Kako znati ima li pas unutarnje parazite?

PSI SU IZLOŽENI raznim vrstama parazita koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne prepoznaju i ne liječe na vrijeme. Paraziti mogu biti unutarnji (crijevni crvi, srčani crv, protozoe) ili vanjski (buhe, krpelji), ali u ovom članku usredotočujemo se na najčešće unutarnje parazite, njihove znakove, liječenje i prevenciju.
Paraziti ne ugrožavaju samo zdravlje pasa nego i zdravlje ljudi, budući da se mnogi od njih mogu prenijeti na vlasnike ili druge članove kućanstva (zoonoze). Upravo zato važno je educirati se o vrstama parazita i redovito provoditi mjere zaštite.
Najčešći unutarnji paraziti kod pasa
1. Okrugli crvi (npr. Toxocara canis i Toxascaris leonina)
Vrlo česti kod štenaca, ali mogu zaraziti pse svih dobi. Štenci se mogu zaraziti već u maternici (transplacentarni prijenos) ili kasnije preko majčinog mlijeka. Jaja se nalaze u okolišu, osobito u zagađenom tlu ili izmetu drugih pasa te su izrazito otporna.
Kod štenaca se često javlja napuhnut trbuh, manjak kilograma unatoč dobrom apetitu i opća slabost. Kod odraslih pasa infekcija može biti blaga i neprimjetna, ali i dalje predstavljati izvor zaraze.
2. Kukaši (Ancylostoma, Uncinaria)
U organizam ulaze kroz kožu ili gutanjem jaja iz okoliša. Ličinke mogu prodrijeti kroz kožu šapa kada pas hoda po tlu. Kod mladih pasa mogu uzrokovati tešku anemiju zbog gubitka krvi, što može biti opasno po život.
Simptomi uključuju slabost, blijede sluznice, taman ili crn proljev i opću iscrpljenost.
3. Trakavica (npr. Dipylidium caninum, Echinococcus spp.)
Psi se najčešće zaraze gutanjem zaraženih buha (u slučaju Dipylidium caninum) ili sirovog mesa/plijena (u slučaju Echinococcus spp.). Segmenti trakavice nalik zrncima riže mogu se vidjeti u izmetu ili oko anusa psa.
Neke vrste trakavica, poput Echinococcus granulosus, predstavljaju ozbiljan javnozdravstveni problem jer mogu uzrokovati cističnu ehinokokozu kod ljudi.
4. Giardia
Bičaši iz roda Giardia često uzrokuju proljev kod mladih pasa, pasa u azilima ili onih koji borave u vrtićima ili pansionima za pse. Giardioza se često prenosi kroz zaraženu vodu ili okoliš, primjerice ako pas njuška kontaminirane travnate površine ili pije vodu iz rijeka i bara. Simptomi su vodenasti ili sluzavi proljev, ponekad povraćanje i gubitak težine.
5. Srčani crv (Dirofilaria immitis)
Prenose ga komarci. Nakon ugriza ličinke se razvijaju i migriraju do srca i plućnih arterija, gdje odrastaju i uzrokuju teška oštećenja. Srčani crv je smrtonosan ako se ne liječi, a liječenje je dugotrajno i uključuje strogo mirovanje.
Znakovi i simptomi parazitskih infekcija
Simptomi variraju ovisno o vrsti parazita, dobi psa i jačini infestacije. Kod blažih infekcija znakovi mogu biti neprimjetni, no kada infestacija napreduje, mogu uključivati:
- Proljev (ponekad s krvlju)
- Povraćanje, ponekad s vidljivim crvima
- Mršavljenje ili zaostajanje u rastu (posebno kod štenaca)
- Nadut trbuh
- Loš izgled dlake, suha i beživotna dlaka
- Umor i slabost
- Svrbež oko anusa ili prisutnost segmenata trakavice nalik riži
- Kašalj i otežano disanje (posebno kod srčanog crva)
- Anemija, blijede sluznice, slabost (posebno kod kukastih crva)
U težim slučajevima mogu nastupiti ozbiljne komplikacije poput crijevne opstrukcije, gubitka svijesti, napadaja ili zatajenja srca.
Kako dijagnosticirati unutarnje parazite?
- Analiza stolice - veterinar pod mikroskopom ispituje uzorak izmeta kako bi se potvrdila prisutnost jaja ili odraslih parazita. Ova metoda je najčešća kod crijevnih crva i bičaša.
- Pregled vidljivih segmenata - kod trakavica se ponekad mogu vidjeti segmenti u stolici ili oko anusa.
- Krvni testovi - potrebni za dijagnostiku srčanog crva, a ponekad i za procjenu općeg stanja psa (npr. otkrivanje anemije).
- Klinički pregled - veterinar procjenjuje opće stanje psa, sluznice, kondiciju i moguće znakove svrbeža ili nadutosti.
Liječenje i prevencija
Za većinu crijevnih parazita koriste se antihelmintici, poput fenbendazola, milbemicina, piperazina, pirantela i prazikvantela. Lijek i doziranje ovise o vrsti parazita i stupnju infestacije. Kod trakavica je nužno paralelno provesti i kontrolu buha, budući da buhe služe kao prijenosnici.
Liječenje srčanog crva je kompleksno i rizično. Psi moraju biti pod strogim veterinarskim nadzorom, mirovanje je obavezno, a terapija može uključivati injekcije koje ciljano uništavaju odrasle crve. Za protozoe (poput giardije, kokcidije) koriste se posebni antiprotozoalni lijekovi (npr. metronidazol, fenbendazol).
U slučaju teških infekcija terapija se može kombinirati s pomoćnim liječenjem (infuzije, suplementi željeza, sredstva za poticanje apetita).
Za prevenciju je potrebna:
- Redovita dehelmintizacija - preporučuje se svaka tri mjeseca ili češće, ovisno o riziku (psi koji često borave na livadama, u parkovima ili u kolektivima).
- Kontrola buha i krpelja - korištenje repelenata, ogrlica ili tableta protiv vanjskih parazita.
- Izbjegavanje kontakta sa zaraženim izmetom - skupljanje i pravilno odlaganje psećeg izmeta važno je i za sprječavanje širenja parazita.
- Zabrana jedenja sirovog mesa i lova na sitne životinje (miševi, ptice) koje mogu biti prijenosnici.
- Mjesečna preventivna sredstva protiv srčanog crva, pogotovo u područjima gdje su komarci aktivni tijekom cijele godine.
- Održavanje higijene prostora gdje pas boravi - redovito čišćenje ležajeva, igračaka i dvorišta.
Zašto je prevencija ključna?
Psi često ne pokazuju znakove infekcije dok infestacija ne postane ozbiljna. U tom trenutku liječenje može biti dugotrajno, skupo i zahtijevati dodatnu skrb. Redovitim pregledima i preventivnim mjerama štitite ne samo zdravlje svog psa nego i zdravlje svoje obitelji, osobito djece i starijih članova kućanstva.
Zanemarivanje unutarnjih parazita može dovesti do kroničnih problema, ozbiljnih oštećenja organa pa čak i smrti. Stoga je važno savjetovati se s veterinarom o prilagođenom planu zaštite koji najbolje odgovara vašem ljubimcu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati