Pogledajte subvencije za vrtiće po gradovima, u nekima iznose 100%

SVE VIŠE hrvatskih gradova izdvaja značajna sredstva za sufinanciranje privatnih vrtića i obrta za čuvanje djece, nastojeći pomoći roditeljima čija djeca nisu uspjela dobiti mjesto u gradskim vrtićima. Neki gradovi u takvim slučajevima isplaćuju i posebne novčane naknade, piše portal Gradonačelnik.hr.
Prema podacima Ministarstva demografije, brojni gradovi osiguravaju znatnu financijsku potporu. Primjerice, Bakar sufinancira boravak djece u privatnim vrtićima s 398 eura mjesečno, jednako kao i za gradski vrtić. Također podržava smještaj u vrtićima izvan područja grada i financira usluge dadilja.
Benkovac sufinancira smještaj u privatnim vrtićima s iznosima od 86 do 343 eura po djetetu, ovisno o lokaciji, te od 40 do 125 eura za privatne igraonice.
Bjelovar izdvaja 220 eura po djetetu za privatne vrtiće, dok Crikvenica sufinancira vrtiće u drugim JLS-ovima s 280 eura mjesečno za djecu koja nisu upisana u matični vrtić.
> Gotovo 4000 Zagrepčana traže jednake subvencije za svu djecu u vrtićima
Ivanić-Grad je osigurao 75.000 eura za sufinanciranje smještaja do 34 djece u privatnom vrtiću Roda, a Ivanec sufinancira privatne vrtiće s iznosima od 219 do 305 eura po djetetu, ovisno o prihodima obitelji.
"Besplatni" vrtići
Jastrebarsko je od 1. siječnja 2024. uvelo "besplatan" vrtić za svu djecu. Iako nema privatnih vrtića, grad sufinancira pohađanje vrtića drugih osnivača sa 133 eura i izdvaja 350 eura po djetetu za obrte dadilja.
Karlovac sufinancira privatne vrtiće s verificiranim programom MZO-a u istom iznosu kao i gradske vrtiće, dok Kastav izdvaja 120 eura po djetetu za privatne vrtiće.
Koprivnica ima čak 13 obrta za čuvanje djece koje grad podržava sa 157 eura po djetetu, ukupno 185.000 eura godišnje za prosječno 115 djece.
Križevci su povećali mjesečno sufinanciranje na 250 eura po djetetu u vrtićima s jaslicama i 240 eura u vrtiću bez jaslica, što je dvostruko više nego 2021. godine.
Gradovi s izjednačenim cijenama
Samobor je u studenom 2024. povećao subvencije na 360 eura po djetetu, što je povećanje od 270% u odnosu na 2021. godinu. Šibenik je izjednačio iznose sufinanciranja za javne i privatne vrtiće s mjesečnim iznosom od 331.58 eura po djetetu, osiguravši 950.000 eura u proračunu za privatne vrtiće.
Sinj i Slavonski Brod uveli su besplatan vrtić za sve polaznike gradskih vrtića. Sinj isplaćuje 150 eura mjesečno roditeljima čija djeca nisu dobila mjesto u vrtiću, dok Slavonski Brod financira boravak za 20 djece s teškoćama u razvoju u privatnom vrtiću Cekin.
Sveta Nedelja isplaćuje novčanu naknadu od 190 eura mjesečno roditeljima koji nisu ostvarili upis u gradski vrtić, a Zaprešić plaća 320 eura po djetetu privatnim vrtićima, izjednačivši cijene s gradskim vrtićima.
Rastući trend "besplatnih" vrtića
U posljednjih godinu dana broj gradova koji su uveli "besplatan" vrtić za svu djecu porastao je s četiri na 18. Obrovac, Umag, Belišće i Vrlika dugo su bili jedini gradovi s "besplatnim" vrtićima, a pridružili su im se Sinj, Trilj, Ploče, Čabar, Slavonski Brod, Velika Gorica, te od 1. siječnja 2024. i Biograd na Moru, Novalja, Nin, Jastrebarsko, Cres, Vukovar, Pag i Sisak. Grad Vodice prepolovio je cijene vrtića od ožujka do kraja godine (s 83 na 41.5 eura za prvo dijete).
Cijene vrtića diljem Hrvatske
Cijene za prvo dijete u jaslicama kreću se od 36 eura u Iloku do 205 eura u Varaždinskim Toplicama. Za vrtiće, najniža cijena je 26 eura u Donjem Miholjcu, a najviša 138 eura u Pregradi.
U 83 hrvatska grada vrtić je "besplatan" za treće dijete u obitelji, a samo u Opatiji i Senju "besplatan" je i za drugo dijete. Poreč je jedinstven po tome što osigurava "besplatan" vrtić za djecu svih žena-poduzetnica.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati