Premijerno prikazan film Velika gužva u Kineskoj četvrti

2. SRPNJA 1986. u kina je stigla akcijska komedija Velika gužva u Kineskoj četvrti (Big Trouble in Little China), film koji je u početku podijelio publiku i kritičare, ali je s vremenom postao jedan od najomiljenijih kultnih klasika osamdesetih. Redatelj John Carpenter, poznat po mračnijim naslovima poput Noći vještica i Stvor, ovdje se okušao u potpuno drugačijem žanru — spoju akcije, komedije i istočnjačke fantastike.
Nesvakidašnji protagonist
U središtu priče je kamiondžija Jack Burton (Kurt Russell), glasni, samouvjereni i pomalo nespretni Amerikanac koji upada u mistični podzemni svijet kineske četvrti San Francisca. Ono što Veliku gužvu u Kineskoj četvrti čini toliko posebnom jest činjenica da Jack nije klasični akcijski junak, već antijunak koji često više smeta nego pomaže, iako ima dobre namjere.
Kada Jackov prijatelj Wang Chi (Dennis Dun) izgubi svoju zaručnicu Miao Yin (Suzee Pai), koju otme drevni čarobnjak Lo Pan (James Hong), Jack i Wang kreću u ludu avanturu punu magije, nadnaravnih boraca i nevjerojatnih vizualnih trikova. Na tom putu pridružuje im se novinarka Gracie Law (Kim Cattrall), koja dodatno komplicira situaciju.
Od promašaja do kultnog statusa
Film je u to vrijeme bio prilično ispred svog vremena — kombinirao je elemente kung-fu filmova, kinesku mitologiju, slapstick humor i akcijske klišeje u jedinstvenu cjelinu. Carpenter se poigrao žanrovima i gledateljskim očekivanjima: umjesto da američki heroj bude neustrašiv i nepogrešiv, Jack je stalno izgubljen, nespretan i često zadnji shvaća što se događa.
Prilikom izlaska film je doživio financijski i kritički neuspjeh, djelomično zbog loše marketinške kampanje i jake konkurencije (Aliens i Top Gun iste godine). Ovaj neuspjeh teško je pogodio Carpentera koji je odlučio da više neće raditi za holivudske studije, već će snimati nezavisne filmove.
No, godinama kasnije, zahvaljujući video izdanjima i prikazivanju na TV-u, Velika gužva u Kineskoj četvrti postala je kultni film. Gledateljima se svidjela nepretencioznost filma, humor i otkačeni spoj američke i kineske pop-kulture.
Utjecaj i naslijeđe
Film Velika gužva u Kineskoj četvrti postao je inspiracija brojnim redateljima, autorima stripova i videoigara, a često se navodi kao rani primjer američke reinterpretacije istočnjačkih žanrova. Carpenter je kroz film stvorio svijet koji djeluje istovremeno arhaično i futuristički, gdje se mistika susreće s neonskim svjetlima i humorom.
Godinama se pričalo o remakeu ili nastavku, no ljubitelji originala uvijek ističu da mu posebnu čar daje činjenica da je snimljen u osamdesetima i da koristi specijalne efekte tog doba.
Film se danas gleda kao vesela i otkačena oda akciji, prijateljstvu i svim čudnim stvarima koje svijet krije ispod površine. Jack Burton nije postao klasični akcijski junak, ali zato ima status jednog od najdražih antijunaka filmske povijesti.
