Istarski oštrodlaki gonič: Zanimljivosti o staroj hrvatskoj pasmini!
Foto: Hrvatski kinološki savez
ISTARSKI oštrodlaki gonič pas je srednje veličine tijela snažne građe koje je prekriveno dugom "oštrom" dlakom snježno bijele boje s narančastim oznakama po glavi i tijelu.
Dlaka je oštra zbog podneblja gdje je uzgojen, a to su viša planinska područja istočno jadranskog priobalja, gdje su temperature niže.
Pišući o povijesti pasmine Hrvatski kinološki savez navodi kako se najstariji opis istarskog oštrodlakog goniča nalazi se u manuskriptu đakovačkog biskupa Petra Bakića iz 1719. godine, gdje je zapisano da je uzgoj poznat prije 14. stoljeća. Najstariji slikovni zapis ove pasmine nalazi se u stolnoj crkvi sv. Marka Evanđeliste u Makarskoj.
Riječ je o hrvatskoj autohtonoj pasmini čiji je prvi standard najveća europska kinološka organizacija FCI objavila 6. travnja 1955.
Poput istarskog kratkodlakog goniča o kojem smo već pisali i oni se najčešće koriste kao lovački psi. Prilagođeni su lovu po svim vremenskim prilikama, a plus ove pasmine je što se odlično snalaze po oštrom kamenitom kao i planinskom terenu.
Razmišljate li o istarskom oštrodlakom goniču kao ljubimcu, sve što vrijedi i za kratkodlake goniče vrijedi i za njih. Opširnije
Budući da je više glava pametnije od jedne pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom.
Čehoslovački vučji pas
Sarloški vučji pas