Đukanović: Uvjeren sam da će se odnosi Crne Gore i Rusije vratiti u normalu
Screenshot: YouTube
CRNOGORSKI premijer Milo Đukanović izjavio je kako je reakcija Moskve na planirani ulazak Crne Gore u NATO posljedica pogoršanja odnosa Rusije i Alijanse te Rusije i Europske unije (EU), no da je uvjeren da će se ti odnosi “vratiti u normalu”.
Đukanović je kazao kako je siguran da u slučaju da je "proces učlanjenja Crne Gore u NATO počeo prije nekoliko godina, sada ne bismo imali reakcije iz Moskve kakve imamo".
"Nažalost, došlo je do pogoršanja odnosa između Rusije i Alijanse, kao i Rusije i EU. To se najslikovitije danas prelama preko crnogorsko-ruskih odnosa", rekao je Đukanović moskovskom dnevniku Komersant, čiju izjavu u utorak prenose podgorički mediji.
Đukanović je kazao da Rusija "nije bila presretna ni zbog formiranja državne zajednice Srbija i Crna Gora i mogućnosti da dođe do njihova razdvajanja", ali da je Moskva principijelno pristupila tom pitanju, izražavajući spremnost priznanja demokratske volje građana.
Lekcije iz prošlosti
Crnogorski premijer ne vidi razlog zbog čega ruski turisti ne bi dolazili u Crnu Goru kada odlaze u zemlje članice NATO-a, kao što su Španjolska, Italija, Francuska, Grčka i Albanija, bez obzira što se Podgorica priključila sankcijama EU protiv Rusije.
Zaboravlja se i u domaćoj i ruskoj javnosti da je na isti način Rusija postupila prema Srbiji i Crnoj Gori koje su 90-tih godina činile Saveznu Republiku Jugoslaviju.
"Nitko Rusiji nije zamjerio ni to što kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN nije iskoristila veto i spriječila sankcije UN-a. To nije pokvarilo naše odnose pa ne vjerujem ni da će ova obrnuta situacija sada odrediti budućnost naših odnosa", kazao je Đukanović.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova je sredinom studenog u posebnoj izjavi istaknulo kako će se ulazak Crne Gore u NATO negativno odraziti na ukupne odnose Moskve i Podgorice, dok je ruska Duma usvojila i posebnu rezoluciju kojom se usprotivila ulasku Crne Gore u Alijansu, upozoravajući da to može imati negativne posljedice u području turizma, investicija i gospodarske suradnje dvije države. Uz to, u Podgorici vlada uvjerenje kako Rusija podupire prosvjede dijela oporbe protiv aktualne crnogorske vlasti.
Slovenija obećala daljnju pomoć Crnoj Gori pri integraciji u NATO
Ministrice obrane Slovenije i Crne Gore složile su se pak u utorak u Ljubljani da je suradnja dviju država i do sada dobra i da će Slovenija i dalje podržavati učlanjivanje Crne Gore u NATO savez.
"Razmijenile smo mišljenja o suradnji na razliičitim područjima i naglasili značenje nastavka dobre suradnje među našim državama", rekla je slovenska ministrica Andreja Katič nakon razgovora s crnogorskom kolegicom Milicom Pejanović Đurišić.
Dolazak u Sloveniju bio je prvi posjet crnogorske ministrice u inozemstvu nakon što je ta zemlja nedavno primila pozivnicu NATO saveza da se pridruži tom vojno-političkom savezu, što je Katić nazvala svojevrsnim priznanjem Crne Gore Sloveniji, koja joj je do sada značajno pomagala u procesu euroatlantskih integracija, što će činiti i dalje.
"Dogovorile smo se da ćemo Crnoj Gorii kao i do sada nuditi svu pomoć u pristupnim pregovorima, a i u prvim godinama članstva u NATO savezu", kazala je Katič.
Crnogorska minitrica zahvalila je Sloveniji na dosadašnjoj i budućoj pomoći.
"Dijelimo zajedničku odgovornost za regiju u kojoj živimo, cijenimo slovensku dosadašnju pomoć i potporu ubuduće, jer su pred nama zahtjevne faze do potpune integracije u NATO", kazala je Pejanović Đurišić.
Kao područja na kojima se suradnja država može još ojačati navedeni su suradnja na osposobljavanju specijalne policije i vojne policije, postrojbi za ratovanje u gorskim uvjetima, suradnja u međunarodnim i regionalnim vježbama, reforme vojske te bolji položaj žena u okviru obrambenog sustava.