Hrvatski doktor spašavao žrtve manijaka u Grazu: "Rekao sam obitelji da ne mogu samo stajati"

Foto: FAH
VOZAČ, navodno 26-godišnji državljanin Austrije porijeklom iz BiH koji prema tvrdnjama policije boluje od psihičkih poteškoća, zaletio se sa svojim automobilom u gomilu ljudi u u Herrengasse u središtu Graza. Najmanje tri osobe su mrtve, a 34 osobe su ozlijeđene. Deset ozlijeđenih osoba je u teškom stanju, javlja Der Standard.
Iz bolnice u Grazu potvrdili su da je među ozlijeđenima troje djece, od kojih je jedno već pušteno iz bolnice, a dvoje je teško ozlijeđeno, ali su stabilizirani. Šest odraslih osoba je u kritičnom stanju.
Ubijeni su četverogodišnji dječak, 25-godišnja biciklistica i 28-godišnji vozač skutera. Ozlijeđene su osobe u dobi od četiri do 75 godina. Prema riječima svjedoka nakon što se suludi vozač zaletio u ljude, izašao je iz automobila i gomilu napao nožem. Kako se u ljude zabio velikom brzinom, neki su od siline udara doslovce letljeli po ulici.
Među ubijenima mladić iz BiH
Federalna televizija doznaje da je napadač Alen Rizvanović, porijeklom iz Bosanske krajine. Ministarstvo vanjskih poslova BiH najprije je potvrdilo da mladi napadač ima važeći bosansko-hercegovački pasoš, ali to je kasnije demantirano, s obzirom da austrijski zakoni ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo. Mediji u BiH javljaju da je Rizvanović rođen 1989. u Jugoslaviji, a u Austriju se s roditeljima preselio ratne 1993. godine.
Kako doznaje Radio Sarajevo, jedna od žrtava pokolja također je iz BiH. Njihov iz bosanske zajednice u Grazu tvrdi da je ubijen mladić Adis Dolić iz Velike Kladuše, koji je sa suprugom živio u Grazu. Prema istom izvoru, Dolićeva supruga je među ranjenim žrtvama, a njih dvoje navodno su se oženili prošlog tjedna.
Austrijska policija još nije objavila identitet žrtava.
Vozio oko 100 km/h
Incident se dogodio u pješačkoj zoni u samom centru Graza. Pomahnitali vozač u gomilu se zabio vozeći vrlo brzo, prema izjavama svjedoka išao je oko 100 km/h. Osim pješaka, svojim automobilom udario je i jednu biciklisticu, te vozačicu na skuteru.
Na mjesto napada upućena su tri helikoptera i 83 kola hitne pomoći. U središtu Graza promet je potpuno blokiran.
"Bila sam u ljekarni kad sam čula vrištanje. Izašla sam i vidjela ljude kako trče naokolo, vozač je i dalje na trgu divljao u svom automobilu", ispričala je za Der Standard svjedokinja događaja.
Gradonačelnik Graza: Vidio sam dvije osobe kako lete kroz zrak, ubio ih je na mjestu
Nesreći je svjedočio i gradonačelnik Graza Siegfried Nagl, koji je prolazio obližnjom cestom na svojoj Vespi kada se pomahnitali vozač autom zabio u ljude na trgu. "Namjerno je skrenuo među pješake, vidio sam kako je udario jednu ženu i srušio je na pod", ispričao je Nagl za Kleine Zeitung.
"Čuo sam jak udarac i mislio sam da se desila neka nesreća. Ali onda sam vidio kako se automobil namjerno zabija u pješake. Dvije osobe letjele su kroz zrak, ubio ih je na mjestu. Zatim je prešao na treću osobu, koja je imala sreće jer ju je zaštitio betonski stup. Vidio sam mu lice, to je bilo čisto ludilo", kroz suze je novinarima ispričao gradonačelnik Graza.
Na mjestu napada održavala se priredba uoči utrke Formule 1 koja bi se ovoga vikenda trebala održati u obližnjem Spielbergu.
Nije se opirao uhićenju
Policija je potvrdila da je vozač uhićen. Nije se opirao uhućenju.
"Uhićeni je 26-godišnji državljanin Austrije iz Graza, oženjen je, otac je dvoje djece i porijeklom je iz BiH. Nema ni govora o političkom ekstremizmu, radi se o postupku jednog čovjeka", rekao je zapovjednik policije u Grazu Josef Klamminger, te dodao da su zatražili psihijatrijsko vještačenje napadača.
Napadač je po zanimanju vozač. U trenutku napada nije bio pod utjecajem droga ni alkohola. Prema još nepotvrđenim informacijama, supruga ga je krajem svibnja prijavila zbog obiteljskog nasilja, te ga izbacila iz kuće.
Policija je na press konferenciji pohvalila hrabrost građana Graza, koji su odmah priskočili u pomoć ozlijeđenim osobama. U katedrali u Grazu je održana misa zadušnica za žrtve pokolja. Lokalne vlasti obećale su da će svim žrtvama i njihovim obiteljima omogućiti besplatnu psihološku pomoć.
Kaštelanski anesteziolog pomagao ozlijeđenima u napadu u Grazu
Kaštelanski anesteziolog Antonio Jerčić, koji odnedavno radi u privatnoj klinici Kreuzschwestern u Grazu, u subotu je sudjelovao u pružanju pomoći pješacima u središtu Graza.
Jerčić je Hini izjavio kako je u vrijeme napada sa svojom obitelji (suprugom i tri djevojčice) autobusom stizao na glavni trg u Grazu, kada je dispečer vozaču javio što se dogodilo.
"Naišli smo nekoliko minuta nakon napada. Čule su se sirene. Izišli smo iz autobusa i vidjeli ljude kako trče prema nama. Djeca su mi se prestrašila, a supruga zabrinula. Rekao sam im da ne mogu samo stajati i da idem pomagati. Shvatio sam da se radi o nečem velikom. Ostavio sam obitelj i pohitao pomoći. Otišao sam nekih stotinjak metara dalje. Policija je već bila blokirala cijelo područje. Sve se odvijalo jako brzo", kazao je Jerčić.
Rekao je kako se predstavio policajcu koji ga je pustio u ograđeno područje i uputio ga kome da se javi. "Vidio sam dva pokrivena tijela. Civili su plakali, neki zurili u prazno. Bilo je puno kola hitne pomoći, na desetke liječničkih timova, puno policije. Područje su nadlijetali helikopteri. Javio sam se koordinatoru", kazao je.
Istaknuo je kako nije bio jedini liječnik "u civilu" koji je pomagao unesrećenima, već se u blizini zateklo još šest liječnika koji su se javili kako bi pružili pomoć. "Pomagali smo lakše ozlijeđenim ljudima. Sve je bilo jako dobro i vrlo brzo organizirano. Na trgu su napravili trijažni centar. Sve je bilo vrlo koordinirano, a moja pomoć minimalna", ispričao je samozatajni kaštelanski anesteziolog.
Jerčić je kazao kako je sa svojom obitelji izbjegao postati žrtva suludog vozača, a sve zahvaljujući tome što su zakasnili na autobus. Razlog tomu je bio taj, priča Jerčić, što je njegova supruga pričala na telefon sa svojim bratom u Splitu, pa su namjerno propustili prvi autobus. Dodao je kako često sa suprugom i djecom zna sjesti na taj trg, a to su željeli napraviti i u subotu, no srećom telefonski poziv im je spasio život.
Još dok je radio u Kliničkom bolničkom centru (KBC) Split, doktor Antonio Jerčić prije pet godina je spasio dvojicu mladih nogometaša Neretvanca iz Opuzena, koje je pod tušom stresla struja.
Brzo je reagirao i reanimirao ih, spasivši im živote, a zbog toga je dobio nagradu Grada Kaštela. Sudjelovao je i u intervenciji u tragediji vatrogasaca na Kornatima, te spašavanju 55 teško ozlijeđenih u najvećoj željezničkoj nesreći u Hrvatskoj, kada je u Kaštelima izletio nagibni vlak na relaciji Zagreb-Split.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati