Rusija predložila ustavne reforme za Siriju, predsjedničke izbore u roku do 18 mjeseci
Foto: Lavrov s poslanikom UN-a i Arapske lige za Siriju Staffanom de Misturaom/FAH
RUSIJA želi da se sirijska vlada i oporba dogovore oko pokretanja procesa ustavnih reformi koji bi trajao do 18 mjeseci, nakon čega bi se održali predsjednički izbori, stoji u dokumentu koji je u utorak objavio Reuters.
Moskva je prijedlog u osam točaka izradila uoči druge runde multilateralnih pregovora o Siriji u Beču ovoga tjedna.
U prijedlogu stoji da bi se zaraćene strane trebale dogovoriti o konkrentim koracima na nekoj budućoj konferenciji u organizaciji UN-a.
Procesom ustavnih reformi ne bi upravljao predsjedndik Bašar al-Asad, nego osoba oko koje se strane dogovore. No, u prijedlogu se ne isključuje Asadovo sudjelovanje u budućim izborima.
"Izabrani predsjednik Sirije bio bi vrhovni zapovjednik oružanih snaga, kontrolirao bi specijalne službe i vanjsku politiku", navodi se.
Rusija i Iran su glavni Asadovi saveznici u gotovo petogodišnjem ratu u Siriji. SAD, zaljevske zemlje i Turska kažu da Asad mora otići s vlasti da bi zemljom ponovno zavladao mir.
Glavna uloga
Nakon što ranije nije priznalava sirijske oporbene skupine koje se bore protiv Asada, Moskva je pojačala diplomatske napore za rješenje rata u kojem je dosad poginulo oko 250.000 ljudi, a milijuni su raseljeni.
Na prvom krugu pregovora u Beču prošloga mjeseca, gdje je Rusija igrala glavnu ulogu, Moskva je rekla kako želi da oporba sudjeluje u budućim razgovorima o Siriji i sa Saudijskom Arabijom razmijenila listu s 38 imena.
U dokumentu stoji da sirijska oporba koja bude sudjelovala u političkom procesu mora činiti "jedinstveno izaslanstvo" koje će biti unaprijed dogovoreno.
"Oni bi trebali dijeliti ciljeve poput sprečavanja dolaska terorista na vlast u Siriji, osiguranje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke neovisnosti Sirije, kao i sekularni i demokratski karakter zemlje", piše u prijedlogu Moskve.
"Dokument ne odgovara velikom broju ljudi"
Zapadni diplomati ocijenjuju kako će za ruski prijedlog biti teško pridobiti zemlje koje se protive Asadu. "Dokument ne odgovara velikom broju ljudi", rekao je jedan diplomat.
U ruskom prijedlogu također stoji da se treba dogovoriti oko liste terorističkih skupina. Ruski ministar vanjskih poslvoa Sergej Lavrov rekao je u utorak kako želi da se taj dogovor postigne u Beču.
Tekst govori i o tome da iz primirja u Siriji "treba isključiti akcije protiv Islamske države".
Drugi zapadni diplomat rekao je kako Moskva definicijom terorista želi pokriti sve pobunjeničke skupine, a ne samo džihadističke poput Islamske države ili Fronte Nusra.
"Rusija želi da na listi budu sve skupine, a ne samo Islamska država. Dakle, sve organizacije koje se bore protiv režima", istaknuo je.