U zagrebačkom Maksimiru zabilježena su dva izuzetno rijetka insekta

NA LIVADI leptira u zagrebačkom parku Maksimir zabilježeno je pravo prirodoslovno otkriće - dvije iznimno rijetke vrste cvjetnih muha.
Kako piše Javna ustanova Priroda Grada Zagreba, stručnjaci iz Udruge Hyla u Maksimiru provode istraživanja kako bi utvrdili stanje oprašivača na plohama s odgođenom košnjom. Takav način upravljanja plohama pogoduje raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta, posebice oprašivača. Ove godine stručnjaci su na jednoj takvoj plohi pronašli dvije rijetke vrste cvjetnih muha: Criorhina floccosa i Mallota fuciformis.
Očuvanje rijetkih vrsta u urbanim sredinama
Criorhina floccosa je saproksilna vrsta, što znači da joj je za razvoj nužno prisustvo starih, trulih stabala. Ona oponaša izgled pčele kako bi se zaštitila od predatora, a svojim prisustvom ukazuje na očuvanost staništa sa starim drvećem. Još značajniji je nalaz vrste Mallota fuciformis, koja se smatra izuzetno rijetkom i ovo je prvi put da je zabilježena u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina.
Ovi nalazi potvrđuju da odgođena košnja i promišljeno održavanje gradskih livada imaju ključnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti i stabilnosti ekosustava. Upravo ovakva staništa omogućuju preživljavanje rijetkih i osjetljivih vrsta, čime Zagreb pokazuje kako se urbana sredina može uskladiti s prirodom.
Građani se također mogu aktivno uključiti u istraživanje i praćenje prirode kroz međunarodno natjecanje City Nature Challenge, koje će se održati od 25. do 28. travnja 2025. godine. Sudjelovanjem u bilježenju biljaka, životinja i gljiva u svojem okruženju, svi mogu pridonijeti boljem razumijevanju i zaštiti prirode.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati