Ne ignorirajte ove simptome. Toplinski udar može vas koštati života

LJETO je mnogima omiljeno godišnje doba. No dok uživamo u čarima ljeta, lako je zaboraviti da sunčani dani i visoke temperature kriju ozbiljnu prijetnju. Toplinski udar jedna je od najopasnijih posljedica izlaganja ekstremnim vrućinama, a najčešće dolazi iznenada, bez puno upozorenja. Iako često neprimijećen sve dok ne bude prekasno, toplinski udar nosi ozbiljne posljedice za zdravlje. Upravo zato važno je prepoznati rane znakove, znati kako reagirati i, još važnije, kako ga spriječiti.
U nastavku donosimo sve što trebate znati o toplinskom udaru kako biste ljeto proveli sigurno, zdravo i bez nepotrebnog rizika.
Što je zapravo toplinski udar?
Toplinski udar je poremećaj termoregulacije organizma do kojeg dolazi zbog dugotrajnog i prekomjernog izlaganja visokim temperaturama. Premda se nastanak toplinskog udara najčešće povezuje s izloženošću visokim temperaturama u ljetnim mjesecima, do toplinskog udara može doći i tijekom intenzivnog fizičkog napora u toplijem okruženju.
Jesu li sunčanica i toplinski udar sinonimi?
Sunčanica je blaži poremećaj termoregulacije koji uglavnom prolazi bez posljedica, dok je toplinski udar, s obzirom na to da je narušena sposobnost regulacije tjelesne temperature, potencijalno životno ugrožavajuće stanje koje zahtijeva hitno zbrinjavanje.
Kako prepoznati toplinski udar?
Toplinski udar karakterizira visoka tjelesna temperatura, iznad 40°C, uz promjenu stanja svijesti. Uz to često je prisutan ubrzan rad srca te prestanak znojenja. Dodatno, toplinski udar nerijetko je praćen vrlo ozbiljnim tegobama:
- grčevi mišića
- gubitak svijesti
- promijenjen vid, sluh
- promjena ponašanja
- halucinacije (priviđanja) i dr.
Simptomi toplinskog udara mogu se razviti naglo i brzo napredovati.
Tko je u najvećem riziku od toplinskog udara?
U najvećem riziku od toplinskog udara su osobe koje boluju od kroničnih bolesti (primjerice, šećerne bolesti, hipertenzije i sl.), osobe starije od 65 godina, trudnice, djeca, sportaši, kao i radnici na otvorenom.
Što učiniti kod sumnje na toplinski udar?
Sumnjate li na toplinski udar, odmah nazovite hitnu pomoć. Toplinski udar je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju u svrhu sprječavanja trajnih posljedica te smrtnog ishoda. Prepoznavanje simptoma i brzo djelovanje može spasiti život.
Kako se zaštititi od toplinskog udara?
- Izbjegavajte boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana: Izbjegavajte izlaganje suncu u vrijeme kada je sunčevo zračenje najjače, što je obično između 10 i 17 sati.
- Izbjegavajte naglo izlaganje suncu: Izlažite se suncu postupno i umjereno.
- Nosite laganu i prozračnu odjeću: Birajte svijetlu odjeću izrađenu od prirodnih materijala poput pamuka ili lana, koji omogućuju koži da "diše". Ne zaboravite pokriti glavu šeširom sa širokim obodom ili drugim pokrivalom.
- Unosite dovoljno tekućine: Tijekom vrućih ljetnih dana osobito je važno obratiti pozornost na odgovarajući unos tekućine.
- Izbjegavajte veće fizičke napore: Za vrijeme velikih vrućina izbjegavajte veće fizičke napore.
Piše: Monika Babić
Tekst je, uz dozvolu, u cijelosti prenesen s portala Otkucaj srca. Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati