Liječnik tvrdi: Ako žudite za ledom, možda imate ozbiljan zdravstveni problem
AKO IZNENADA osjetite neodoljivu želju za grickanjem leda, možda se ne radi samo o slučajnoj navici. To bi mogao biti znak ozbiljnog nedostatka željeza u organizmu. Na to je upozorio dr. Kunal Sood, koji je sa svojih 1.8 milijuna pratitelja na Instagramu podijelio važno zdravstveno upozorenje.
Prema njegovim riječima, "žudnja za ledom može biti jasan pokazatelj anemije". Stručnjaci iz klinike Mayo objašnjavaju da se medicinski taj poriv naziva pika i može uključivati želju za žvakanjem drugih neuobičajenih tvari poput gline, zemlje ili papira.
"Žudnja za žvakanjem leda, poznata kao pagofagija, često je povezana s nedostatkom željeza, s anemijom ili bez nje, iako razlog tome nije sasvim jasan", objašnjavaju liječnici.
Dr. Sood također ističe i druge simptome koji mogu ukazivati na manjak željeza, uključujući blijedu kožu, kronični umor i nemirne noge. Ako primijetite neke od tih znakova, savjetuje da se obavezno obratite liječniku i provjerite imate li nedostatak vitamina ili minerala.
Željezo igra ključnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih stanica, koje prenose kisik po tijelu. Njegov nedostatak može dovesti do anemije, a ako se ne liječi, može uzrokovati ozbiljne komplikacije. Neliječena anemija može oslabiti imunološki sustav, povećati rizik od infekcija te dovesti do problema sa srcem i plućima, poput ubrzanog rada srca (tahikardije) ili čak zatajenja srca. Kod trudnica, nedostatak željeza može povećati rizik od komplikacija prije i nakon porođaja.
Većina ljudi može dobiti dovoljno željeza iz raznolike i uravnotežene prehrane
Kako biste povećali unos željeza, liječnici preporučuju uključivanje namirnica bogatih ovim mineralom u svakodnevnu prehranu. Među najboljim izvorima željeza su crveno meso, jetra (iako se trudnicama ne preporučuje), grah i slanutak, orašasti plodovi, suho voće (osobito suhe marelice), obogaćene žitne pahuljice i sojino brašno.
Za one koji ne unose dovoljno željeza prehranom, moguće je uzimati dodatke željeza, ali s oprezom. Ako posegnete za suplementima, važno je ne prekoračiti preporučene količine, jer prevelik unos može biti štetan. Sigurna dnevna doza je do 17 mg željeza, osim ako liječnik ne preporuči drugačije.
Osim nedostatka željeza, dr. Sood u svom videu ističe i druge moguće nutritivne deficite te simptome koji ih mogu pratiti.
- Nedostatak vitamina D može uzrokovati bolove u mišićima, nesanicu, gubitak kose i oslabljeni imunološki sustav.
- Nedostatak vitamina C može dovesti do krvarenja desni, umora, lako nastajanja modrica i bolova u zglobovima.
- Nedostatak magnezija može izazvati trzanje mišića, umor i abnormalne pokrete očiju.
- Nedostatak cinka može uzrokovati gubitak apetita, ispadanje kose i akne.
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, preporučuje se da se konzultirate s liječnikom kako biste na vrijeme otkrili i riješili eventualne zdravstvene probleme.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati