Radnička fronta: Ekstremisti napadaju Tita jer znaju da su građani bolje živjeli u Jugoslaviji
Foto: Radnička fronta
ODLUKA Milana Bandića da preimenuje Trg maršala Tita u Trg Republike Hrvatske nastavlja izazivati reakcije. Među najnovijima je i ona Radničke fronte, koja se o svemu danas očitovala priopćenjem za javnost.
> TRG MARŠALA TITA MIJENJA IME Bandić: Predložit ću da se zove Trg Republike Hrvatske
Priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti.
"Milan Bandić, pod pritiskom ekstremne desnice koja je ušla u Gradsku skupštinu, najavio je promjenu imena Trga maršala Tita. Tako nešto nas teško može čuditi u zemlji u kojoj već neko vrijeme "uredno" stoji ustaški pozdrav kraj mjesta negdašnjeg ustaškog konclogora i u zemlji u kojoj je danas najavljeno podizanje spomenika ustaškom i kvislinškom krvniku Juri Francetiću.
No korisno je još jednom reći zašto se događa to što se događa. Hrvatska se nalazi u društvenom i ekonomskom kolapsu (unatoč površinskoj maski rasta BDP-a koji sa sobom ne nosi i rast životnog standarda). U zadnjih je 5 godina iz zemlje otišlo oko 300.000 ljudi, nema novca za lijekove za djecu, broj zaposlenih je u padu, a svakim danom dolaze nove crne vijesti o penzijama u budućnosti. Istovremeno, realni BDP nam je niži nego sredinom 1980-ih, a realne plaće po kupovnoj moći su 1978. bile veće za 27% nego 2015.
Napadi na socijalizam i Jugoslaviju
Razlog zašto se tako bjesomučno napada na sve što ima ikakve veze sa socijalizmom i Jugoslavijom i zašto se 27 godina nakon raspada bivše države još govori o "opasnosti od komunizma" je upravo u tome - ekstremisti (od Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića pa do klerikalnih krugova) su bolno svjesni toga da se "neovisna" Hrvatska (koja je neovisna samo na papiru, a u praksi je riječ o nerazvijenoj i nevažnoj koloniji SAD-a i EU) nema pohvaliti nikakvim realnim postignućima. Stoga se svako postavljanje pitanja o socijalnoj pravdi ili drugačijem društvu od tajkunske distopije u kojoj živimo dočekuje na nož psovkama o "jugokomunizmu" i sl.
I upravo je u tome smisao promjena imena trgova i čitavog ratovanja protiv "totalitarističke" prošlosti - potrebno je zatrti bilo kakvo pamćenje na bivši sistem kako se ne bismo sjetili da su plaće nekoć bile za trećinu veće nego danas ili da su 1990. postojala 634 radnička odmarališta, dok je danas mnogima jedina prilika da odu na more tako da crnče 12 sati dnevno za minimalac u robovskim uvjetima. Naravno, imao je bivši sistem i velikih mana - jedna je od njih bila i verbalni delikt. No, kako vidimo, današnja vlast protiv toga, hapseći penzionere i modne dizajnere zbog pisanja po društvenim mrežama, i nema nešto puno protiv.
RF ovime najavljuje da će njezin rotacijski zastupnik u zagrebačkog Gradskoj skupštini glasati protiv ovakvog prijedloga te da ćemo se potruditi da se Trgu maršala Tita što prije vrati njegovo pravo ime", navodi se u priopćenju.