Kako točno izmjeriti bazalnu temperaturu?
Foto: 123RF
ŽENAMA s neredovitim ciklusima savjetuje se svakodnevno mjerenje bazalne temperature, jer upravo povišena bazalna temperatura trebala bi ukazivati na ovulaciju, a najveći dio problema sa ženskom plodnošću počiva upravo u problemima s ovulacijom.
Normalna temperatura ženskog tijela kreće se između preko 35,5°C i ispod 37°C, ovisi od žene do žene, a tijekom ovulacije raste za pola stupnja. Progesteron koji luče jajnici nakon ovulacije zagrijava tijelo. Bazalnu temperaturu je potrebno mjeriti u ustima i to netom nakon buđenja. Temperatura obično ostajte blago povišena sve do nastupanja mjesečnice, kada se vraća u normalu.
Ako tijekom cijelog ciklusa temperatura ostane konstantna, do ovulacije vjerojatno uopće nije došlo. Vrlo se rijetko događa, no moguće je, da se unatoč ovulaciji bazalna temperatura ne povisi. Zbog malih razlika u temperaturi potrebno je imati vrlo precizan termometar, najbolje onaj namijenjen upravo mjerenju bazalne temperature. Mjerenje u različito doba dana, odnosno jutra može dovesti do pogrešnih rezultata.
Kako točno izmjeriti bazalnu temperaturu?
Mjerite temperaturu netom nakon buđenja, prije ustajanja iz kreveta. Kako bi izbjegli zagrijavanje tijela ustajanjem iz kreveta, termometar čuvajte kraj kreveta.
Nemojte ništa piti ili jesti prije mjerenja, pa čak ni vodu.
Za točno očitavanje temperature trebat će vam barem 3 sata kontinuiranog kvalitetnog sna prije mjerenja.
Budite svjesni čimbenika koji utječu na ovulaciju, a na koje možete utjecati, kao što su stres, prehlade, infekcije, pijenje alkohola, cigarete i pregrijavanje abdominalnog područja jer sve navedeno može odgoditi ili potpuno spriječiti ovulaciju.
Iako se mjerenje i bilježenje bazalne temperature svakog jutra smatralo poprilično sigurnim i iako ona doista detektira ovulaciju, problem se javlja u tome što je žena najplodnija zapravo dan do dva prije nego ovulacija nastupi.
Nakon ovulacije i ispuštanja jajne stanice, ona živi tek jedan dan i računanjem plodnosti ovom metodom zapravo skraćujete plodan period s 3 dana na samo 24 sata.
Profesor opstetricije, ginekologije i reproduktivne biologije na Harvardu, Robert L. Barbieri, savjetuje parovima koji žele zatrudnjeti da imaju spolne odnose barem svaki drugi dan, počevši od dva do četiri dana prije očekivane ovulacije, odnosno sredine ciklusa.