Postoji čak sedam pogrešaka koje radite prilikom korištenja WC-a
1. Predugo sjedite
MNOGI boravak u toaletu koriste za usputno opuštanje uz časopis, knjigu ili, ono najčešće, tipkanje po mobitelu. No, nemamo dobre vijesti...
Predugo sjedenje u tom položaju stvara dodatni stres za vene u donjem dijelu vašeg rektuma; ako te vene nateknu ili se izboče, pojavljuju se hemoroidi. U mnogim se slučajevima hemoroidi obično povuku u roku od tjedan dana, ali u međuvremenu mogu izazivati svrbež, a uz to su i neugodni te su najčešći uzrok rektalnog krvarenja. Ako nakon brisanja primijetite crvene mrlje na stolici ili toaletnom papiru, razgovarajte sa svojim liječnikom kako biste bili sigurni da krvarenje nije simptom raka debelog crijeva ili drugog ozbiljnog stanja.
2. Prejako stišćete
Naprezanje i zadržavanje daha da biste izbacili tvrdu stolicu ne samo da pojačavaju pritisak na vene, povećavajući rizik od hemoroida, već mogu dovesti i do puknuća na analnom području. Kako bi vaša stolica bila mekša, klinika Mayo predlaže povećati unos vlakana, piti puno tekućine i biti aktivan. Uz to, da biste smanjili potrebu za naprezanjem, pokušajte čučati nekoliko sekundi: taj položaj prirodno poravnava crijevni trakt na način koji može pomoći u pomicanju stolice uz manje napora, piše The Healthy.
3. Ne provjeravate izgled stolice
Možda ne zvuči privlačno, ali trebali biste baciti pogled na svoju stolicu. Mekana, glatka i stolica u obliku kobasice znak je dobrog gastrointestinalnog zdravlja. Ali ako je vaša stolica tvrda i u obliku kuglica, možda ćete trebati povećati unos vlakana i tekućine, izvještava Penn Medicine. Tekuća stolica, s druge strane, mogla bi biti uzrokovana blagim trovanjem hranom ili intolerancijom na hranu, infekcijom ili bi mogla biti znak ozbiljnijih stanja, poput Crohnove bolesti ili celijakije. Plutajuća stolica najčešće nastaje zbog slabe apsorpcije hranjivih sastojaka ili previše plina u probavnom traktu.
4. Ignorirate smrdljivu mokraću
To je u redu ako se vaš posljednji obrok sastojao od šparoga. Naime, tijekom probave određene kiseline u tim zelenim peteljkama razgrađuju se u sumporne, smrdljive spojeve. Ali ako je miris jak i neugodan (a mokraća vam je tamna i mutna), mogao bi signalizirati infekciju mokraćnog sustava, kao i druga stanja poput infekcije mokraćnog mjehura, bolesti jetre, loše kontroliranog dijabetesa ili određenih metaboličkih poremećaja. Ako vaša mokraća miriše na amonijak i ako joj je boja intenzivna, to može značiti da vašem tijelu nedostaje tekućine.
5. Previše se brišete "tamo dolje"
Agresivno brisanje ili pretjerano pranje intenzivnim sapunima, losionima i mirisnim maramicama može iritirati kožu, uzrokujući jak svrbež i rezultirati stanjem koje se ponekad naziva i "sindromom poliranog anusa", prema American Society of Colon and Rectal Surgeons.
6. Bacate vlažne maramice u WC
Mnogi proizvođači tvrde da je potpuno sigurno baciti vlažne maramice u WC, no testovi koje je proveo Consumer Reports pokazali su suprotno: neke se vlažne maramice nisu razgradile u vodi ni nakon 10 minuta, u usporedbi s običnim toaletnim papirom koji se u nekoliko sekundi raspao na sitne komadiće.
7. Puštate vodu, a da pritom ne spuštate poklopac
Studija koju je objavio Američki časopis za kontrolu infekcija pokazala je da puštanje vode na zahodskoj školjci s dignutim poklopcem može imati ozbiljne rizike za zdravlje. Nakon povraćanja u WC školjku ili nakon velike nužde tako u zrak možete lansirati potencijalno zarazne aerosole koji će satima živjeti u vašoj kupaonici.