Trudnički dijabetes povezan je s većim rizikom od autizma i ADHD-a kod djece

DIJABETES u trudnoći mogao bi povećati rizik od razvoja autizma i ADHD-a kod djece, pokazala je nova opsežna studija kineskih znanstvenika. Iako ističu kako su potrebna dodatna istraživanja, autori upozoravaju da je važno pažljivo pratiti razinu šećera u krvi tijekom cijele trudnoće.
Meta-analiza objavljena u časopisu The Lancet obuhvatila je čak 202 ranije provedene studije s ukupno više od 56 milijuna trudnoća. Od toga se 110 studija fokusiralo na gestacijski dijabetes, oblik koji se razvija isključivo u trudnoći i obično nestaje nakon poroda, dok je 80 studija analiziralo trudnice koje su već prije trudnoće imale dijabetes tipa 1 ili tipa 2.
Rezultati su pokazali da djeca majki s dijabetesom tijekom trudnoće imaju 28 posto veći rizik za razvoj bilo kakvog neurorazvojnog poremećaja u odnosu na djecu majki koje nisu imale dijabetes. To se pokazalo točnim čak i u istraživanjima koja su uzimala u obzir druge moguće čimbenike.
Viši rizik za autizam, ADHD i intelektualne poteškoće
Detaljnijom analizom pojedinih poremećaja, znanstvenici su ustanovili da je rizik za autizam bio 25 posto veći, za ADHD 30 posto, a za intelektualne poteškoće 32 posto. Pritom su rizici bili izraženiji kod žena koje su imale dijabetes prije trudnoće, u usporedbi s onima kod kojih se on razvio tijekom trudnoće.
Znanstvenici su naglasili koliko je ključno pažljivo i redovito praćenje razine glukoze u krvi tijekom trudnoće. "Koliko nam je poznato, ovo je prva sveobuhvatna sustavna analiza koja razmatra posljedice za neurološki razvoj kod djece čije su majke imale specifične oblike dijabetesa", naveli su autori. No, upozorili su da se rezultati ipak trebaju tumačiti s oprezom.
Stručnjaci pozivaju na oprez, ali potvrđuju važnost rezultata
Na rezultate se osvrnula i profesorica Lucilla Poston s King's Collegea u Londonu, koja se bavi zdravljem majki i fetusa. Istaknula je da je analiza kvalitetno provedena i pohvalila što su autori nastojali isključiti druge moguće utjecaje, poput pretilosti ili socioekonomskog statusa majke.
"Iako rezultati sugeriraju da djeca rođena majkama s dijabetesom imaju veći rizik od razvojnih poremećaja, sve uključene studije bile su temeljene na promatranju, bez ikakvih pokušaja intervencije, pa se ne može tvrditi uzročna veza", rekla je Poston.
Ipak, dodala je da neka druga istraživanja, uključujući i ona provedena na životinjama, podržavaju ideju da dijabetes majke može izravno utjecati na razvoj djetetova mozga. "Pojavljuju se i podaci iz magnetske rezonance koji pokazuju promjene u strukturi i funkciji hipotalamusa kod djece izložene dijabetesu tijekom trudnoće, a taj dio mozga ključan je za mentalno i tjelesno zdravlje."
Zbog svega toga, zaključuje Poston, prevencija, rano otkrivanje i pravilno liječenje dijabetesa ostaje izuzetno važno - ne samo za zdravlje majke, već i za zdravlje djeteta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati