VIDEO Maslinova grančica postaje automobilski dio
MASLINE SE KONZUMIRAJU u cijelom svijetu: kao delikatesa ili jedna od namirnica, u obliku maslinovog ulja ili kao tapenada. Sada je Ford istražio korištenje grana, grančica i lišća koji se odbacuju tijekom berbe za proizvodnju održivijih automobilskih dijelova.
Ispitivanje je provedeno u sklopu projekta COMPOlive koji je posvećen promjeni okoliša u proizvodnji maslina, korištenju biokompozita umjesto plastike i podržavanju kružnog gospodarstva.
Korištenje otpada stabla masline za automobilske dijelove moglo bi smanjiti količinu plastike koja se koristi u takvim dijelovima i podržati čišći zrak u lokalnom području izbjegavanjem spaljivanja kao načina odlaganja otpada.
Inženjeri su proizveli prototip oslonaca za noge i dijelova prtljažnika koristeći otpad stabla masline. Testiranje je pokazalo da su proizvedeni dijelovi robusni i izdržljivi, a Ford sada procjenjuje postupak za masovnu proizvodnju kako bi potencijalno iskoristio tehnologiju u isporuci sljedećeg vala električnih vozila.
Za ispitivanje otpadni materijal je uzet iz maslinika u Andaluziji, u Španjolskoj, regiji s najvećom proizvodnjom maslinovog ulja u svijetu.
Prvo su inženjeri u Fordovom europskom sjedištu u Kölnu, u Njemačkoj, upotrijebili pametnu tehnologiju simulacije kako bi testirali upotrebljivost stabala maslina u smislu trajnosti, čvrstoće i mogućnosti oblikovanja. Tada su mogli nastaviti s proizvodnjom prototipova. On se sastoji se od 40 posto vlakana i 60 posto reciklirane polipropilenske plastike. Materijal je tad zagrijan i ubrizgan u kalup odabranog dijela. I rezultati su odlični!