprezentacije ovih kvalifikacija sa sve četiri pobjede (neke momčadi odigrale su samo tri, a Finska dvije utakmice, ali niti jedna nema same pobjede). Rusija se nakon bljeska uoči Eura, i strmoglavog pada u Poljskoj, preporodila pod vodstvom Fabija Capella. Lako su pobijedili Sjevernoirce, potopili Izrael u gostima 0:4 i srušili Portugalce i Azerbajdžance u Moskvi s 1:0. Nisu primili ni gola, zbog čega su bogati ruski sponzori već rezervirali vezove na brazilskoj obali za svoje mega-jahte.
Talijani standardno sigurno koračaju kroz svoju skupinu u kojoj im prvi pratitelj Bugarska zaostaje četiri boda, a Češka na trećem mjestu pet, ali ima utakmicu manje. Branitelji naslova Španjolci lako su odradili naugledje protivnike Gruziju i Bjelorusiju, ali s Francuzima, koji su u Madridu izvukli 1:1, vodit će mrtvu trku do kraja za prvo mjesto.
Razočarali Portugalci, Turci i Slovenci
Jedina prava konkurencija Rusima, ne podcjenjujući Izraelce, opet je u krizi. Cristiano Ronaldo i društvo "dopustili" su si domaći remi sa Sjevernom Irskom i trenutno nisu ni u krugu ekipa za dodatne kvalifikacije. Sigurno kvalitetom odskaču od ostalih u skupini i još se stignu izvući, ali teško da će se i u trećem "baražu" zaredom provući pored zahuktale Sušićeve Bosne i Hercegovine. A Ruse će teško dostići.
Nisu Portugalci jedino razočaranje. Među razočaranja treba ubrojiti Sloveniju koja je preko Rusije otišla na prošlo Svjetsko prvenstvo, a u skupini sa Švicarskom, Norveškom, Albanijom, Islandom i Ciprom sigurno su očekivali više od jedne pobjede u prve četiri utakmice. Istim rezultatom neće se pohvaliti ni Turci kojima je Brazil već sad nemoguća misija. U ovoj grupi podbačaja su i Ukrajinci sa dva boda iz tri utakmice gledajući u leđa Crnoj Gori, Poljskoj i Moldaviji.
Bosanci i Özil predvode europske strijelce
Lideri skupine G BiH ima 10 bodova, kao i Grci iza njih, i najbolja su ekipa kvalifikacija. Čak tri "zmaja" nalaze se u vrhu liste strijelaca. Edin Džeko predvodi listu sa pet golova, koliko su zabili i Mesut Özil i Mallorcin Izraelac Tomer Hemed. Po četiri s zabili Ibišević i Misimović.
Najviše golova palo je na utakmici Lichtensteina i BiH, završilo je 8:1 uz golove ranije spomenutog trojca, a Modrićev "konkurent" u Realu Özil zabio je barem jedan gol u svakoj utakmici. Najbolji asistent je Thomas Muller s četiri ključna dodavanja, jednim više od Pjanića, Arnautovića i Pirla.
Najljepša i najzanimljivija utakmica dosadašnjih kvalifikacija bila je utakmica Njemačke i Švedske. Nevjerojatnom igrom Šveđani su izborili bod nakon što su gubili 4:0!
Crnogorci opet iznenađenje, Mađari love prvo veliko natjecanje od 1986.
Ugodno iznenađenje prvog dijela kvalifikacija su Mađari. Čak sedam igrača "lake konjice" zabilo je u prve četiri utakmice u jednoj nimalo lakoj skupini. Nizozemci su klasa više, ali Mađari su pobijedili konkurente u lovu na drugo mjesto, u gostima senzaciju prošlih kvalifikacija Estoniju, a na svom terenu Tursku. Uz njih su Rumunji s identičnim skorom, ali su Turke pobijedili u Istanbulu.
Kod pozitivnih iznenađenja treba spomenuti i Crnu Goru. Nema više euforije kao u vrijeme Cice Kranjčara, no opet su Crnogorci na dobrom putu na veliko natjecanje. Remi s Poljskom i razbijanje San Marina nije bilo dovoljno uvjerljivo, pa su velike ambicije naglasili pobjedom u Ukrajini 0:1 kojom su stigli na bod zaostatka za vodećom Engleskom koja ima utakmicu više. Branko Brnović s Jovetićem i Vučinićem može preuzeti i prvo mjesto, ali dva ogleda s Royom Hodgsonom tek mu slijede.
Hrvatska uputila najviše udaraca na gol u jednoj utakmici
U statističkim podacima UEFA-e Hrvatska se ističe u samo jednom polju. Štimčevi igrači su uputili najviše udaraca u okvir gola u jednoj utakmici. Protiv Walesa su 18 puta pogađali metu, ali samo dvije lopte završile su u golu.
BiH i Njemačka zabile su najviše, čak 15 golova. Slijede Nizozemska s 13 i Engleska s 12 golova. Hrvatska je postigla šest, koliko i Srbija, ali i Španjolska. San Marino i Andora jedini nisu zabili ni gol, a primili su 13, samo jedan manje od najgoreg Lichtensteina.
Najviše prekršaja rade Bjelorusi, Bugari, Gruzijci i Slovaci, a "najnježniji" su Svjernoirci, Španjolci, Šveđani i Talijani.
Borba se nastavlja na proljeće 2013. godine.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati