Istraživanja: Djeca često prekidaju odnos s roditeljima koji imaju tri osobine
PREMA podacima istraživanja sa Sveučilišta Cornell iz 2020., gotovo 27 posto odraslih osoba izjavilo je da su nedavno prekinuli kontakt s članom obitelji, a 10 posto priznalo je da je riječ o roditelju – što predstavlja gotovo 7 posto više u usporedbi s istraživanjem provedenim desetljeće ranije.
Kako se složena tema otuđenja i trauma iz djetinjstva sve više uključuje u glavne rasprave, ovaj će se trend vjerojatno nastaviti jer odrasla djeca postavljaju zdrave granice i prepoznaju traume s kojima su se suočavala tijekom života.
Iako je odluka o prekidu odnosa autonomna i osnažujuća za odraslu djecu, postoje specifične osobine roditelja koje često dovode do toga da ih odrasla djeca zamrze. Te osobine utječu na donošenje odluka i prekretnice u tim odnosima. Prema istraživanjima, najčešće su to sljedeće tri osobine.
1. Zatvoreni su za nove ideje
Mnogi toksični roditelji stalno su u obrambenom stavu kao oblik samozaštite. Umjesto da pokažu ranjivost ili rade na emocionalnoj inteligenciji, zatvaraju se prema svojoj djeci, ostavljajući njihove potrebe nezadovoljenima.
Odrasla djeca ne odlučuju prekinuti kontakt ili komunikaciju s roditeljima olako; ta odluka gotovo uvijek proizlazi iz desetljeća traume, iskustava i ogorčenja zbog nezadovoljenih potreba i toksičnosti. Kad su roditelji zatvoreni za razgovor o tim stvarima ili barem za podršku djeci dok ih obrađuju, žrtvuju cijeli odnos, piše YourTango.
2. Teško im je otvoreno komunicirati
Otvorena komunikacija ključna je za svaki zdrav odnos, bilo s roditeljem ili romantičnim partnerom. Ne samo da pomaže u rješavanju sukoba i izražavanju empatije prema drugima, već pruža zdrave puteve za prevladavanje traume iz djetinjstva, osobito za odraslu djecu koja se još bore s kretanjem naprijed.
Prema jednom istraživanju, djeca koja su doživjela traumu i zlostavljanje od strane roditelja često teško razvijaju zdrave komunikacijske stilove jer su se u ranom životu stalno prilagođavala potrebama roditelja.
S opterećenjem zaštite emocionalne krhkosti roditelja tijekom odrastanja, odrasla djeca često se osjećaju obveznima činiti isto u odrasloj dobi, potiskujući svoje brige i osjećaje kako bi "očuvali mir" u odnosu. Kada taj teret postane pretežak, posebno uz stresove odraslog života, ta odrasla djeca postaju ogorčena.
3. Ne poštuju granice
Kao što knjiga "Boundaries: Where You End and I Begin" terapeutkinje Anne Catherine sugerira, nema načina za izbjegavanje nelagode koju postavljanje granica donosi, osobito u toksičnim obiteljskim odnosima ili s nezdravim članom obitelji. Međutim, zdravi roditelji poštuju potrebe svoje odrasle djece, bilo da su one fizičke ili emocionalne, dok toksični roditelji te granice obično osporavaju.
Na osnovnoj razini, jedno od glavnih obilježja roditelja koje odrasla djeca često zamjeraju je nepoštovanje — djeca se nisu osjećala saslušanima, shvaćenima tijekom odrastanja, a to nepoštovanje se nastavilo i u odrasloj dobi. Zdrave granice način su da se svi s vremenom osjećaju ugodnije, a ako roditelj odbija poštovati ih, time samo negira potrebe svoje djece.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati