Suptilni znakovi laganja kod djece: Izdvajamo pet načina kako ih prepoznati

DJECA se laganjem počinju služiti već u ranom djetinjstvu, često bez loše namjere. Iako je ono prirodni dio razvoja, jer djeca s vremenom uče razliku između stvarnosti i mašte, važno je pratiti suptilne znakove koji mogu ukazivati na to da dijete ne govori istinu.
Kada ste u ulozi roditelja, razumijevanje tih znakova može vam pomoći da bolje komunicirate s djetetom i stvorite prostor u kojem dijete osjeća da je sigurno reći istinu. U nastavku izdvajamo neke od najpoznatijih suptilnih znakova laganja kod djece.
Promjene u govoru
Jedan od najčešćih znakova da dijete možda laže jest promjena u govoru. Djeca koja pokušavaju prikriti istinu često govore previše detaljno ili previše jednostavno. Na primjer, dijete koje laže može početi previše elaborirati svoje odgovore ili koristiti previše nevažnih informacija kako bi prikrilo praznine u priči.
S druge strane, mogu koristiti veoma kratke odgovore, izbjegavajući konkretne detalje. Prekomjerno detaljno objašnjavanje može ukazivati na to da dijete pokušava stvoriti uvjerljivu priču, dok izbjegavanje detalja može biti znak da dijete ne želi reći cijelu istinu.
Ako želite otkriti što se događa, potaknite dijete da bude iskreno i objasnite mu da je bolje reći istinu, bez obzira na posljedice. Pružite djetetu prostor da se osjeća sigurno u govorenju istine.
Izbjegavanje očnog kontakta
Očni kontakt važan je u komunikaciji jer pokazuje iskrenost i povjerenje. Djeca koja lažu često izbjegavaju gledanje u oči jer se osjećaju nelagodno zbog toga što ne govore istinu. Dok nekim ljudima može istinski smetati kontakt očima zbog osobnih razloga, kod djece to može biti jasna indikacija da nešto nije u redu.
Kako reagirati? Umjesto da napadate dijete zbog izbjegavanja očnog kontakta, pitajte ga kako se osjeća i izgradite međusobno povjerenje. Stvorite sigurno okruženje u kojem dijete neće imati razloga za skrivanje istine.
Promjene u tjelesnoj fiziologiji (nervoza)
Djeca koja lažu mogu pokazivati fizičke znakove nervoze, poput znojenja, crvenila ili prekomjernog pomicanja tijela. Na primjer, dijete koje laže može se nesvjesno igrati svojim rukama, čupati kosu ili se nespretno pomicati. Drugi znakovi mogu uključivati brže disanje ili promjenu u tonu glasa.
Laganjem se često povećava razina stresa, a tijelo reagira fizičkim simptomima. Umjesto da se fokusirate na fizičke simptome, pitajte dijete o situaciji u kojoj se nalazi i pružite mu podršku. Razgovarajte o tome zašto je važno biti iskren i kako laži mogu komplicirati stvari.
Brzo mijenjanje teme ili skretanje pažnje
Kada dijete osjeća da je otkriveno, može početi mijenjati temu razgovora kako bi skrenulo pažnju s problematične situacije. Ovo je jedan od suptilnih načina na koji djeca pokušavaju izbjeći odgovornost i prikriti istinu. Umjesto da odgovore na pitanje, ona mogu početi postavljati novo pitanje ili se fokusirati na nešto drugo što će preusmjeriti pažnju.
Ako dijete iznenada mijenja temu razgovora ili postavlja pitanja usred razgovora, to može biti znak da se pokušava izvući iz neugodnog položaja. Djeca su, pogotovo mlađa, svjesna da su njihovi roditelji pažljivi na detalje i mogu pokušati promijeniti smjer razgovora kako bi izbjegla neugodna pitanja.
Nemojte se ljutiti na dijete zbog izbjegavanja odgovora. Nastavite razgovarati smireno i vratite se na izvorno pitanje. Potaknite dijete da bude iskreno i objasnite da je bolje suočiti se s posljedicama nego nastaviti skrivati istinu.
Neuvjerljive emocije ili prekomjerna emocionalna reakcija
Kada dijete laže, često može pokazivati emocionalne reakcije koje su neuvjerljive u kontekstu situacije. Na primjer, dijete može pokazivati prekomjernu ljutnju ili tugu zbog nečega što zapravo nije tako ozbiljno. Ovo je često pokušaj da se prikrije istina ili da se manipulira roditeljskim osjećajem prema situaciji.
Djeca koja lažu mogu pretjerivati s emocionalnim reakcijama kako bi odvratila pažnju od istine. Ovakve reakcije mogu biti znak da dijete nije sigurno u ono što govori ili da se osjeća krivim zbog toga što nije iskreno. Obratite pozornost na emocionalne reakcije djeteta i potaknite ga da izrazi svoja stvarna osjećanja. Pokušajte smiriti situaciju i omogućiti djetetu da se osjeća sigurno u izražavanju svojih emocija bez straha od posljedica.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati