U ovoj europskoj zemlji nema pasa lutalica, evo kako su u tome uspjeli
PREMA Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, diljem svijeta ima oko 200 milijuna pasa lutalica. Impresivno je da Nizozemska nije dio ove statistike - postala je prva zemlja u svijetu bez pasa lutalica.
Nizozemci vole svoje kućne ljubimce. Voze ih u košarama bicikla, većina kafića i restorana prilagođena je psima, a mogu se voziti i javnim prijevozom po povoljnijoj cijeni.
Posjedovanje psa nekoć je bilo i statusni simbol u Nizozemskoj. Međutim, izbijanje bjesnoće u 19. stoljeću izazvalo je strah od zaraze, što je dovelo do toga da su mnogi napustili svoje ljubimce. U to je vrijeme nizozemska vlada uvela i porez na pse (hondenbelasting) u pokušaju reguliranja broja pasa lutalica u Nizozemskoj. Nažalost, to je imalo suprotan učinak: pasa lutalica bilo je još više jer si mnogi ljudi više nisu mogli priuštiti (ili nisu htjeli platiti) držanje svojih ljubimaca.
Godine 1864. osnovano je Nizozemsko društvo za zaštitu životinja, prva državna agencija za zaštitu životinja. Stoljeće kasnije na snagu je stupio Zakon o zaštiti životinja.
U zakonu je stajalo da je vlasniku zabranjeno zlostavljanje bilo koje životinje. To je kažnjivo zatvorskom kaznom do tri godine i novčanom kaznom od 16.750 eura.
Ali kako je Nizozemska uspjela iskorijeniti problem pasa lutalica?
Nizozemci su pokrenuli CNVR (Collect, Neuter, Vaccinate, and Return), nacionalni program sterilizacije koji financira vlada. U prijevodu na hrvatski to znači skupi-steriliziraj-cijepi-vrati. Svjetska agencija za zaštitu životinja vjeruje da je to najučinkovitiji način borbe protiv pasa lutalica, što je dokazano na nizozemskom primjeru jer je ova europska zemlja 2016. proglašena zemljom bez pasa lutalica.
Nizozemska je uspostavila i "policiju za životinje" koja se bavi zločinima protiv životinja i spašava životinje u nevolji. Procjenjuje se da jedan od pet Nizozemaca posjeduje psa.