Nova odluka sa Suda EU mogla bi zagorčati život Ubera u Hrvatskoj
Foto: Hina
SABOR bi mogao donijeti zakon koji ograničava poslovanje Ubera u Hrvatskoj bez prethodne notifikacije Europske komisije. To proizilazi iz mišljenja nezavisnog odvjetnika Macieja Szpunara pri Sudu EU-a o slučaju C-320/16, koji se bavi usklađivanjem zakonodavstva, a u vezi sudskog procesa u kojem Francuska tuži Uber.
Uber France je “preko službe UberPop organizirao spajanje mušterija s neprofesionalnim vozačima koji ih onda prevoze u svojim vozilima s manje od deset mjesta”, objavljeno je u priopćenju Suda EU-a. Szpunar je u svojem stručnom mišljenju zaključio da takva odluka francuskih vlasti ne krši europska pravila koja štite poslovanje digitalnih firmi.
Neovisni odvjetnik Maciej Szpunar, čiju je poziciju u stručnoj analizi o Uberu za Index nedavno objasnio dr.sc. Goran Selanec, zaključio je da “države članice Europske unije mogu zabraniti ili odlučiti kazniti ilegalnu transportnu aktivnost poput UberPop-a bez da prethodno o nacrtu zakona moraju obavijestiti Europsku komisiju”. Prema važećem europskom pravu članice su obavezne notificirati EK o svim nacrtima zakona koji se tiču digitalnog sektora, a ako to ne učine onda su ti zakoni nevažeći.
>> ANALIZA Čime se zapravo bavi Uber?
Mišljenje neovisnog odvjetnika nije obavezujuće za Sud EU-a, no u većini slučajeva se poklapa s presudom sudaca.
Slučaj o kojem se očitovao neovisni odvjetnik Suda EU-a temelji se na francuskom zakonu iz 2014., koji je otežao poslovanje Ubera u toj zemlji i doveo do ukidanja UberPopa, no druge vrste Uberova poslovanja i dalje funkcioniraju. Uber danas u Francuskoj zbog tog zakona radi samo s vozačima koji imaju odgovarajuće profesionalne licence, no Francuska se odlučila na kazneni progon Ubera, koji se u svojoj žalbi pozvao na europsko pravo.
Regionalni sud iz Lillea je za stručno savjetodavno mišljenje upitao Sud EU-a, a odgovor koji je dobio od neovisnog odvjetnika Szpunara podsjeća da Uber smatraju transportnom kompanijom više nego tehnološkom platformom, te ga stoga ne štiti europska direktiva o digitalnim uslugama.
Europski mediji poput Politica tumače ovu odluku kao “još jedan udarac Uberu” u njegovim pravosudnim bitkama unutar Europske unije.