Ako radite ove tri pogreške, mogli biste odgojiti narcisoidnu djecu
MALO je vjerojatno da se itko rađa s narcizmom. Riječ je o ponašanju koje se može razviti, ovisno o okolini, kako među odraslima tako i među djecom.
Narcizam karakteriziraju osjećaj superiornosti, nedostatak empatije, zlostavljanje, hladan ili ohol stav, netolerancija, poteškoće u sklapanju dugotrajnih prijateljstava i navika okrivljavanja drugih za vlastite pogreške.
Neuroznanstvenici i stručnjaci smatraju da roditelji imaju značajnu ulogu u odgoju narcisoidne djece. Nekoliko roditeljskih pogrešaka često povezuju s takvim osobinama kod djece.
Ne prepoznajete vlastita negativna ponašanja
Kao roditelj imate pravo ispraviti djetetovo negativno ponašanje, ali kao odrasla osoba trebate pripaziti na vlastite pogreške i priznati ih. Vaša djeca uče promatrajući vas i ugledajući se na vas, što znači da će, ako se prikazujete u negativnom svjetlu, vjerojatno krenuti vašim stopama.
Poništavate emocije svog djeteta
Vaš odnos prema djetetu također utječe na to kakva će ono osoba postati. Ako stalno negirate ili poništavate djetetove emocije, ako mu stalno govorite da ono što osjeća nije u redu, vjerojatno će teško kontrolirati svoje ponašanje. Komunicirajte s djetetom i recite mu da razumijete ako je uzrujano. Pružite mu ruku i pomozite pronaći rješenje. Tako će razumjeti empatiju.
Ne kontrolirate narcisoidan stav kod djeteta
Ispadi u javnosti, neprihvaćanje vlastitih pogrešaka i svaljivanje krivnje na druge neki su od znakova narcisoidnog djeteta. Kao roditelj trebate reagirati ako primijetite da se vaše dijete nedolično ponaša. Riješite to postavljanjem pitanja, poput "što se događa?", "kako se osjećaš?" ili "mogu li ti pomoći?" To su pitanja koja čine da se djeca osjećaju saslušana.
Što učiniti?
Postoji mnogo načina kako se uhvatiti u koštac s narcisoidnošću kod djeteta i kako se nositi s njome. Neke od strategija uključuju:
- voljeti svoje dijete bezuvjetno i ne postavljati nerealna očekivanja,
- pomoći djetetu razviti emocionalnu inteligenciju i shvatiti kako njegovo ponašanje utječe na druge,
- modelirati dobro ponašanje,
- ojačati djetetovu sposobnost slušanja,
- postaviti granice,
- pohvaliti dijete kada pomogne nekome.